Babia Góra

Górska przygoda w Beskidzie Żywieckim

Podobno Beskidy to nie bajka. Tymczasem przygodę z tym pasmem niskich, skalistych, porośniętych puszczami gór zaczyna się od bajecznych widoków. Punktem startowym niech będzie najsłynniejsza kobieca góra Polski...

Beskid Żywiecki jest zróżnicowanym pasmem górskim. Porośnięte lasami świerkowymi szczyty znajdujące się w jego północnej części nie są zbyt wysokie, natomiast te południowe są najwyższymi górami w całych Beskidach. Kopulaste, zwieńczone ryglem kosodrzewiny wierzchołki mają wysokogórski charakter z licznymi wychodniami skalnymi,czyli miejscami, w których występują skaliste wzniesienia,oraz głazowiskami – charakterystycznymi „rzekami” głazów i kamieni różnej wielkości. To jedno z niewielu miejsc w Polsce, w którym występuje piętro alpejskie, a więc zespół roślinności charakterystyczny dla gór wysokich, jak Tatry czy Alpy. Najwyższym szczytem pasma jest królowa Beskidów – Babia Góra. Warto jednak wybrać się także na mniej popularne szczyty.

Jedną z ciekawszych tras jest przejście od szczytu Rysianka, przez halę Miziową, aż na Pilsko. Szlak prowadzi nas od schroniska, do schroniska. Pierwszy z ośrodków znajduje się  pod Rysianką. Jest to niewielki, drewniany budynek, który w przeciwieństwie do okolicznych obiektów tego typu jest względnie cichy i klimatyczny, umiejscowiony z dala od narciarskich tras. Szlak za Rysianką wiedzie cały czas głównym grzbietem Beskidu Żywieckiego, po drodze mijamy takie szczyty jak Trzy Kopce i Palenica oraz największą halę w Beskidzie Żywieckim – Halę Cudzichową, na której do niedawna pasły się owce, a jeszcze wcześniej woły! Dostrzeżemy stąd bez trudu Beskid Żywiecki i Beskid Mały. Warto zatrzymać się tu na odpoczynek. Przed samym Pilskiem szlak prowadzi przez Halę Mizową, gdzie także znajdziemy schronisko, tym razem dużo większe i bardziej tłoczne od poprzedniego: idealne miejsce do uprawiania sportów zimowych.

Pilsko to drugi co do wysokości po Babiej Górze szczyt Beskidu Żywieckiego, ale także całych Beskidów. Jest to charakterystyczny wierzchołek, przede wszystkim ze względu na występujące tu piętro alpejskie, które charakteryzuje się wysokogórską roślinnością,na która składają się mchy, porosty i kosodrzewina . Sam szczyt jest długi, płaski i kopulasty.. W centralnym jego punkcie znajduje się krzyż ustawiony tu przez Słowaków. Przy krzyżu tym sezonowo odbywają się nabożeństwa. Z tego miejsca możemy objąć wzrokiem zarówno polskie Beskidy, jak i Słowację. Warto przyjść tu aby zobaczyć zachód lub wchód słońca.

Szczyt Pilsko jest słabo zagospodarowany: nie ma tu ławek, ani żadnego schronienia przed wiatrem, nie mówiąc już o schroniskach górskich. Wbrew pozorom, jest to zaleta – mamy tu okazję poczuć się bliżej natury, bliżej gór. Podziwiając widoki warto zwrócić uwagę na znajdujące się na południu Jezioro Orawskie, które kusi orzeźwiającą kąpielą po trudach górskich wędrówek. Czemu więc nie skorzystać z zaproszenia?

