google.com, pub-7556925068511030, DIRECT, f08c47fec0942fa0

Gordion

Gordion – nieopodal miejscowości Polatli znajdują się interesujące ruiny dawnej stolicy Frygów świadczące o wysokim zaawansowaniu dawnej kultury. Z wizyty w tym miejscu będą zadowoleni bardziej miłośnicy archeologii niż zwiedzania potężnych ruin, gdyż najlepiej zachowały się jedynie olbrzymie grobowe kopce monarchów.

GordionGordion, Turcja

fot. aktuelarkeoloji.com.tr

W tym miejscu przed wiekami król Gordios ustanowił swoją siedzibę, z którą związana jest legenda o innym królu, Midasie. Według greckiej mitologii król zmieniał w złoto wszystko, czego dotknął, ubłagał jednak Dionizosa o uwolnienie klątwy poprzez umycie rąk w rzece Paktol. Wśród wielu innych legend, najważniejsza i najbardziej zajmująca turystów zwiedzających miejsce dotyczy słynnego „węzła gordyjskiego”, który został przecięty mieczem Aleksandra Wielkiego.

Midas miał umieścić wóz z węzłem łączącym dyszel z jarzmem w świątyni Kybele na gordyjskim akropolu. Przez kolejnych 500 lat funkcjonowała legenda, że ten, kto rozwiąże węzeł, zostanie władcą Azji. Sprawę węzła król Macedonii rozwiązał bardzo szybko używając ostrza. Na podróżników w Gordionie czekają szczątki akropolu z VIII w. p.n.e., gdzie niegdyś stały świątynie, królewski pałac i budynki administracyjne, brama wjazdowa z okresu frygijskiego oraz tajemnicze kurhany.

Na miejscu można obejrzeć także jedną z najstarszych mozaik świata, ułożoną z czarnych i białych kamieni oraz kopiec z gliny Kocuk Hoyuk. Szczegółowych informacji na temat tego mitycznego miejsca dostarcza tematyczne muzeum.

Kapadocja – to unikalna w skali świata magiczna ...

Któż z nas nie słyszał o legendarnej Troi? Rozsławiona przez ...

Alanya – miasto sięgające historią czasów hellenistycznych, które ...

Marmaris jest malowniczo położonym kurortem wakacyjnym Wybrzeża Egejskiego ...

Safranbolu – niemalże alpejskie krajobrazy i piękno osmańskich ...

https://veturo.pl/article/2988/gordion-atrakcje-turystyczne-ciekawe-miejsca-turcja/