Pięć rzeczy, które należy sprawdzić przed podróżą za granicę

Decydując się na pobyt zagraniczny, warto przeprowadzić wcześniejsze rozeznanie odnoszące się do kraju docelowego, jak i samej podróży. Bez względu na to, czy podróż dotyczy jednej osoby czy jest to wyjazd we dwoje lub w większej grupie, warto przygotować się do pobytu za granicą, uwzględniając różne kwestie.

1. Wiarygodność organizatora wyjazdu
W celu uniknięcia ryzyka bycia oszukanym przez fikcyjne biuro podróży czy hotel oferujący nieautentyczne miejsca noclegowe, warto przed dokonaniem rezerwacji upewnić się o wiarygodności zarówno biura podróży organizującego wyjazd, jak i obiektów noclegowych. W odniesieniu do biura podróży doskonale sprawdzi się zasada korzystania wyłącznie z ofert firm turystycznych, które są zarejestrowane w Polskiej Izbie Turystyki.

Z kolei bazę sprawdzonych i polecanych hoteli czy pensjonatów można znaleźć w internecie, gdzie opinie innych turystów stanowią potwierdzenie o rzetelności danego obiektu.

2. Rodzaj transportu
Dotarcie do miejsca docelowego może odbywać się na różne sposoby. Wskazane jest przeanalizowanie dostępnych opcji transportu i wybór najbardziej optymalnej pod względem finansów, czasu podróży oraz jej komfortu. Warto korzystać z serwisów internetowych, posiadających bazę danych połączeń komunikacyjnych. Przykładowo w przypadku lotów samolotem można skorzystać z portalu fru.pl.

3. Zasady przekraczania granic
Konieczne jest zapoznanie się z przepisami prawa, obowiązującego zarówno w państwie docelowym, jak i w krajach, które będą mijane po drodze. Jeśli podróż ma się odbyć własnym środkiem transportu należy zainteresować się godzinami, w jakich czynne jest przejście graniczne oraz dokumentami niezbędnymi do okazania podczas przekraczania granicy danego państwa. Na stronie internetowej Straży Granicznej dostępne są szczegółowe informacje dotyczące dodatkowych kontroli przeprowadzanych na niektórych przejściach.
Istotną informacją jest konieczność posiadania wizy. Niektóre państwa jej nie wymagają, a ich lista dostępna jest na stronach internetowych Ministerstwa Spraw Zagranicznych. W pewnych krajach okres pobytu bezwizowego jest ograniczony czasowo i wynosi najczęściej 90 dni.

4. Ubezpieczenie
Wyjeżdżając za granicę koniecznie należy się ubezpieczyć. Lista polis wydaje się wystarczająco długa, żeby każdy mógł odnaleźć formę ubezpieczenia, odpowiadającą jego indywidualnym potrzebom. Przed rozpoczęciem podróży w obrębie Unii Europejskiej należy uzyskać Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego dostępną bezpłatnie w każdym oddziale Narodowego Funduszu Zdrowia. Na jej podstawie można korzystać z podstawowej opieki zdrowotnej na terenie krajów członkowskich Unii.

Jeśli wyjazd dotyczy krajów nie będących członkami Unii Europejskiej, należy dostosować rodzaj ubezpieczenia do własnych potrzeb oraz wymagań danego państwa.

5. Serwis Odyseusz
Ministerstwo Spraw Zagranicznych proponuje rejestrację w stworzonym przez siebie serwisie, tworzącym bazę danych osób wybierających się za granicę. Decyzja o rejestracji jest całkowicie dobrowolna i o jej stosowności decyduje osoba podróżująca. Warto jednak pamiętać, że w przypadku wystąpienia różnorodnych sytuacji nadzwyczajnych podczas pobytu za granicą, MSZ ma okazję nawiązać kontakt z osobą zarejestrowaną oraz udzielić jej niezbędnej pomocy oraz informacji.

Podróż za granicę zarówno w celach turystycznych oraz rekreacyjnych, jak i zarobkowych wiąże się ze spełnieniem warunków określanych przez poszczególne państwa oraz poznaniem zwyczajów panujących na terenie kraju, będącego celem wycieczki. Przed każdą podróżą należy poświęcić czas na poznanie i wypełnienie koniecznych formalności, żeby pobyt za granicą odbył się bez komplikacji.

źródło:
https://mswia.gov.pl/pl/bezpieczenstwo/poradnik-bezpieczna-po/232,dok.html
http://wyjazdy-weekendowe.pl/planujesz-dlugi-weekend-daj-sie-oszukac/

Wszystkie pola:

array(19) { ["key_words"]=> string(0) "" ["meta_title"]=> string(61) "Ważne informacje przed podróżą, które należy sprawdzić" ["meta_desc"]=> string(185) "Bez względu na to, czy podróż dotyczy jednej osoby czy jest to wyjazd we dwoje lub w większej grupie, warto przygotować się do pobytu za granicą, uwzględniając różne kwestie." ["watermark"]=> string(0) "" ["interesting_places"]=> string(16) "Poradnik turysty" ["author"]=> string(12) "mat. prasowe" ["latlng"]=> array(3) { ["address"]=> string(0) "" ["lat"]=> string(17) "-13.9746093730551" ["lng"]=> string(17) "-13.4879257430189" } ["highlight_search"]=> bool(false) ["is_news"]=> bool(false) ["is_home_page_title"]=> bool(false) ["is_poradnik"]=> bool(false) ["is_sprzet"]=> bool(false) ["is_outwear"]=> bool(false) ["use_video"]=> bool(false) ["video"]=> string(0) "" ["show_map"]=> bool(false) ["country"]=> string(3) "POL" ["meta_key"]=> string(0) "" ["home-visible"]=> bool(false) }

key_words:

meta_title: Ważne informacje przed podróżą, które należy sprawdzić

meta_keys:

meta_desc: Bez względu na to, czy podróż dotyczy jednej osoby czy jest to wyjazd we dwoje lub w większej grupie, warto przygotować się do pobytu za granicą, uwzględniając różne kwestie.

watermark:

interesting_places: Poradnik turysty

author: mat. prasowe

latlng: Array

highlight_search:

is_news:

is_home_page_title:

is_poradnik:

is_sprzet:

is_outwear:

use_video:

video:

show_map:

Pola do umieszczenia w nagłówku

meta_title: Ważne informacje przed podróżą, które należy sprawdzić

meta_keys:

meta_desc: Bez względu na to, czy podróż dotyczy jednej osoby czy jest to wyjazd we dwoje lub w większej grupie, warto przygotować się do pobytu za granicą, uwzględniając różne kwestie.

Pola do umieszczenia w treści

watermark:

watermark:

author: mat. prasowe

meta_desc: Bez względu na to, czy podróż dotyczy jednej osoby czy jest to wyjazd we dwoje lub w większej grupie, warto przygotować się do pobytu za granicą, uwzględniając różne kwestie.