Wydarzenia w Muzeum Tatrzańskim

Zapraszamy w lipcu do Muzeum Tatrzańskiego, gdzie przygotowaliśmy wiele interesujących wydarzeń.

PROMOCJA KSIĄŻKI „MAGIA NART” – ŻYCIORYSY NIEPOKORNE
21 lipca (czwartek) 2016, godzina 19.00
Cafe Roma
Zakopane, ul. Strążyska 39
 
W dniu 21 lipca (czwartek) o godzinie 19.00 rozpocznie się w kawiarni Roma, ul. Strążyska 39 w Zakopanem spotkanie poświęcone książce Beaty Słamy i Wojciecha Szatkowskiego „Magia nart”. Spotkanie „Życiorysy niepokorne” dedykujemy kilkunastu bohaterom tej książki.
Najpierw opowiemy o narciarzach ze Lwowa. „Śnigu, gu, gu” takim zawołaniem narciarskim witali się miłośnicy „białego szaleństwa” spod znaku Karpackiego Towarzystwa Narciarzy (KTN). Czarnohora i Gorgany – góry równie odległe jak historia tamtejszego narciarstwa i „wyryp narciarskich” po grani w iskrzącym się śniegu i przy mrozie. Góry cudne i dzikie. Wyniosła Howerla, groźny Pietros, który pokryty lodem był szczytem trudnym nawet dla najwprawniejszych, Pop Iwan i Gutik Tomnatyk – to tylko niektóre ze szczytów zwiedzanych przez narciarzy KTN-u.
Bohaterami wieczoru będą także:  Henryk Mückenbrunn, Bronisław Czech i kilku innych narciarzy okresu międzywojennego, a także późniejsi narciarze, jak Wojciech Fortuna, Andrzej Bachleda-Curuś i inni.

Wstęp wolny.
 
WERNISAŻ WYSTAWY „SABAŁA, SABAŁA, SABAŁY BAJANIA”
22 lipca (piątek) 2016, godzina 1700
Bukowiańskie Centrum Kultury „Dom Ludowy”
Bukowina Tatrzańska , ul. T. Kościuszki 87

W ramach 50tego Festiwalu Folkloru Polskiego – Sabałowe Bajania na świetlicy Domu Ludowego w Bukowinie Tatrzańskiej będzie miało miejsce otwarcie wystawy „Sabała, Sabała, Sabały Bajania”, poświęconej postaci Jana Krzeptowskiego – Sabały. Fotografie i dokumenty archiwalne pokazane na ekspozycji pochodzą ze zbiorów Muzeum Tatrzańskiego im. Dra Tytusa Chałubińskiego w Zakopanem.
 
WIECZÓR GÓRSKI „GÓRY I MORZE. PASJE GEN. MARIUSZA ZARUSKIEGO”
23 lipca (sobota) 2016, godzina 1830
Schronisko Górskie PTTK im. Walerego Goetla
na Hali Ornak
 
Bohaterem wieczoru w schronisku PTTK im. Walerego Goetla w Dolinie Kościeliskiej będzie człowiek morza i gór, generał Mariusz Zaruski (1867-1941). Prezentacja multimedialna zabierze nas w świat jego tatrzańskich wypraw.

Na nartach na Zawrat i Kozi Wierch w roku 1907, na Kościelec w 1911, opowiemy o wspinaczkach Zaruskiego na Zamarłą Turnię i Szatana. Nie zabraknie oczywiście wątków wypraw “toprowskich”, gdyż to właśnie Mariusz Zaruski był pierwszym kierownikiem TOPR – Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego, powstałego w październiku 1909 r. Potem opowieść przeniesie nas nad morze. Opowiemy o rejsach na “Zawiszy Czarnym” i działalności morskiej Zaruskiego. To wieczór na którym nie może Ciebie zabraknąć. Będzie też muzyka: Krzysztof Sajewski zagra na gitarze a Oskar Klamerus na djembe. Pyszny poczęstunek i inne atrakcje czekają na wszystkich tych, którzy lubią górskie i morskie opowieści.
Wstęp wolny.

MIĘDZYNARODOWY FESTIWAL „DNI MUZYKI KAROLA SZYMANOWSKIEGO, 23 – 31 lipca 2016, Zakopane

Muzeum Tatrzańskie, jako współorganizator wydarzenia, ma zaszczyt zaprosić Państwa na obchody 39. Dni  Muzyki  Karola Szymanowskiego. Festiwal miał będzie miejsce w dniach 23-31 lipca, a 11 wydarzeń festiwalowych odbędzie się w różnych wnętrzach związanych z historią Zakopanego, w tym w pomieszczeniach Muzeum Tatrzańskiego (29 i 31 lipca).
Karol Szymanowski – największy polski kompozytor I połowy XX wieku, zakochany w Tatrach i muzyce góralskiej – mieszkał w Zakopanem w latach 1930 – 36 w Willi Atma (obecnie Muzeum Karola Szymanowskiego, oddział Muzeum Narodowego w Krakowie).
Na pamiątkę tego faktu, od 1977 odbywają się co roku w Zakopanem Dni Muzyki Karola Szymanowskiego – jest to jedyny na świecie międzynarodowy festiwal poświęcony twórczości tego kompozytora. 

