google.com, pub-7556925068511030, DIRECT, f08c47fec0942fa0

Fara i Rynek w Kazimierzu Dolnym

Kazimierz Dolny to jedno z najstarszych miast regionu, lokowane przez Kazimierza Wielkiego w połowie XIV w. Z okresu średniowiecza pochodzą zamek i baszta obronna, strzegące przeprawy wiślanej. Obie budowle, dziś w dobrze zachowanej ruinie, stanowią wraz z kościołem farnym, Rynkiem Wielkim i klasztorem oo. Reformatów główną oś widokową i atrakcję turystyczną miasteczka, równoległą do koryta Wisły, tworzącej tu bardzo malowniczy przełom.

Fara i Rynek w Kazimierzu DolnymKościół farny w Kazimierzu Dolnym

fot. Pankrzysztoff CC BY-SA

Brukowany Rynek z zadaszonymi studniami na drewnianych słupach, otaczają pierzeje niewielkich kamieniczek, a nad placem góruje kościół farny. Fara p.w. świętych Bartłomieja i Jana Chrzciciela powstała w XVI-XVII w. na murach gotyckiej świątyni. Architekt Jakub Balin  nadał kościołowi renesansową szatę z bogato zdobionymi szczytami i sklepieniami w duchu renesansu lubelskiego. Przykładem tego stylu jest jedna z kilku kaplic, fundowana przez Górskich w 1625 r. Zbudowana wg. projektu znanych muratorów Jana Wolffa i Adama Wójtowicza, na planie kwadratu, przykryta jest wysoką kopułą zdobioną sztukateriami.

Fara ma wiele cennych elementów wyposażenia, w tym m.in. kamienną chrzcielnicę z 1587 r. z warsztatu Santi Gucciego, bogato zdobione późnorenesansowe ołtarze oraz organy z 1620 r., będące dziś najstarszym czynnym instrumentem w Polsce. Corocznie w sezonie turystycznym w kazimierskiej Farze organizowane są Letnie Koncerty Organowe.

Godziny dla zwiedzających:
dni powszednie: 10.00 – 17:00 sezon letni, 14.00-14.00 sezon zimowy.
niedziele i święta: 14:00 – 17:00
Podczas trwania Mszy św., pogrzebów, ślubów, nabożeństw pokutnych i okresowych, katechez oraz 30 minut przed ich rozpoczęciem nie ma możliwości zwiedzania Fary.

Parafia rzymskokatolicka pw. św. Jana Chrzciciela i św. Bartłomieja, ul. Zamkowa 6
24-120 Kazimierz Dolny
www.kazimierz-fara.pl

Kazimierz Dolny z całą pewnością zasługuje na miano ...

Nad osadą górują ruiny zamku Firlejów i Lubomirskich, ...

Kazimierskie wąwozy są  jedną z największych atrakcji turystycznych ...

Najzamożniejsi kupcy wznosili w Kazimierzu Dolnym bogato zdobione ...

Polska tradycja bogata jest w liczne legendy, historie ...

W Kazimierzu Dolnym nad Wisłą znów można podziwiać ...

atrakcje

https://veturo.pl/article/3037/kazimierz-dolny-fara-rynek-atrakcje-zwiedzanie-zabytki/