platforma widokowa w Austrii

Platformy widokowe w Austrii

Dreszczyk emocji raczej nie ominie żadnej z osób, które staną na wiszącej setki metrów nad przepaścią szklanej  tafli i popatrzą w dół. Platforma Airwalk na zaporze Kölnbrein w Karyntii znajduje się na wysokości 1933 m n.p.m. i oferuje fantastyczny widok ze ściany największej w Austrii zapory. Otwarty w 2010 roku punkt widokowy znajduje się na końcu drogi Malta Hochalmstraße. Sprawiająca wrażenie filigranowej, zawieszona nad murem zapory platforma z metalu i szkła unosi się nad przepaścią. Stopnie do siedzenia pośrodku tarasu zachęcają do pozostania w przestrzeni powietrznej przez dłuższą chwilę, a szklana podłoga otwiera widok sięgający 200 m poniżej platformy.

Na Pyramidenkogel koło Maria Wörth w Karyntii stoi najwyższa drewniana wieża widokowa świata. Mierząca 100 m wysokości, imponująca spiralna konstrukcja wznosi się wysoko nad jeziorem Wörthersee. Spiralny kształt wieży otwiera przed wspinającymi się po schodach i odpoczywającymi na półpiętrach turystami fantastyczny 360-stopniowy widok na okoliczne jeziora i góry. Winda o przezroczystych ścianach wynosi pasażerów na wysokość 70 m i ona również pozwala rozglądać się dookoła. Specjalną atrakcją nowej wieży jest najwyższa w Europie zjeżdżalnia w budynku, na której na odcinku 52 m można rozwinąć prędkość nawet 30 km/h.

Podwyższony poziom adrenaliny zapewnia też platforma 5fingers na należącej do masywu Dachtsein górze Krippenstein. Platforma znajduje się przy górnej stacji kolejki linowej Dachstein-Krippenstein i łatwo do niej dotrzeć ścieżką dydaktyczną. Przypominająca kształtem dłoń konstrukcja wystaje nawet na 8 metrów ze skalnej ściany o wysokości ok. 400 m i zapewnia wspaniały widok na chlubiący się tytułem Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO region Hallstatt i jezioro Hallstätter See. Oprócz tego każda z pięciu „kładek” zaskakuje innym wyglądem. Podłoga „5fingers“ na całej powierzchni zrobiona jest ze szkła, dzięki czemu widać z niej znajdującą się 400 m niżej miejscowość Krippenbrunn. Powyżej 5fingers, na samym szczycie Krippensteinu, znajduje się nie mniej spektakularna platforma widokowa Welterbespirale. Futurystyczna konstrukcja ze stali została wyposażona w wygodne miejsca do wypoczynku, z których można obserwować znajdujący się na liście Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO region Hallstatt – Dachstein/Salzkammergut.

Przy samej stacji kolejki Dachstein Gletscherbahn znajduje się platforma widokowa Dachstein Skywalk. Platforma o kształcie balkonu, zawieszona na wysokości 2700 m n.p.m. nad opadającą pionowo w dół skalną ścianą góry Hunerkogel, otwiera przed patrzącymi oszałamiającą alpejską panoramę. Tylko dla osób o mocnych nerwach przeznaczona jest atrakcja na południowej ścianie Dachsteinu, tuż poniżej Pałacu Lodowego, przed lodowcem – mowa tu o spektakularnych „Schodach donikąd“. 14 stopni prowadzi w dół z mostu wiszącego na Dachsteinie na platformę ze szkła. Kto na nią wejdzie, znajdzie się na skalnej ścianie, 400 metrów powyżej jej podnóża. Schody dla wyjątkowo odważnych są otoczone barierą ze szkła i nachylone pod kątem 12% i stanowią część najwyżej położonego mostu wiszącego w Austrii.

Turyści wędrujący w okolicach Hinterstoder napotykają na swej drodze niezwykły obiekt – platformę widokową Stoderblick, której czerwona stalowa rama z daleka rzuca się w oczy. Kiedy patrzy się na okolice z wnętrza prostopadłościanu, dzieli on pejzaż na cztery fragmenty i oprawia w ramy widok na szczyty Gór Martwych, grupę Warscheneck i dolinę Stodertal.

Kto odważy się przejść przez mierzący 140 m most wiszący, dotrze do położonej na szczycie Stubnerkogel koło Gastein platformy widokowej Glocknerblick. Okrągły, sprawiający wrażenie filigranowego taras, jest zbudowany ze stali i drewna. Po bokach platforma jest zabezpieczona drucianą siatką, która nie utrudnia obserwacji. W podłodze platformy znajduje się oszklony otwór, przez który bez przeszkód można zajrzeć w przepaść.

