Praga – atrakcje turystyczne

Praga - największe miasto w Czechach, kusi przyjezdnych różnymi atrakcjami turystycznymi cały rok. Dowiedz się dlaczego miejsce nazywane "miastem stu wież" jest odpowiednie na city break, romantyczny wypad albo biesiadę przy piwie. Dlaczego miasto, które splata historyczną zabudowę z nowoczesnością metropolii budzi tyle zachwytów i właściwie dlaczego Praga wygląda jak wygląda...

Symbol miasta, bohater pocztówek i bodaj najchętniej fotografowany obiekt w Pradze. To niekwestionowana czołówka na liście praskich hitów. Lecz znajduje się na podium nie tylko dlatego, że właśnie tu ciągną przez cały rok międzynarodowe tłumy turystów. Na Zamku na Hradczanach zaczęła się bowiem właściwa historia Pragi. Wzniesiona już w IX wieku rezydencja Przemyślidów została wybudowana na polecenie księcia Borzywoja. Warowna osada dała początek miastu. Dziś jest częścią największego kompleksu zamkowego na świecie i siedzibą prezydenta republiki. Zachwycony niegdyś zamkiem zespół Rolling Stones ufundował nawet oświetlenie jednej z sal Pałacu Prezydenckiego. Jednak Zamek Praski to cały zespół budynków położonych na wyniosłym wzgórzu, z których wiele zasługuje na odrębne miejsce w naszym TOP 10.

Sercem Hradczan pozostaje katedra św. Wita, Wacława i Wojciecha. Tutaj pstryk aparatów nigdy nie milknie. Jedno z ulubionych miejsc prażan i przybyszów stanowi gotyckie arcydzieło o dwóch monumentalnych wieżach, którego budowę rozpoczęto w 1344 roku. Świątynia zwraca uwagę zarówno bogactwem zdobień fasady, w tym potężną rozetą czy tzw. złotą bramą, jak również grą świateł witraży w środku. Najwspanialszą z licznych kaplic jest ta św. Wacława, patrona Czech i czeskiej stolicy, wraz z jego nagrobkiem. Wejście do katedry: bezpłatne.

Kolejne, osławione miejsce na terenie Hradczan. Krótka, wąziutka i pełna barw Złota Uliczka zawdzięcza nazwę XVII-wiecznym złotnikom. Wyróżnia się zwartą, niską zabudową różnokolorowych domków, które w XIX wieku zamieszkiwała biedota. Później legendę uliczki budowali rzekomi magowie czy alchemicy, a także pisarze (pod numerem 22 pomieszkiwał chociażby Franz Kafka). Warto niemniej pamiętać, iż zwiedzanie jest płatne.

Nie można być w Pradze i nie przespacerować się jej najsłynniejszym mostem! Przerzucona nad Wełtawą przeprawa łączy Małą Stranę ze Starym Miastem. Jako że kamienny most z XIV wieku ma ponad 500 metrów długości, jest to najstarszy tego typu obiekt na świecie. Co ciekawe, przy jego budowie dodawano do zaprawy… białka jajek. Z kolei za czasów baroku ozdobiono go 30 posągami świętych. Lecz turystów najsilniej wabi tablica poświęcona św. Janowi Nepomucenowi, który wedle tradycji w 1393 roku został stąd rzucony do rzeki na rozkaz króla Wacława IV. Słynny prezbiter miał popaść w niełaskę władcy z powodu tajemnicy spowiedzi (król podejrzewał żonę o zdradę). Legenda mówi, że potarcie figurki świętego przynosi szczęście. Choć dziś trudno w to uwierzyć, jeszcze do pierwszej połowy XVIII wieku Most Karola był jedynym w stolicy Czech. Obecnie handlują na nim swoimi dziełami lokalni artyści.

Dawniej targ miejski, dzisiaj – jedna z głównych atrakcji turystycznych. Najstarszy, a zarazem najważniejszy z placów w Pradze tętni życiem przez całą dobę. Wędrując po Rynku Starego Miasta, wciąż można znaleźć domy z okresu jego początków, tj. XI wieku. Wznosi się na nim także charakterystyczny kościół NMP przed Tynem, gdzie kazania głosili poprzednicy Jana Husa. Spalony na stosie reformator Kościoła ma również swój największy pomnik na praskim rynku. Odwiedzając Rynek Staromiejski, nie sposób zapomnieć o ratuszu i widniejącym na jego południowej ścianie zegarze astronomicznym. Punktualnie o każdej pełnej godzinie Staromiejski Orloj daje popis swoich możliwości: do życia budzi się 12 apostołów, kościotrup bije w dzwon, a niesamowite przedstawienie, podziwiane przez gapiów, wieńczy pianie koguta wraz z dzwonieniem na szczycie ratuszowej wieży. Legendarny czasomierz ma ponad 600 lat, a jego część astronomiczna ukazuje położenie ciał niebieskich. Już od momentu powstania zaliczany był do cudów świata. Także dziś niezmiennie zachwyca tłumy.

