Długi lot samolotem – jak go przetrwać

Stres, drętwienie nóg, ból głowy oraz inne dolegliwości mogą nam skutecznie zepsuć lot. Aby wymarzony wyjazd nie zaczynał się od nieprzyjemności, warto przygotować się wcześniej do długotrwałej podróży samolotem. Oto kilka sprawdzonych trików, które szczególnie przydadzą się podczas długich, międzykontynentalnych lotów.

Gimnastyka w samolocie
Wielogodzinna podróż samolotem jest szczególnie dokuczliwa dla naszych nóg. Nie mamy wystarczająco dużo miejsca, aby je wygodnie wyciągnąć i rozprostować. Już po kilkudziesięciu minutach w niewygodnej pozycji nogi zaczynają nam drętwieć. Z czasem może pojawić się opuchlizna. Co więcej, długotrwałe przebywanie w niedogodnej pozycji oraz brak ruchu mogą prowadzić również do zakrzepicy w naczyniach krwionośnych naszych nóg. To schorzenie jest naprawdę niebezpieczne, ponieważ może powodować powstawanie zatorów płucnych.

Jak możemy zaradzić tego typu schorzeniom? Przede wszystkim na podróż należy wybrać wygodne i luźne ubranie. Ponadto dobrym rozwiązaniem jest ściągnięcie na czas lotu butów oraz regularne poruszanie palcami u stóp co pobudzi krążenie krwi. Dodatkowo należy dużo pić i o ile to możliwe co jakiś czas się przespacerować wzdłuż rzędu foteli.

Problemy z uszami
Dla wielu podróżujących samolotami najbardziej newralgicznymi częściami lotu są start oraz lądowanie. Wiążą się one nie tylko z największym stresem spowodowanym nagłą zmianą wysokości, ale również z pewnymi dolegliwościami. Na skutek zmiany ciśnienia uszy się bowiem zatykają, co powoduje znaczny dyskomfort. Trudno całkowicie zapobiec temu zjawisku, jednak można skutecznie minimalizować jego intensywność. Wystarczy po prostu często przełykać ślinę, żuć gumę czy zatykać nos.

Nudy na pudy
Trwający nawet kilkanaście godzin lot z pewnością będzie nam się dłużył, nawet jeśli lecimy w towarzystwie prawdziwego gawędziarza. Nie można przecież w nieskończoność rozmawiać, dlatego na pokład warto zabrać z sobą coś co zapewni nam rozrywkę. Warto jednak dokładnie przemyśleć zawartość naszego bagażu podręcznego. Jego wielkość oraz ciężar są ograniczone przepisami właściwymi dla poszczególnych przewoźników, dlatego nie ma sensu zabierać ze sobą zbyt wielu książek czy gazet, ponieważ zajmą nam one cenne miejsce.

W tym przypadku najlepiej sprawdzi się smartfon wyposażony w szereg aplikacji gwarantujących rozrywkę. Możliwość słuchania muzyki, czytania czy oglądania filmów sprawia, że porównanie telefonów i innych gadżetów znacznie przemawia na korzyść tych pierwszych. Urządzenia te są wyposażone w większości w tryb samolotowy, dzięki czemu można z nich bezpiecznie korzystać w takcie podróży.

Czas na drzemkę
Dobrym sposobem na „skrócenie” sobie wielogodzinnego lotu jest drzemka. Niestety nieustający szum nie na wszystkich działa usypiająco, a zapalone światła skutecznie nie pozwalają zasnąć. Nie na wszystkie niedogodności w trakcie lotu można znaleźć skuteczną receptę, ale istnieją sprawdzone sposoby na zminimalizowanie samolotowej niewygody.

Przede wszystkim na pokład zabieramy poduszkę podkowę, która zapewni oparcie w trakcie spania i pozwoli uniknąć bólu karku. Ponadto bardzo przydatna będzie opaska na oczy – dzięki niej ograniczymy dopływ światła i zapewnimy sobie lepsze warunki do ucięcia relaksującej drzemki.

Ciekawe i praktyczne porady o podróżowaniu samolotem, co jak się okazuje, wcale nie musi być takie kosztowne, można znaleźć tu.

Wszystkie pola:

array(17) { ["key_words"]=> string(0) "" ["meta_title"]=> string(56) "Jak przetrwać długi lot samolotem - poradnik Veturo.pl" ["meta_desc"]=> string(158) "Stres, drętwienie nóg, ból głowy oraz inne dolegliwości mogą nam skutecznie zepsuć lot - jak przetrwać długi lot samolotem? Dowiedz się na veturo.pl" ["watermark"]=> string(0) "" ["interesting_places"]=> string(16) "Poradnik turysty" ["author"]=> string(8) "mat.red." ["latlng"]=> array(3) { ["address"]=> string(0) "" ["lat"]=> string(17) "-16.6113281226879" ["lng"]=> string(17) "-15.9021677681096" } ["highlight_search"]=> bool(false) ["is_news"]=> bool(false) ["is_home_page_title"]=> bool(false) ["is_poradnik"]=> bool(false) ["is_sprzet"]=> bool(false) ["is_outwear"]=> bool(false) ["use_video"]=> bool(false) ["video"]=> string(0) "" ["show_map"]=> bool(false) ["country"]=> string(3) "POL" }

key_words:

meta_title: Jak przetrwać długi lot samolotem - poradnik Veturo.pl

meta_keys:

meta_desc: Stres, drętwienie nóg, ból głowy oraz inne dolegliwości mogą nam skutecznie zepsuć lot - jak przetrwać długi lot samolotem? Dowiedz się na veturo.pl

watermark:

interesting_places: Poradnik turysty

author: mat.red.

latlng: Array

highlight_search:

is_news:

is_home_page_title:

is_poradnik:

is_sprzet:

is_outwear:

use_video:

video:

show_map:

Pola do umieszczenia w nagłówku

meta_title: Jak przetrwać długi lot samolotem - poradnik Veturo.pl

meta_keys:

meta_desc: Stres, drętwienie nóg, ból głowy oraz inne dolegliwości mogą nam skutecznie zepsuć lot - jak przetrwać długi lot samolotem? Dowiedz się na veturo.pl

Pola do umieszczenia w treści

watermark:

watermark:

author: mat.red.

meta_desc: Stres, drętwienie nóg, ból głowy oraz inne dolegliwości mogą nam skutecznie zepsuć lot - jak przetrwać długi lot samolotem? Dowiedz się na veturo.pl