google.com, pub-7556925068511030, DIRECT, f08c47fec0942fa0

Twierdza Osowiec

Potężna, rosyjska twierdza powstała pod koniec XIX w. na jedynej przeprawie przez bagna biebrzańskie. Po II wojnie światowej w dużej mierze popadła w ruinę, ale na terenie fortu I znajduje się Muzeum Twierdzy Osowiec.

Twierdza OsowiecTwierdza Osowiec

fot. Henryk Borawski

W Osowcu Twierdzy co roku organizowane są dwie duże imprezy turystyczne promujące region podlaski, przyrodę biebrzańską oraz unikatowe już rzemiosła. Są to Biebrzańskie Targi Ginących Zawodów i Rękodzieła, które odbywają się w sierpniu oraz podobna impreza – „Sto pomysłów dla Biebrzy”, organizowana na początku maja podczas długiego weekendu. Głównym organizatorem jest Biebrzański Park Narodowy z samorządami i WWF, do którego przyłączają się regionalni twórcy ludowi, rzemieślnicy a także producenci żywności ekologicznej z Podlasia, Kurpiowszczyzny oraz Warmii i Mazur. Obie imprezy stały się już tradycją regionu podlaskiego, co roku przyciągając ogromne ilości turystów.

Obecnie spośród czterech fortów Twierdzy Osowiec tylko dwa są w stanie „używalności”.  Fort IV znajduje się na terenie Biebrzańskiego Parku Narodowego i przez jego teren została wytyczona turystyczna trasa historyczno-przyrodnicza. Fort I (Centralny) dzięki działaniom Osowieckiego Towarzystwa Fortyfikacyjnego (OTF) w chwili obecnej jest częściowo udostępniony dla turystów i ma wytyczone trasy do zwiedzania.

Oprócz ciekawostek militarnych magnesem przyciągającym turystów do Twierdzy Osowiec jest przede wszystkim dzika przyroda. Stałym elementem wyprawy do Osowca Twierdzy są wędrówki po bagnach biebrzańskich oraz obserwowanie dzikich zwierząt w Parku Narodowym. Zwłaszcza ptactwa wodnego i łosi. projekcje filmów o naturze. Każdy więc może znaleźć coś dla siebie.

wykorzystano fragmenty publikacji "Wędrować każdy może"
pod redakcjąJolanty Śledzińskiej i Andrzeja Wielochy.
Zespół autorski:Barbara Zygmańska, Maciej Z. Maśliński, Kajetan Gawarecki, Jolanta Śledzińska.
© Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze, Warszawa 2014

W latach II wojny światowej, a dokładniej od ...

Kamienna twierdza wśród gór, w której można spotkać ...

Zwiedzanie w czasie wakacji? Nuda, zwłaszcza dla faceta. ...

Pod Dworcem Kolejowym Szczecin Główny, w przydworcowej skarpie ...

Żagań szczyci się ponadsiedemsetletnią historią. W drugiej połowie ...

Księżna Anna z Sapiehów Jabłonowska wzniosła w 1780 ...

nocleg

atrakcje

https://veturo.pl/article/2783/biebrzanski-park-narodowy-twierdza-osowiec-atrakcje-turystyczne/