google.com, pub-7556925068511030, DIRECT, f08c47fec0942fa0

Architektura w Porto

Miłośnicy nietypowych rozwiązań architektonicznych powinni zobaczyć centrum koncertowe Casa da Música (Av. da Boavista 604-610), zaprojektowane przez Holendra Rema Koolhaas.

Architektura w PortoCasa da Música, Porto

fot. pixabay.com

Ten nieregularny graniastosłup z białego marmuru i szkła mieści w sobie m.in. 2 sale koncertowe, sale do prób, VIP Room (ma ściany udekorowane azulejos i świetny widok na miasto), oraz restaurację i kilka barów. 

Kolejnym ciekawym budynkiem jest siedziba firmy Vodafone (Av. da Boavista 2949), stworzona przez firmę Barbosa& Guimaraes. Ciężkość betonowej bryły przełamano poprzez umieszczenie w niej podłużnych okien w kształcie rombu, które w dzień odbijają błękitne niebo, a w nocy rozświetlają budynek. Uzyskano w ten sposób lekkość i pewien dynamizm.

Na uwagę zasługuje też muzeum sztuki współczesnej Museu de Arte Contemporânea de Serralves (Rua D. João de Castro 210). Jego prosty, biały budynek z zaskakującymi załamaniami zaprojektował Álvaro Siza Vieira, laureat Pritzker Architecture Prize. W tutejszym parku znajduje się też różowa willa w stylu art déco – Casa de Serralves oraz różne, niekiedy zaskakujące rzeźby.

Położona u północnych wybrzeży Afryki, na oceanie Atlantyckim, ...

O Aveiro, leżącym 60 kilometrów na północ od ...

Coimbra, obok znajdującego się na północy Guimaraes, jest ...

W Portugalii ręcznie malowane i szkliwione płytki ceramiczne ...

Parque Nacional da Peneda-Gerês jest jedynym obszarem w ...

https://veturo.pl/article/2773/portugalia-architektura-w-porto/