google.com, pub-7556925068511030, DIRECT, f08c47fec0942fa0

Spacer po Porto

W Porto nawet zwykły spacer uliczkami miasta jest wyjątkowy. Charakterystyczne dla Portugalii płytki azulejo wyniesiono w tym kraju do rangi prawdziwych dzieł sztuki.

Spacer po PortoPorto, Portugalia

fot. pixabay.com

Można je podziwiać m.in. na zewnętrznej ścianie kościoła Igreja do Carmo czy też we wnętrzu dworca kolejowego Estação de São Bento. Ten ostatni kryje w sobie ogromne, niezwykle realistycznie przedstawione sceny z historii Portugalii, na których można zobaczyć m.in. Henryka Żeglarza. To właśnie dzięki niemu rozpoczęto pierwsze ekspedycje morskie i w rezultacie odkryto archipelag Azorów i Madery, które umożliwiły dalsze wyprawy i odkrycia geograficzne. Dworzec oddano do użytku w 1916 roku i nadal spełnia tę funkcję.

Warto odwiedzić również jedną z najpiękniejszych i z najstarszych portugalskich księgarni – Livraria Lello e Irmão (Rua das Carmelitas 144). Od innych budynków wyróżnia ją już ozdobna fasada, ale to co najciekawsze, ukryte jest w środku. W centrum księgarni wiją się charakterystyczne, misternie zdobione, drewniane schody z czerwonymi stopniami, a nad nimi, na suficie, znajduje się ogromny witraż z napisem „decus in labore” („honor jest w pracy”).

Doskonały widok na całe miasto rozpościera się z wysokiej na 76 metrów wieży Torre dos Clérigos. Dzięki najnowszej inwestycji nie trzeba już pokonywać ok. 240 schodów, aby dostać się na górę, ale można skorzystać z wygodnej windy. Lęk wysokości nie stanowi już problemu – w przyległym budynku znajduje się specjalna sala, gdzie na dużych telewizorach można obejrzeć panoramę miasta w czasie rzeczywistym, a przy okazji zwiedzić wystawę sztuki sakralnej. Dobrym punktem widokowym jest również dwupoziomowy most Ponte de Dom Luís, charakterystyczna budowla Porto, często fotografowana z przepływającymi pod nim tradycyjnymi łodziami barco rabelo. Te płaskie łodzie służyły kiedyś do transportowania beczek z winem ze słynnej doliny Douro, gdzie powstaje porto, w dół rzeki, do piwniczek znajdujących się na nadbrzeżu Vila Nova de Gaia. Z mostu Ponte de Dom Luís rozpościera się urocza panorama Porto, z radosną kaskadą kolorowych budynków.

Dobrym miejscem na spacer jest również dzielnica Foz do Douro, a dokładnie dwa mola prowadzące do latarni. Jedna z nich, 10-metrowa, nieczynna już latarnia Farol de Felgueira, ma charakterystyczny czerwony dach i balkon. Podczas silniejszych sztormów, fale oceanu zalewają ją tworząc groźne, acz wspaniałe widowisko. W okolicy znajduje się fort Forte de São João Baptista da Foz, który niegdyś bronił wybrzeża. Z tego miejsca można się przejść plażami lub promenadą do popularnej wśród zakochanych pergoli Pérgola da Foz.

Fani piłki nożnej mogą także zajrzeć na stadion Estádio do Dragão, będący siedzibą klubu FC Porto, który został wybudowany na Mistrzostwa Europy EURO 2004. Stadion ma ok. 50 tysięcy miejsc i został wysoko oceniony przez UEFA. W budynku znajduje się muzeum klubu FC Porto i kawiarnia, a sam stadion służy także jako miejsce wydarzeń kulturalnych.

Położona u północnych wybrzeży Afryki, na oceanie Atlantyckim, ...

O Aveiro, leżącym 60 kilometrów na północ od ...

Coimbra, obok znajdującego się na północy Guimaraes, jest ...

W Portugalii ręcznie malowane i szkliwione płytki ceramiczne ...

Parque Nacional da Peneda-Gerês jest jedynym obszarem w ...

https://veturo.pl/article/2772/portugalia-spacer-po-porto-atrakcje-ciekawe-miejsca/