google.com, pub-7556925068511030, DIRECT, f08c47fec0942fa0

Stare miasto w Porto

Zaliczone przez UNESCO do światowego dziedzictwa kulturowego ludzkości, stare miasto w Porto może się pochwalić kilkoma perełkami, które nierozłącznie związane są z okresem handlowego prosperity tego miasta.

Stare miasto w PortoStare Miasto w Porto, Portugalia

fot. pixabay.com

Zapoczątkowali go Anglicy w XVIII w., ceniący sobie tutejsze słodkie i mocne wino porto, a w ślad za nimi do Porto przybyły także firmy norweskie, niemieckie i holenderskie. Miasto bogaciło się z dnia na dzień, a o skali tej zamożności świadczą tutejsze zabytki.

Giełda towarowa Palácio da Bolsa to imponujący przepychem gmach, w którym odbywały się transakcje handlowe. Na szczególną uwagę zasługuje ozdobiona złotem i mauretańskimi wzorami Sala Arabska (Salão Árabe) oraz reprezentacyjny Dziedziniec Narodów (Pátio das Nações), o wysokości 19 metrów, ze szklaną kopułą i herbami 20 krajów, z którymi Portugalia utrzymywała bliskie relacje biznesowe i przyjacielskie. Co roku Palácio da Bolsa odwiedzana jest przez blisko 200 tysięcy turystów, w tym także wysokiej rangi polityków europejskich. Odbywają się tu rozmaite wydarzenia: koncerty, konferencje, aukcje czy pokazy mody.

Tuż obok znajduje się kościół św. Franciszka (Igreja de São Francisco) – najpiękniejsza świątynia w Porto, a może nawet w całej Portugalii. Ma misterne, drewniane zdobienia na kolumnach, ołtarzu, w nawach i na suficie, które bogato pozłocono (podobno wykorzystano do tego celu kilkaset kilogramów złota). Kościół pełni obecnie funkcję muzeum (Museu da Ordem Terceira da Igreja de S. Francisco): oprócz wnętrza kościoła, można zwiedzić sale klasztoru oraz katakumby. Czasami odbywają się tu koncerty muzyki klasycznej.

Romańska katedra Sé również może się pochwalić pięknymi, barokowymi dekoracjami. W kaplicy Najświętszego Sakramentu, w lewej nawie bocznej, znajduje się srebrny ołtarz uznawany za ważne dzieło portugalskiego złotnictwa. Natomiast w krużgankach można podziwiać ogromne, biało-niebieskie płytki ceramiczne azulejos nawiązujące do „Pieśni nad pieśniami”.

 

Położona u północnych wybrzeży Afryki, na oceanie Atlantyckim, ...

O Aveiro, leżącym 60 kilometrów na północ od ...

Coimbra, obok znajdującego się na północy Guimaraes, jest ...

W Portugalii ręcznie malowane i szkliwione płytki ceramiczne ...

Parque Nacional da Peneda-Gerês jest jedynym obszarem w ...

https://veturo.pl/article/2771/portugalia-stare-miasto-w-porto-co-warto-zobaczyc-w-porto/