PRZYPOMINAMY RÓWNIEŻ O NASZYCH WYSTAWACH CZASOWYCH:
„Nineczka i Witkacy – zginiemy marnie oboje bez siebie. Jadwiga z Unrugów i Stanisław Ignacy Witkiewiczowie” w Galerii Sztuki na Kozińcu, Zakopane, Droga na Koziniec 8.
„Bronisław Piłsudski (1866-1918) – niezwykły brat Marszałka” oraz „Olga Wojakowa – Miss Zakopanego 1925. Portrety Witkacego” w Galerii Sztuki XX wieku w willi Oksza, Zakopane, ul. Zamoyskiego 25.

„Grzegorz Pecuch. Moje rzeźby rosną w lesie” – wystawa rzeźb znanego zakopiańskiego rzeźbiarza w Galerii Władysława Hasiora, Zakopane, ul. Jagiellońska 18b.

„Nie tylko Witkiewiczowie… oraz Andrzej Gałek. Między malarstwem a architekturą” w Muzeum Stylu Zakopiańskiego w willi Koliba, Zakopane, ul. Kościeliska 18.

Szczegółowe informacje na www.muzeumtatrzanskie.pl

Wszystkie pola:

array(17) { ["key_words"]=> string(0) "" ["meta_title"]=> string(43) "Zakopane - wydarzenia - Muzeum Tatrzańskie" ["meta_desc"]=> string(282) "W dniu 21 lipca (czwartek) o godzinie 19.00 rozpocznie się w kawiarni Roma, ul. Strążyska 39 w Zakopanem spotkanie poświęcone książce Beaty Słamy i Wojciecha Szatkowskiego „Magia nart”. Spotkanie „Życiorysy niepokorne” dedykujemy kilkunastu bohaterom tej książki." ["watermark"]=> string(0) "" ["interesting_places"]=> string(0) "" ["author"]=> string(12) "mat. prasowe" ["latlng"]=> array(3) { ["address"]=> string(0) "" ["lat"]=> float(49.29763566932469842640784918330609798431396484375) ["lng"]=> float(19.94756698330829891574467183090746402740478515625) } ["highlight_search"]=> bool(false) ["is_news"]=> bool(false) ["is_home_page_title"]=> bool(false) ["is_poradnik"]=> bool(false) ["is_sprzet"]=> bool(false) ["is_outwear"]=> bool(false) ["use_video"]=> bool(false) ["video"]=> string(0) "" ["show_map"]=> bool(true) ["country"]=> string(3) "POL" }

key_words:

meta_title: Zakopane - wydarzenia - Muzeum Tatrzańskie

meta_keys:

meta_desc: W dniu 21 lipca (czwartek) o godzinie 19.00 rozpocznie się w kawiarni Roma, ul. Strążyska 39 w Zakopanem spotkanie poświęcone książce Beaty Słamy i Wojciecha Szatkowskiego „Magia nart”. Spotkanie „Życiorysy niepokorne” dedykujemy kilkunastu bohaterom tej książki.

watermark:

interesting_places:

author: mat. prasowe

latlng: Array

highlight_search:

is_news:

is_home_page_title:

is_poradnik:

is_sprzet:

is_outwear:

use_video:

video:

show_map: 1

Pola do umieszczenia w nagłówku

meta_title: Zakopane - wydarzenia - Muzeum Tatrzańskie

meta_keys:

meta_desc: W dniu 21 lipca (czwartek) o godzinie 19.00 rozpocznie się w kawiarni Roma, ul. Strążyska 39 w Zakopanem spotkanie poświęcone książce Beaty Słamy i Wojciecha Szatkowskiego „Magia nart”. Spotkanie „Życiorysy niepokorne” dedykujemy kilkunastu bohaterom tej książki.

Pola do umieszczenia w treści

watermark:

watermark:

author: mat. prasowe

meta_desc: W dniu 21 lipca (czwartek) o godzinie 19.00 rozpocznie się w kawiarni Roma, ul. Strążyska 39 w Zakopanem spotkanie poświęcone książce Beaty Słamy i Wojciecha Szatkowskiego „Magia nart”. Spotkanie „Życiorysy niepokorne” dedykujemy kilkunastu bohaterom tej książki.