Wakacyjna oferta edukacyjna Muzeum Śląskiego

Jakie są zagadki starej kopalni? Co jest potrzebne do prowadzenia wykopalisk? Jak żyło się mieszkańcom tradycyjnego familoka? Tego wszystkiego dowiedzą się uczestnicy wakacyjnych spotkań i warsztatów organizowanych w Muzeum Śląskim. Czekają nas pełne emocji podróże do świata nietuzinkowych osobowości, a także wyprawy w czasy pary i elektryczności.

Warsztaty dla rodzin z dziećmi
Podczas specjalnie przygotowanych warsztatów plenerowych dla rodzin z dziećmi uczestnicy poczują się jak prawdziwi archeolodzy – będą poszukiwać ukrytych w ziemi skarbów, nauczą się postępować ze znaleziskami. Spróbują też zrekonstruować przedmiot na podstawie znalezionego fragmentu i odpowiedzieć na tytułowe pytanie, co to było. W sierpniu zapraszamy do wspólnego grania w gry planszowe, przy okazji można będzie poćwiczyć śląskie słówka i dowiedzieć się, jak żyło się mieszkańcom tradycyjnego familoka. Strefa gier będzie dostępna w godzinach zwiedzania, a grać będzie można w otoczeniu barwnych dzieł samorodnych twórców w Galerii plastyki nieprofesjonalnej – na tle śląskich pejzaży, górniczych miast i miasteczek.

Spotkania dla dorosłych
Spędzającym lato w mieście młodzieży i dorosłym proponujemy sobotnie plenery malarskie, podczas których wzorem dawnych pejzażystów będzie można stanąć ze sztalugami pod gołym niebem i spróbować swoich sił w malowaniu farbami olejnymi. W letnie sobotnie wieczory zapraszamy natomiast na seanse plenerowe przy dawnej kopalnianej kuźni. Spędzimy czas, oglądając dzieła twórców z różnych stron świata, którzy w centrum zainteresowania postawili m.in. taniec czy malarstwo. Nie lada gratką będą również sentymentalne spacery szlakiem dawnej kopalni w wybrane sierpniowe soboty. Wspólnie wejdziemy do budynków, w których mieściły się kuźnia, warsztat czy magazyn odzieżowy, a to wszystko z towarzyszeniem opowieści o losach samej kopalni, jak i pracujących w niej ludzi.

Zajęcia dla grup
Uczestników zajęć przygotowanych dla grup półkolonijnych zapraszamy do świata dawnego przemysłu. Będzie to wyjątkowa okazja do odwiedzenia starych kopalnianych budynków – w tym niedostępnych w ciągu roku szkolnego warsztatu i kuźni, a w nich maszyny wyciągowej zajmującej cały budynek czy kilkunastometrowej wiertarki do produkcji luf armatnich. Podczas spaceru nie zabraknie rozwiązywania zagadek, zbierania tajemniczych przedmiotów, a na końcu zaprosimy do zabawy plastycznej. W jej trakcie stworzymy „potwory” inspirowane wyglądem starych urządzeń technicznych.

Dla dzieci
CZY WIESZ, CO TO BYŁO? ZABAWY Z ARCHEOLOGIĄ
Warsztaty plenerowe dla dzieci i rodzin z dziećmi
6, 7, 13 oraz 14 lipca / godz. 10.30 / Czas trwania ok. 1,5 godziny / Opłata za udział w warsztatach  7 zł.
Liczba uczestników ograniczona. Zapisy pod numerem telefonu 32 213 08 70.

STREFA GIER PLANSZOWYCH
Sierpień / godz. 10.00-20.00 / Galeria plastyki nieprofesjonalnej
W ramach biletu wstępu do muzeum.

Dla dorosłych
LETNIE PLENERY MALARSKIE
9 lipca, 6 i 27 sierpnia / godz. 17.00 / Wstęp 20 zł
Uwaga! Wcześniejsze doświadczenia plastyczne nie są konieczne.
Liczba miejsc ograniczona. Zapisy na: m.iwanowska@muzeumslaskie.pl.

KINO KUŹNIA
Wszystkie seanse rozpoczynają się w soboty o 21.30. Wstęp wolny.
3 lipca Pina (reż. Wim Wenders, 2011)
Projekcje realizowane we współpracy ze Stowarzyszeniem Inicjatywa.

SENTYMENTALNE SPACERY SZLAKIEM DAWNEJ KOPALNI
6, 13 i 27 sierpnia / godz. 16.00 / Opłata za oprowadzanie 5 zł od uczestnika.
Zbiórka przed wejściem głównym.

Warsztaty plenerowe dla grup półkolonijnych

ZAGADKI STAREJ KOPALNI

Zajęcia prowadzone są przez całe wakacje, od wtorku do piątku / czas trwania 1,5 godziny
Opłata za udział w warsztatach 5 zł od uczestnika. Grupy do 25 osób.
Zapisy telefoniczne lub osobiste w Dziale Edukacji od poniedziałku do piątku w godz. 8.00–16.00, tel. 32 77 99 319, 32 77 99 316

Wszystkie pola:

array(17) { ["key_words"]=> string(0) "" ["meta_title"]=> string(86) "Wakacje w Muzeum Śląskim - Wakacyjna oferta edukacyjna Muzeum Śląskiego - Katowice" ["meta_desc"]=> string(177) "Wakacyjne spotkania i warsztaty w Muzeum Śląskim. Czekają Was pełne emocji podróże do świata nietuzinkowych osobowości, a także wyprawy w czasy pary i elektryczności. " ["watermark"]=> string(0) "" ["interesting_places"]=> string(0) "" ["author"]=> string(12) "mat. prasowe" ["latlng"]=> array(3) { ["address"]=> string(0) "" ["lat"]=> float(50.25941047995689814342767931520938873291015625) ["lng"]=> float(19.0223121616538008993302355520427227020263671875) } ["highlight_search"]=> bool(false) ["is_news"]=> bool(false) ["is_home_page_title"]=> bool(false) ["is_poradnik"]=> bool(false) ["is_sprzet"]=> bool(false) ["is_outwear"]=> bool(false) ["use_video"]=> bool(false) ["video"]=> string(0) "" ["show_map"]=> bool(true) ["country"]=> string(3) "POL" }

key_words:

meta_title: Wakacje w Muzeum Śląskim - Wakacyjna oferta edukacyjna Muzeum Śląskiego - Katowice

meta_keys:

meta_desc: Wakacyjne spotkania i warsztaty w Muzeum Śląskim. Czekają Was pełne emocji podróże do świata nietuzinkowych osobowości, a także wyprawy w czasy pary i elektryczności.

watermark:

interesting_places:

author: mat. prasowe

latlng: Array

highlight_search:

is_news:

is_home_page_title:

is_poradnik:

is_sprzet:

is_outwear:

use_video:

video:

show_map: 1

Pola do umieszczenia w nagłówku

meta_title: Wakacje w Muzeum Śląskim - Wakacyjna oferta edukacyjna Muzeum Śląskiego - Katowice

meta_keys:

meta_desc: Wakacyjne spotkania i warsztaty w Muzeum Śląskim. Czekają Was pełne emocji podróże do świata nietuzinkowych osobowości, a także wyprawy w czasy pary i elektryczności.

Pola do umieszczenia w treści

watermark:

watermark:

author: mat. prasowe

meta_desc: Wakacyjne spotkania i warsztaty w Muzeum Śląskim. Czekają Was pełne emocji podróże do świata nietuzinkowych osobowości, a także wyprawy w czasy pary i elektryczności.