Wakacyjne wyprawy z psem – uwaga na kleszcze

Każdy, kto posiada czworonożnego przyjaciela dobrze wie, ile radości sprawiają mu wycieczki i możliwość spędzania czasu na łonie natury. Psiaki uwielbiają przebywać poza domem, a lato to czas, który temu sprzyja. Dlatego właściciele psów często zabierają je na spacery po lesie czy do parku. Trzeba jednak pamiętać, że na takich spacerach czyhają niebezpieczeństwa w postaci pasożytów i kleszczy. Kleszcze u psa, to obok pcheł, jeden z najczęstszych problemów przynoszonych „z dworu”. Jak można się przed nimi uchronić? I jakie preparat na kleszcze dla psa zastosować, gdy już je zauważymy?

Dlaczego kleszcze u psa są groźne?
Kleszcze to pasożyty żyjące w trawach i niewysokich krzewach, które żywią się krwią i płynami tkankowymi ludzi i zwierząt. Robią to poprzez wgryzanie i ssanie, przez co mogą wprowadzać do organizmu groźne neurotoksyny i zarazki, powodując groźne choroby, takie jak boreliozę, anaplazmozę, tularemię czy babeszjozę. Na dzień dzisiejszy u psów mających kleszcze zaobserwowano wystąpienie boreliozę i babeszjozę, a niedawno także anaplazmozę, która może zaatakować między innymi węzły chłonne, śledzionę, płuca, nerki oraz szpik kostny. Leczenie tych schorzeń bywa trudne, długotrwałe i kosztowne. Lepiej więc zapobiegać, niż leczyć.

Okazuje się, że kleszcze mogą być aktywne przez cały rok, nie tylko wiosną i latem, dlatego o każdej porze roku powinniśmy zadbać o to, by nasz pupil był zabezpieczony przed kleszczami. Ponieważ kleszczy nie widać na pierwszy rzut oka, nasz pies może w niezauważony sposób złapać kleszcze po zwykłym spacerze w parku. Wystarczy, że będzie miał kontakt z trawą lub krzewami, co jest nieuniknione. Aby nasz pies nie musiał z tego powodu chorować i cierpieć, lepiej zawczasu przygotować się na to i uchronić go przed potencjalnym atakiem kleszczy. Jak? Istnieją sprawdzone preparaty, które chronią zwierzę przed kleszczami długo i skutecznie.

Controline, czyli wakacje z psem bez stresu
Wygodnym i skutecznym preparatem na kleszcze dla psa są krople Controline do stosowania zewnętrznego ze specjalnym aplikatorem. Krople są dostępne w różnych wersjach, w zależności od wagi psa: 2-10 kg, 10-20 kg, 20-40 kg oraz powyżej 40 kg. Aplikacja tego środka jest bardzo prosta:

1. Wyjmij jedną pipetę z blistra i otwórz ją, trzymając pionowo.
2. Rozdziel sierść psa, aby odsłonić skórę i tam umieść końcówkę aplikatora.
3. Zaaplikuj krople w dwóch miejscach: wzdłuż grzbietu, najlepiej u podstawy głowy oraz między łopatkami, w każdym z miejsc aplikując połowę zawartości. Aby upewnić się, że cała dawka została podana, można dwukrotnie nacisnąć pipetę.

I gotowe! W ten sposób pies jest skutecznie zabezpieczony przed kleszczami i może swobodnie przebywać poza domem, nawet w miejscach mocno zalesionych. A jak działa preparat na kleszcze dla psa Controline? Działanie roztoczobójcze trwa około 1 miesiąc, natomiast po pierwszym podaniu produktu kleszcze u psa są zabijane w przeciągu 2 do 7 dni. Istotne jest również dostosowanie się do zaleceń z ulotki, jeśli chodzi o miejsce podania preparatu. Powinno to być miejsce niedostępne dla psa do wylizania. Regularne stosowanie Controline pozwoli nam skutecznie chronić naszego pupila przed kleszczami. Ale to nie jedyna sprawdzona metoda.

Inne metody na walkę z kleszczami
Inną, znaną metodą na kleszcze u psa, jest specjalna obroża. Zawierają one substancję czynną mającą skutecznie odstraszać kleszcze, a niektóre z dostępnych modeli są wodoodporne, dzięki czemu działają nawet po tym, gdy nasz pies wykąpie się w jakimś zbiorniku wodnym. To obok kropli, jedna z równie skutecznych metod na ochronę dla psa przed kleszczami. Czego natomiast nigdy nie robić? Nigdy nie mieszajmy kilku preparatów ze sobą, sądząc, że im więcej ich zastosujemy, tym bezpieczniejszy będzie nasz pies. Musimy pamiętać, że każdy z tych specyfików posiada substancje chemiczne, które w nadmiarze mogą podrażnić skórę psa, ponadto ich skład jest ściśle dopasowany do wagi psa. Dlatego lepiej pojedynczo testować poszczególne preparaty i obserwować ich działanie, niż stosować wszystkie naraz. Warto poświęcić temu czas i siły, gdyż chodzi o zdrowie naszego pupila!

Wszystkie pola:

array(17) { ["key_words"]=> string(0) "" ["meta_title"]=> string(54) "Jak usunąć kleszcze u psa - pozbywanie się kleszczy" ["meta_desc"]=> string(135) "Podczas wakacyjnych wędrówek psy są wyjątkowo narażone na kleszcze. Jak usunąć i pozbyć się kleszczy u psów - radzi veturo.pl" ["watermark"]=> string(0) "" ["interesting_places"]=> string(16) "Poradnik turysty" ["author"]=> string(12) "mat. prasowe" ["latlng"]=> array(3) { ["address"]=> string(0) "" ["lat"]=> string(17) "-11.0742187484583" ["lng"]=> string(17) "-9.21489821608128" } ["highlight_search"]=> bool(false) ["is_news"]=> bool(false) ["is_home_page_title"]=> bool(false) ["is_poradnik"]=> bool(false) ["is_sprzet"]=> bool(false) ["is_outwear"]=> bool(false) ["use_video"]=> bool(false) ["video"]=> string(0) "" ["show_map"]=> bool(false) ["country"]=> string(3) "POL" }

key_words:

meta_title: Jak usunąć kleszcze u psa - pozbywanie się kleszczy

meta_keys:

meta_desc: Podczas wakacyjnych wędrówek psy są wyjątkowo narażone na kleszcze. Jak usunąć i pozbyć się kleszczy u psów - radzi veturo.pl

watermark:

interesting_places: Poradnik turysty

author: mat. prasowe

latlng: Array

highlight_search:

is_news:

is_home_page_title:

is_poradnik:

is_sprzet:

is_outwear:

use_video:

video:

show_map:

Pola do umieszczenia w nagłówku

meta_title: Jak usunąć kleszcze u psa - pozbywanie się kleszczy

meta_keys:

meta_desc: Podczas wakacyjnych wędrówek psy są wyjątkowo narażone na kleszcze. Jak usunąć i pozbyć się kleszczy u psów - radzi veturo.pl

Pola do umieszczenia w treści

watermark:

watermark:

author: mat. prasowe

meta_desc: Podczas wakacyjnych wędrówek psy są wyjątkowo narażone na kleszcze. Jak usunąć i pozbyć się kleszczy u psów - radzi veturo.pl