Relaks nad jeziorem?

Agroturystyka dla seniora

Coraz więcej gospodarstw agroturystycznych kieruje swoją ofertę do seniorów. Proponują diety, udogodnienia lokalowe oraz specjalne atrakcje, które urozmaicą czas wolny. Wszystko po to, aby zachęcić osoby starsze do wypoczynku właśnie tutaj. Jeśli więc planujesz wypoczynek na łonie natury, koniecznie przeczytaj nasz krótki poradnik. Dzięki niemu dowiesz się o co pytać gospodarzy, aby podczas urlopu uniknąć rozczarowań.

Wielu seniorów, zmęczonych codzienną rutyną, stawia na aktywny wypoczynek. Nie straszne im jazdy konne, wycieczki rowerowe, wędrówki po górskich szlakach. Można rzec, że polscy seniorzy biorą przykład ze swych niemieckich sąsiadów i emeryturę starają się spędzić na zwiedzaniu nieznanych regionów. Polacy jednak coraz częściej wybierają relaks w stylu EKO, czyli na wsi. Dzięki temu zyskują spokój i ciszę, ale także niezapomniane przeżycia podczas pielęgnacji ogródka, wędkowania, partyjek brydża z rówieśnikami, robienia przetworów czy dojąc krowy. Najczęściej wybierane regiony na agroturystyczny wypoczynek to Mazury, Małopolska, Wielkopolska, Kaszuby, Bieszczady, Góry Świętokrzyskie, Podkarpacie i Zachodniopomorskie.

Poniżej przedstawiamy kilka porad, na co zwracać uwagę szukając ofert w Internecie, i o co pytać gospodarzy, jeśli postanowicie sprawdzić je telefonicznie.

Czym dojechać do gospodarstwa? Wiele gospodarstw agroturystycznych położonych jest w miejscach, gdzie nie dojeżdża żaden autobus czy pociąg. Można tam jednak dotrzeć busami lub taksówką. Niektórzy gospodarze sami odbierają wczasowiczów z pobliskich miast i dowożą na miejsce. Z jednej strony to dość wygodne rozwiązanie, z drugiej, jeśli będziecie mieli ochotę na zwiedzanie dziedzictwa kulturowego danego regionu, warto wiedzieć jak samemu dotrzeć do miasta.

Jakie udogodnienia dla osób starszych oferują gospodarze? Ważne jest bowiem, czy w budynku mieszkalnym nie ma wysokich schodów i na którym piętrze będziecie mieszkać, czy łazienki są na tym samym poziomie co pokoje, czy jest prysznic, czy może wanna?

Jakie posiłki oferują gospodarze? Niestety wiele ośrodków podaje tylko śniadania i obiadokolacje. To wystarczająca oferta, jeśli zamierzacie większość czasu spędzić na szlakach turystycznych, czy zwiedzaniu pobliskich miast. Jeśli jednak planujecie pozostać tylko w ośrodku, warto pomyśleć o zbilansowanej diecie i regularnych posiłkach. Pytajcie również, co gospodarze oferują do jedzenia. Czy współpracują z dietetykiem? Czy uprawy są z ich własnego pola lub ogrodu? W jaki sposób są przygotowywane posiłki? Czy można zamówić konkretną dietę, np. dla cukrzyka lub sercowca? Zapytajcie także o konkretne dania podawane tym osobom.

Jakie atrakcje gospodarze przygotowali dla seniorów, a jakie dla dzieci? Najczęściej gospodarze oferują wycieczki rowerowe i konne, pielęgnację ogrodu, możliwość pomocy przy zwierzętach, wieczorne gry w karty, ognisko. Specjalnie dla Pań organizowane są kursy szydełkowania czy haftowania, kucharzenie lub przygotowywanie przetworów. Dla Panów wędkowanie czy turnieje szachowe. Jeśli planujecie wyjazd z wnukami, dopytajcie także o atrakcje dla dzieci – np. czy jest tam piaskownica, huśtawka, zabawki, a, okazyjnie, także opiekunka.

Czy można zabrać ze sobą domowego pupila? Niestety, jest sporo ośrodków, które nie zgadzają się, aby goście przyjeżdżali ze swoimi zwierzętami. Dlatego warto pomyśleć o innej opiece nad nimi. Te ośrodki, które zezwalają na pobyt z pupilem, dzielą się na takie, które oferują dla nich mini hotel, i takie, które pozwalają na trzymanie zwierząt w pokojach. Musicie jednak liczyć się z dodatkową opłatą za pobyt psa lub kota.