Gratka dla miłośników światła, dźwięku i wody. Multimedialna fontanna powstała w 1891 roku z okazji jubileuszowej wystawy, a zaprojektowana przez wynalazcę Franciszka Křižíka. 1200 lamp i reflektorów, 3000 dysz oraz amfiteatr zdolny pomieścić kilka tysięcy osób robią kolosalne wrażenie. Wieczorne spektakle gromadzą niezmiennie zauroczonych widzów. A wszystko na tle dostojnego Pałacu Przemysłowego. Punkt obowiązkowy!

Na koniec coś innego. Dzielnica robotników oraz imigrantów, pełna zaskakujących niespodzianek i coraz chętniej poznawana przez turystów. Žižkov to dzielnica, która zawdzięcza nazwę czeskiemu bohaterowi narodowemu, Janowi Žižce. Jego olbrzymi pomnik stoi na szczycie przeuroczego wzgórza Vítkov, idealnego dla spacerowiczów bądź rowerzystów (pod wzgórzem przechodzi tunel-cyklościeżka). Na Žižkovie roi się od knajpek, ale można też trafić na niezwykłe i kontrowersyjne przykłady nowoczesnej sztuki. Najbardziej znane są pełzające niemowlęta (dzieło Davida Černego) po gigantycznej wieży telewizyjnej nazywanej przez prażan ironicznie „wiertarką”. Czym jeszcze zaskakuje Žižkov i reszta Pragi? Najlepiej przekonać się samemu i stworzyć własną dziesiątkę!

Wszystkie pola:

array(19) { ["key_words"]=> string(0) "" ["meta_title"]=> string(78) "Praga - atrakcje turystyczne, ciekawe miejsca, zwiedzanie - Czechy - Veturo.pl" ["meta_desc"]=> string(102) "Praga - atrakcje turystyczne, ciekawe miejsca, co warto zobaczyć w czeskiej Pradze - poleca veturo.pl" ["watermark"]=> string(0) "" ["interesting_places"]=> string(0) "" ["author"]=> string(15) "Przemysław Kot" ["latlng"]=> array(3) { ["address"]=> string(0) "" ["lat"]=> float(50.08393484948189922079109237529337406158447265625) ["lng"]=> float(14.4181823710397001292449203901924192905426025390625) } ["highlight_search"]=> bool(false) ["is_news"]=> bool(false) ["is_home_page_title"]=> bool(false) ["is_poradnik"]=> bool(false) ["is_sprzet"]=> bool(false) ["is_outwear"]=> bool(false) ["use_video"]=> bool(true) ["video"]=> string(41) "https://www.youtube.com/embed/EzVAMCLYbY0" ["show_map"]=> bool(true) ["country"]=> string(3) "CZE" ["meta_key"]=> string(0) "" ["home-visible"]=> bool(false) }

key_words:

meta_title: Praga - atrakcje turystyczne, ciekawe miejsca, zwiedzanie - Czechy - Veturo.pl

meta_keys:

meta_desc: Praga - atrakcje turystyczne, ciekawe miejsca, co warto zobaczyć w czeskiej Pradze - poleca veturo.pl

watermark:

interesting_places:

author: Przemysław Kot

latlng: Array

highlight_search:

is_news:

is_home_page_title:

is_poradnik:

is_sprzet:

is_outwear:

use_video: 1

video: https://www.youtube.com/embed/EzVAMCLYbY0

show_map: 1

Pola do umieszczenia w nagłówku

meta_title: Praga - atrakcje turystyczne, ciekawe miejsca, zwiedzanie - Czechy - Veturo.pl

meta_keys:

meta_desc: Praga - atrakcje turystyczne, ciekawe miejsca, co warto zobaczyć w czeskiej Pradze - poleca veturo.pl

Pola do umieszczenia w treści

watermark:

watermark:

author: Przemysław Kot

meta_desc: Praga - atrakcje turystyczne, ciekawe miejsca, co warto zobaczyć w czeskiej Pradze - poleca veturo.pl