Japonia – charakterystyka kraju

Polskę dzieli blisko dziesięć tysięcy kilometrów, przez co Japonia jawi nam się jako kraj bardzo odległy i niedostępny. Jednak dzięki coraz tańszym połączeniom lotniczym można odwiedzić Kraj Kwitnącej Wiśni łatwiej niż kiedykolwiek. A z pewnością warto to zrobić. Japonia jest bowiem wyjątkowym miejscem, w którym można jednocześnie podziwiać unikalną, tradycyjną kulturę oraz najnowsze zdobycze techniki.

Klimat
Japonia leży w zasięgu trzech stref klimatycznych – od zwrotnikowej na południu, poprzez podzwrotnikową w środkowej części kraju, aż po umiarkowaną ciepłą na północy. Występują cztery wyraźne pory roku. Najlepszą porą do odwiedzenia Japonii jest wiosna lub jesień. Latem  temperatura  nierzadko  przekracza  35  stopni, a  wilgotność powietrza sięga 90%. Od czerwca do lipca w całym kraju, z wyjątkiem wyspy Hokkaido, panuje pora deszczowa.

Ceny
Japonia uważana jest powszechnie za kraj bardzo drogi. Tymczasem w rzeczywistości ceny wielu produktów nie różnią się znacząco od tych w Polsce, a w  przypadku sprzętu elektronicznego lub posiłków w restauracjach są nawet niższe. Pełnowartościowy obiad można zjeść już za ok. 18-20 zł, a ceny noclegów w najtańszych hotelach zaczynają się już od ok. 80 zł. Całodniowy bilet na tokijskie metro, uprawniający do przejazdu wszystkimi liniami, kosztuje niecałe 27 zł, zaś godzina zabawy w karaoke to wydatek rzędu 20 zł.

Zakwaterowanie
Japonia oferuje szerokie możliwości zakwaterowania w rozmaitych standardach i przedziałach cenowych. Do wyboru mamy między innymi tradycyjne hotele zwane ryokan  oraz minshuku, czyli kwatery prywatne. Jeśli chcemy przenocować po europejsku, mamy do dyspozycji całą gamę hoteli, od pięciogwiazdkowych po najtańsze tzw. „hotele biznesowe”. Jest także wiele schronisk młodzieżowych.

Transport
Japonia posiada doskonale rozwiniętą sieć kolei, autostrad oraz dróg  szybkiego  ruchu, co pozwala na sprawne przemieszczanie się po kraju. Istnieją serwisy internetowe, w których można wyszukać interesujące nas połączenia. Dobrym rozwiązaniem dla turystów jest kupno Japan Rail Pass, który uprawnia do nieograniczonej liczby przejazdów dowolnym rodzajem pociągu należącym do spółki JR, z wyjątkiem najszybszego shin-kansenu o nazwie Nozomi. Rail Passu nie można kupić w Japonii, przed wyjazdem należy nabyć specjalny kupon, a na miejscu wymienić go na właściwy dokument. Więcej informacji znajduje się na stronie http://www.japanrailpass.com.

Osobom, które mają więcej czasu i ograniczony budżet, polecamy Seishun 18 Kippu. Bilety te obowiązują w okresie wakacyjnym, a także podczas wiosennych i zimowych ferii.

Uprawniają do korzystania w dniu skasowania z dowolnej liczby przejazdów pociągami  osobowymi (futsū) oraz pośpiesznymi (kaisoku) spółki JR. Dostępne są w zestawach po pięć sztuk za przystępną cenę.

Rzeczy, na które trzeba zwrócić uwagę
W sieci energetycznej w Japonii płynie prąd o napięciu 100V i częstotliwości 50 lub 60Hz (w zależności od regionu). Używane są wtyczki typu A i B. Przed wyjazdem warto sprawdzić specyfikację zabieranego sprzętu elektronicznego oraz zaopatrzyć się w odpowiednie przejściówki.

W Japonii obowiązuje ruch lewostronny, należy więc zwrócić uwagę przy przechodzeniu przez jezdnię. Międzynarodowe prawo jazdy wydane w Polsce nie jest uznawane w Japonii, nie można więc na jego podstawie prowadzić pojazdów.

Wszystkie pola:

array(19) { ["key_words"]=> string(0) "" ["meta_title"]=> string(65) "Japonia - charakterystyka kraju, klimat, ceny, hotele - Veturo.pl" ["meta_desc"]=> string(134) "Japonia - dowiedz się jaki jest klimat i ceny za hotele w Japonii. Poznaj charakterystykę kraju kwitnącej wiśni - poleca veturo.pl" ["watermark"]=> string(0) "" ["interesting_places"]=> string(0) "" ["author"]=> string(46) "Ambasada Japonii Wydział Informacji i Kultury" ["latlng"]=> array(4) { ["address"]=> string(0) "" ["lat"]=> float(35.867686589098099148031906224787235260009765625) ["lng"]=> float(138.0761718557799895279458723962306976318359375) ["zoom"]=> int(6) } ["highlight_search"]=> bool(false) ["is_news"]=> bool(false) ["is_home_page_title"]=> bool(false) ["is_poradnik"]=> bool(false) ["is_sprzet"]=> bool(false) ["is_outwear"]=> bool(false) ["use_video"]=> bool(true) ["video"]=> string(41) "https://www.youtube.com/embed/5ZeSaDfjTG0" ["show_map"]=> bool(true) ["country"]=> string(3) "JPN" ["meta_key"]=> string(0) "" ["home-visible"]=> bool(false) }

key_words:

meta_title: Japonia - charakterystyka kraju, klimat, ceny, hotele - Veturo.pl

meta_keys:

meta_desc: Japonia - dowiedz się jaki jest klimat i ceny za hotele w Japonii. Poznaj charakterystykę kraju kwitnącej wiśni - poleca veturo.pl

watermark:

interesting_places:

author: Ambasada Japonii Wydział Informacji i Kultury

latlng: Array

highlight_search:

is_news:

is_home_page_title:

is_poradnik:

is_sprzet:

is_outwear:

use_video: 1

video: https://www.youtube.com/embed/5ZeSaDfjTG0

show_map: 1

Pola do umieszczenia w nagłówku

meta_title: Japonia - charakterystyka kraju, klimat, ceny, hotele - Veturo.pl

meta_keys:

meta_desc: Japonia - dowiedz się jaki jest klimat i ceny za hotele w Japonii. Poznaj charakterystykę kraju kwitnącej wiśni - poleca veturo.pl

Pola do umieszczenia w treści

watermark:

watermark:

author: Ambasada Japonii Wydział Informacji i Kultury

meta_desc: Japonia - dowiedz się jaki jest klimat i ceny za hotele w Japonii. Poznaj charakterystykę kraju kwitnącej wiśni - poleca veturo.pl