Jakie dziedzictwo kulturalne oferuje dany region? Nawet jeśli planujecie spędzić wypoczynek, rozkoszując się życiem na wsi, z dala od zgiełku miasta, warto choć jeden dzień poświęcić na jego zwiedzanie. Każdy region ma bowiem swoje wyjątkowe miejsca, zamki, cytadele, parki, browary czy choćby Stary Rynek. Być może miasto oferuje spektakle teatralne lub kino pod gołym niebem, które mogą być ciekawym urozmaiceniem wieczoru. Pytajcie również o szlaki turystyczne w sąsiedztwie. Warto poczytać o nich przed wyjazdem. W ten sposób zaplanujecie sobie dogodną trasę spacerów np. z kijkami nordic walking lub wycieczek rowerowych.

Szukając oferty w Internecie, wystarczy, że wpiszecie w wyszukiwarce internetowej hasło agroturystyka dla seniora, a natychmiast pojawi się lista ośrodków, które specjalizują się w tym temacie. Zapewne wszystkich nie przejrzycie, ale warto sprawdzić większość, jako że różnią się one cenami i tym co za nie oferują. Czasem warto wybrać droższą opcję, ale taką gdzie będziecie pewni  spokoju, ciszy, odpowiedniej diety i licznych atrakcji. Warto wtedy zapoznać się opiniami innych wczasowiczów. Jest to najbardziej wiarygodne źródło informacji. Dobry ośrodek jest jak cenny skarb, który wczasowicze chętnie przekazują sobie z rak do rąk. Warto więc nadstawić uszu.

Wszystkie pola:

array(19) { ["key_words"]=> string(32) "Turystyka dla seniorów w Polsce" ["meta_title"]=> string(112) "Agroturystyka dla seniora - Turystyka dla seniorów, Senior w podróży, Gospodarstwa agroturystyczne, Veturo.pl" ["meta_desc"]=> string(119) "Polacy jednak coraz częściej wybierają relaks w stylu EKO, czyli na wsi. Agroturystykę dla seniora poleca veturo.pl" ["watermark"]=> string(0) "" ["interesting_places"]=> string(16) "Poradnik turysty" ["author"]=> string(14) "Beata Dymarska" ["latlng"]=> array(3) { ["address"]=> string(0) "" ["lat"]=> string(16) "17.1386718725925" ["lng"]=> string(15) "52.192793147624" } ["highlight_search"]=> bool(false) ["is_news"]=> bool(true) ["is_home_page_title"]=> bool(false) ["is_poradnik"]=> bool(false) ["is_sprzet"]=> bool(false) ["is_outwear"]=> bool(false) ["use_video"]=> bool(false) ["video"]=> string(0) "" ["show_map"]=> bool(false) ["country"]=> string(3) "POL" ["meta_key"]=> string(0) "" ["home-visible"]=> bool(false) }

key_words: Turystyka dla seniorów w Polsce

meta_title: Agroturystyka dla seniora - Turystyka dla seniorów, Senior w podróży, Gospodarstwa agroturystyczne, Veturo.pl

meta_keys:

meta_desc: Polacy jednak coraz częściej wybierają relaks w stylu EKO, czyli na wsi. Agroturystykę dla seniora poleca veturo.pl

watermark:

interesting_places: Poradnik turysty

author: Beata Dymarska

latlng: Array

highlight_search:

is_news: 1

is_home_page_title:

is_poradnik:

is_sprzet:

is_outwear:

use_video:

video:

show_map:

Pola do umieszczenia w nagłówku

meta_title: Agroturystyka dla seniora - Turystyka dla seniorów, Senior w podróży, Gospodarstwa agroturystyczne, Veturo.pl

meta_keys:

meta_desc: Polacy jednak coraz częściej wybierają relaks w stylu EKO, czyli na wsi. Agroturystykę dla seniora poleca veturo.pl

Pola do umieszczenia w treści

watermark:

watermark:

author: Beata Dymarska

meta_desc: Polacy jednak coraz częściej wybierają relaks w stylu EKO, czyli na wsi. Agroturystykę dla seniora poleca veturo.pl