Inowrocław, tężnie

Inowrocław – solne uzdrowisko

W województwie kujawsko-pomorskim, na Równinie Inowrocławskiej, leży miasto soli – nizinne uzdrowisko Inowrocław. Chociaż klimat w Inowrocławiu jest nizinny, a więc słabo bodźcowy, to jednak w Parku Solankowym panuje prozdrowotny mikroklimat.

Ze względu na wysad solny, czyli liczne w Inowrocławiu złoża soli, podstawowym tworzywem leczniczym w uzdrowisku są oczywiście solanki, ale występują tu także borowiny. Na kartach uzdrowiskowej historii Inowrocław zapisał się już  w dokumencie wystawionym przez kancelarię króla Kazimierza Jagiellończyka w 1450 r., dotyczącym walorów zdrowotnych wody czerpanej z inowrocławskiej studni miejskiej. Podobno woda z Inowrocławia wyleczyła z niepłodności Judytę, żonę króla Władysława Hermana, matkę króla Bolesława Krzywoustego.

W roku 1875 powstało Towarzystwo Akcyjne Solanki Inowrocławskie, a wraz z nim pierwsze w Inowrocławiu urządzenia do kuracji kąpielowych, wille i pensjonaty. W 1886 r. zapoczątkowano uzdrowiskowe leczenie schorzeń reumatycznych u dzieci. Po uruchomieniu w dwudziestoleciu międzywojennym zakładu przyrodoleczniczego, rozpoczęła się inowrocławska era borowinowa. Moda na bywanie u wód oraz popularność uzdrowiska wśród kuracjuszy pozwoliły na przekształcenie się zachodniej części Inowrocławia w dzielnicę kurortową. Większość zabudowy z przełomu XIX i XX w. cieszy nas do dziś. Profil leczniczy uzdrowiska w Inowrocławiu to: ortopedia, neurologia, reumatologia, kardiologia, angiologia, laryngologia, gastroenterologia, diabetologia, otyłość i osteoporoza. Leczy się tu: schorzenia układu krążenia, układu kostno-mięśniowego i narządu ruchu oraz choroby dróg oddechowych i przemiany materii. Prowadzona jest rehabilitacja po udarach mózgu. Dzisiejsze uzdrowisko Inowrocław to potężne tężnie solankowe, w otoczeniu ponad stuletniego parku solankowego i zabytkowej zabudowy zdroju. Tężnie o długości 300 metrów i wysokości 9 metrów mają kształt połączonych wieloboków i działają jak aerozol solankowy. Na górze tężni jest taras widokowy.

Inowrocławskie tężenie są rarytasem w skali Europy. Spacer parkową Aleją Dębów wpływa kojąco na drogi oddechowe i obniża poziom ciśnienia tętniczego. Tradycyjne lecznictwo uzdrowiskowe uzupełnione jest przez Solanki Medical SPA, z kusząco brzmiącą ofertą: magia dotyku, niebiańskie okłady czy wodna rozkosz.

Uzdrowisko Inowrocław gwarantuje kuracjuszom spokój i wypoczynek spotęgowany uzdrawiającą mocą peloidów – solanki chlorkowo-sodowo-bromkowo-magnezowej. Po zabiegach warto zwiedzić inowrocławskie mury obronne, a za nimizabytki sakralne: kościół z XII w., zwany przez inowrocławian „ruiną” i kościół neoromański, strojny w wieżę liczącą 77 m oraz kościół św. Mikołaja, w którym w 1397 r. królowa Jadwiga przepowiedziała wiktorię grunwaldzką króla. Ekskluzywna ulica Solankowa zauroczy kuracjuszy różnorodnością architektury kamienic – od gotyku angielskiego, poprzez renesans włoski, francuski i niderlandzki, aż do klasycyzmu. Mostem do XXI w. jest Królówka, niegdysiejszy trakt komunikacyjny i handlowy, a dziś ulica Królowej Jadwigi, tętniąca życiem towarzyskim i handlowym, pośród zabudowy przełomu XIX i XX wieku.

Wykorzystano fragmenty poradnika „Wędrować każdy morze”
pod redakcją Jolanty Śledzińskiej i Andrzeja Wielochy
Zespół autorski: Barbara Zygmańska, Maciej Z. Maśliński, Kajetan Gawarecki, Jolanta Śledzińska
Wydawnictwo PTTK „Kraj”
Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze, Warszawa 2014

Wszystkie pola:

array(19) { ["key_words"]=> string(0) "" ["meta_title"]=> string(97) "Inowrocław - atrakcje turystyczne, ciekawe miejsca - Uzdrowisko, sanatorium - Kujawy - Veturo.pl" ["meta_desc"]=> string(103) "Inowrocław - poznaj atrakcje turystyczne i ciekawe miejsca w uzdrowisku Inowrocław - poleca veturo.pl" ["watermark"]=> string(0) "" ["interesting_places"]=> string(29) "Kujawy - atrakcje turystyczne" ["author"]=> string(43) "Jolanta śledzińska, Andrzej Wielocha/PTTK" ["latlng"]=> array(3) { ["address"]=> string(0) "" ["lat"]=> float(52.79852731552490041622149874456226825714111328125) ["lng"]=> float(18.25481414541280145158452796749770641326904296875) } ["highlight_search"]=> bool(false) ["is_news"]=> bool(false) ["is_home_page_title"]=> bool(false) ["is_poradnik"]=> bool(false) ["is_sprzet"]=> bool(false) ["is_outwear"]=> bool(false) ["use_video"]=> bool(false) ["video"]=> string(0) "" ["show_map"]=> bool(true) ["country"]=> string(3) "POL" ["meta_key"]=> string(0) "" ["home-visible"]=> bool(false) }

key_words:

meta_title: Inowrocław - atrakcje turystyczne, ciekawe miejsca - Uzdrowisko, sanatorium - Kujawy - Veturo.pl

meta_keys:

meta_desc: Inowrocław - poznaj atrakcje turystyczne i ciekawe miejsca w uzdrowisku Inowrocław - poleca veturo.pl

watermark:

interesting_places: Kujawy - atrakcje turystyczne

author: Jolanta śledzińska, Andrzej Wielocha/PTTK

latlng: Array

highlight_search:

is_news:

is_home_page_title:

is_poradnik:

is_sprzet:

is_outwear:

use_video:

video:

show_map: 1

Pola do umieszczenia w nagłówku

meta_title: Inowrocław - atrakcje turystyczne, ciekawe miejsca - Uzdrowisko, sanatorium - Kujawy - Veturo.pl

meta_keys:

meta_desc: Inowrocław - poznaj atrakcje turystyczne i ciekawe miejsca w uzdrowisku Inowrocław - poleca veturo.pl

Pola do umieszczenia w treści

watermark:

watermark:

author: Jolanta śledzińska, Andrzej Wielocha/PTTK

meta_desc: Inowrocław - poznaj atrakcje turystyczne i ciekawe miejsca w uzdrowisku Inowrocław - poleca veturo.pl