Nad jezioro możemy się łatwo dostać autobusem – wystarczy zejść z Pilska na słowacką stronę. Bardziej wprawieni piechurzy mogą wybrać się do jeziora na piechotę. Jedną z popularniejszych miejscowości jest położone nad samym rozlewiskiem miejscowość Namestovo – stara, gęsta zabudowa, niewielki ryneczek i górujący nad okolicą urokliwy biały kościółek tworzą niepowtarzalny, typowo-słowacki klimat. Oczywiście znajduje się tu też kąpieliskom z niewielka plażą – niestety, jak to zazwyczaj bywa w górach dość kamienistą– wiele restauracji i sklepów.

Druga, bardziej stroma strona jeziora również warta jest spaceru. Tutaj znajdziemy liczne kempingi i ośrodki wypoczynkowe, w których możemy spędzić noc. Bardziej samodzielni turyści mogą wybrać wariant „na dziko” i  rozbić namiot nad samym jeziorem. Sposobności ku temu jest bardzo dużo – co kilkadziesiąt metrów znajduje się zejście do jeziora i zacieniona polanka, wymarzone miejsce na biwak! W tygodniu jest tu prawie pusto, ale w weekend większość miejsc zajmują słowaccy wędkarze, przyjeżdżający często z całymi rodzinami na spokojne wędkowanie. Patrząc na linię brzegową z drugiej strony jeziora, co kilkadziesiąt metrów możemy dostrzec ognisko. Rano przywita nas widok na górujące ponad innymi wzniesieniami Pilsko, a jeśli wybierzemy odpowiednie miejsce, dostrzeżemy też Tatry Wysokie! Chyba lepiej być nie może, prawda?

Wszystkie pola:

array(19) { ["key_words"]=> string(20) "Atrakcje w Beskidach" ["meta_title"]=> string(123) "Górska przygoda w Beskidzie Żywieckim - Beskid Żywiecki, Atrakcje turystyczne, Atrakcje przyrodnicze, Beskidy, Veturo.pl" ["meta_desc"]=> string(69) "Beskidy - opis ciekawych miejsc i atrakcji turystycznych na veturo.pl" ["watermark"]=> string(0) "" ["interesting_places"]=> string(30) "Beskidy - atrakcje turystyczne" ["author"]=> string(21) "Bartosz Wrześniewski" ["latlng"]=> array(3) { ["address"]=> string(0) "" ["lat"]=> float(49.527905161109600840063649229705333709716796875) ["lng"]=> float(19.31688308446189950018379022367298603057861328125) } ["highlight_search"]=> bool(false) ["is_news"]=> bool(false) ["is_home_page_title"]=> bool(true) ["is_poradnik"]=> bool(false) ["is_sprzet"]=> bool(false) ["is_outwear"]=> bool(false) ["use_video"]=> bool(false) ["video"]=> string(0) "" ["show_map"]=> bool(true) ["country"]=> string(3) "POL" ["meta_key"]=> string(0) "" ["home-visible"]=> bool(false) }

key_words: Atrakcje w Beskidach

meta_title: Górska przygoda w Beskidzie Żywieckim - Beskid Żywiecki, Atrakcje turystyczne, Atrakcje przyrodnicze, Beskidy, Veturo.pl

meta_keys:

meta_desc: Beskidy - opis ciekawych miejsc i atrakcji turystycznych na veturo.pl

watermark:

interesting_places: Beskidy - atrakcje turystyczne

author: Bartosz Wrześniewski

latlng: Array

highlight_search:

is_news:

is_home_page_title: 1

is_poradnik:

is_sprzet:

is_outwear:

use_video:

video:

show_map: 1

Pola do umieszczenia w nagłówku

meta_title: Górska przygoda w Beskidzie Żywieckim - Beskid Żywiecki, Atrakcje turystyczne, Atrakcje przyrodnicze, Beskidy, Veturo.pl

meta_keys:

meta_desc: Beskidy - opis ciekawych miejsc i atrakcji turystycznych na veturo.pl

Pola do umieszczenia w treści

watermark:

watermark:

author: Bartosz Wrześniewski

meta_desc: Beskidy - opis ciekawych miejsc i atrakcji turystycznych na veturo.pl