Platforma widokowa „Koral” na Steinplatte w Triassic Parku Waidring niedaleko St. Johann w Tyrolu to konstrukcja o eleganckim kształcie przypominającym koral wachlarzowy. Trzy różne rodzaje wykończenia jej podłogi zapewniają dreszczyk emocji – po nieprzezroczystych “gałęziach“ koralu i kracie o grubych oczkach przechodzi się na zupełnie przezroczystą część platformy. Jest to jedna z największych w Europie szklanych powierzchni, po których można chodzić, co jednak wymaga przełamania się nawet od osób, dla których przebywanie na wysokościach nie jest niczym nowym.

Gmina Sölden w dolinie Ötztal wybudowała platformy widokowe, tzw. BIG 3, aż na trzech górach, z których każda sięga powyżej 3000 m n.p.m. Najwyższa jest platforma na „Schwarze Schneid”, skąd widok sięga aż po dalekie Dolomity. Na górze Tiefenbachkogl nad przepaścią unosi się 25-metrowa stalowa kładka. Stojąca na kilku cienkich filarach platforma widokowa na górze Gaislachkogl pozwala zajrzeć w głąb doliny Ötztal i nacieszyć oczy otaczającymi ją grzbietami Alp.

Platforma widokowa Top of Tyrol na lodowcu Stubai w pełni zasługuje na swoją nazwę, ponieważ znajduje się na wysokości 3210 m n.p.m. Do tego wyeksponowanego punktu widokowego można dotrzeć kolejką Schaufeljoch, a i do Jochdohle – najwyżej położonej górskiej restauracji w Austrii – jest stąd tylko kilka kroków. Kładka ze stali i drewna wije się łagodnie po nierównościach grani. Widok z platformy sięga daleko ponad Alpami Sztubajskimi i Dolomitami aż po masyw Ortleru.

Platforma Top Mountain Star w Hochgurgl, położona na wysokości 3080 m n.p.m. na szczycie Wurmkogl, jest chyba najbardziej ekstrawaganckim obiektem w swojej kategorii. Rozmieszczone na zewnątrz kryształy Swarovskiego sprawiają, że przypominający kształtem pagodę budynek jaśnieje i lśni. Wewnątrz znajduje się bar ze wspaniałą, 360-stopniową panoramą Alp Ötztalskich.

Platforma widokowa Adlerhorst w tyrolskim paśmie gór Rofan dotychczas była znana tylko nielicznym. Z platformy w kształcie orlego gniazda na górze Gschöllkopf rozciąga się fascynujący widok na góry Rofan i okolice jeziora Achensee. Komu jednak nie dość adrenaliny, może wjechać jeszcze 800 metrów wyżej na Gschöllkopf AirRofan Skygliderem – środkiem transportu w rodzaju kolejki linowej. Po krótkiej przerwie na oddech następuje powrotny lot do górnej stacji kolejki – z prędkością 85 km/h. Aż się nasuwa skojarzenie z Ikarem.

Wszystkie pola:

array(19) { ["key_words"]=> string(0) "" ["meta_title"]=> string(71) "Austria - platformy widokowe - co warto zobaczyć w Austrii - Veturo.pl" ["meta_desc"]=> string(146) "Dreszczyk emocji raczej nie ominie żadnej z osób, które staną na wiszącej setki metrów nad przepaścią szklanej tafli i popatrzą w dół." ["watermark"]=> string(0) "" ["interesting_places"]=> string(0) "" ["author"]=> string(12) "austria.info" ["latlng"]=> array(3) { ["address"]=> string(0) "" ["lat"]=> string(16) "-13.447265623128" ["lng"]=> string(17) "-9.26694739876579" } ["highlight_search"]=> bool(false) ["is_news"]=> bool(false) ["is_home_page_title"]=> bool(false) ["is_poradnik"]=> bool(false) ["is_sprzet"]=> bool(false) ["is_outwear"]=> bool(false) ["use_video"]=> bool(false) ["video"]=> string(0) "" ["show_map"]=> bool(false) ["country"]=> string(3) "AUT" ["meta_key"]=> string(0) "" ["home-visible"]=> bool(false) }

key_words:

meta_title: Austria - platformy widokowe - co warto zobaczyć w Austrii - Veturo.pl

meta_keys:

meta_desc: Dreszczyk emocji raczej nie ominie żadnej z osób, które staną na wiszącej setki metrów nad przepaścią szklanej tafli i popatrzą w dół.

watermark:

interesting_places:

author: austria.info

latlng: Array

highlight_search:

is_news:

is_home_page_title:

is_poradnik:

is_sprzet:

is_outwear:

use_video:

video:

show_map:

Pola do umieszczenia w nagłówku

meta_title: Austria - platformy widokowe - co warto zobaczyć w Austrii - Veturo.pl

meta_keys:

meta_desc: Dreszczyk emocji raczej nie ominie żadnej z osób, które staną na wiszącej setki metrów nad przepaścią szklanej tafli i popatrzą w dół.

Pola do umieszczenia w treści

watermark:

watermark:

author: austria.info

meta_desc: Dreszczyk emocji raczej nie ominie żadnej z osób, które staną na wiszącej setki metrów nad przepaścią szklanej tafli i popatrzą w dół.