google.com, pub-7556925068511030, DIRECT, f08c47fec0942fa0

Huta szkła kryształowego w Zawierciu

Huta Szkła Zawiercie Sp. z o.o. jest jednym z najbardziej znanych i docenianych polskich producentów szkła kryształowego.

Huta szkła kryształowego w ZawierciuHuta szkła

fot. krysztalowahuta.pl

Rozwój miasta nieodłącznie związany był z budową Warszawsko – Wiedeńskiej linii kolejowej. Wtedy zaczęły powstawać zakłady przemysłowe. Jednym z nich jest Spółka z o.o., której początek datuje się od roku 1884, kiedy to firma „S.Reich i Spółka” przejęła istniejącą wcześniej fabryczkę, tworząc nowoczesny na ówczesne czasy zakład przemysłowy. Wybory z huty znane i cenione były już na przełomie wieków XIX i XX w Królestwie Polskim, a także poza granicami. Huta produkowała wtedy szkło oświetleniowe, wyroby szklane gospodarcze: kolorowe, malowane, a także szkło kryształowe.

Od roku 1986 Huta produkuje wyłącznie szkło kryształowe. Spełniając oczekiwania klientów, opracowane i wprowadzane zostały do produkcji także linie kieliszkowo–szklankowe jak: Monica, Windsor, Wilanów, Oxford, Royal, Sylvia, Olimpia. Produkując na automatach szklanki i kieliszki, huta kontynuuje także piękną tradycję produkcji wyrobów formowanych ręcznie (dmuchanych).

Formowane ręcznie w drewnianych formach wyroby kryształowe, zachwycają swym pięknem, niepowtarzalnym kształtem i precyzją. Uzupełnieniem oferty są wyroby prasowane, których oferta z roku na rok jest poszerzana. Bogata, wielowiekowa tradycja i unikalna ręczna produkcja wyróżnia wyroby huty i czyni je łatwo rozpoznawalnymi, dzięki oryginalnemu wzornictwu nieosiągalnemu dla produkcji masowej.

Zwiedzając nasz zakład, zgłębicie tajniki topienia  formowania szkła oraz zdobienia i polerowania – nadającego wyrobom niepowtarzalny kształt i blask. Zobaczycie narzędzia, jakie stosowane są przy ręcznym formowaniu (dmuchaniu) wyrobów kryształowych oraz automatyczną linię formowania szklanek i kieliszków. Przyjrzycie się procesowi ręcznego zdobienia wyrobów kryształowych, pracy automatu zdobniczego, usłyszycie w jaki sposób wydobywa się blask z wyrobu. Będziecie mogli zadać pytania na tematy związane  produkcją wyrobów kryształowych. Odwiedzicie też ekspozycję muzealną przedstawiającą wzornictwo minionych lat. Na koniec będziecie mogli dokonać zakupów w sklepie przyzakładowym.

Obszary zwiedzania:   
mieszanie i dozowanie surowców,
formowanie wyrobów,  
zdobienie, grawerowanie i pakowanie wyrobów,  
muzeum szklarstwa.

Obszary zwiedzania dostępne dla niepełnosprawnych z wyłączeniem ekspozycji muzealnej.  
Czas zwiedzania: około 1,5 h
Do dyspozycji zwiedzających 4 przewodników.
Rezerwacja terminów zwiedzania i przewodnika:
 
tel. 32 67 216 41 wew.221  pn-pt godz. 8:00-16:00
e-mail: turystyka@hsg.pl

Huta Szkła Zawiercie Sp. z o.o.
ul. Towarowa 18
42- 400 Zawiercie

Marek Pindral - odwiedził kilkadziesiąt krajów, bacznie obserwując ...

Iza Gamańska - fotograf, z zamiłowania podróżnik. Podróże ...

Marcin Jakub Korzonek - instruktor turystyki rowerowej, dziennikarz, ...

Bartosz Piziak - geograf pochodzący z Rzeszowa, nieodłącznie ...

Współcześnie Kopalnia Guido to jedyna kopalnia węgla kamiennego, ...

Górnośląska Kolej Wąskotorowa to najstarsza na świecie czynna ...

nocleg

gastronomia

atrakcje

https://veturo.pl/article/2891/zawiercie-atrakcje-turystyczne-ciekawe-miejsca-huta-szkla/