google.com, pub-7556925068511030, DIRECT, f08c47fec0942fa0

Krasnystaw - atrakcje turystyczne

Według tradycji twórczynią nazwy miasta była młodziutka żona Jagiełły królowa Sońka, którą zauroczył widok krasnego stawu pod zamkiem, z wodami spiętrzonego Wieprza. W przeszłości takie położenie miało zarówno znaczenie gospodarcze, jak i militarne, bo staw dostarczał ryb i skutecznie utrudniał wrogom dostępu do miasta.

Krasnystaw - atrakcje turystyczneKolegium pojezuickie w Krasnymstawie

fot. Wlodarz 2006/CC BY-SA

Dla poprawy bezpieczeństwa, Zygmunt August otoczył miasto murami obronnymi. Krasnystaw w epoce jagiellońskiej stał się najprężniejszym ośrodkiem Ziemi Chełmskiej. Biskupi tamtejszej diecezji, nękani niedoskonałościami życia w pogranicznym Chełmie zdecydowali w 1490 roku o przeniesieniu swej siedziby do miasta nad Wieprzem.

Wielką historię miasta nad Wieprzem i cenne zabytki z przeszłości, także kościoła jezuickiego i katedry, przechowuje  Muzeum Regionalne, usytuowane w gmachu dawnego kolegium jezuickiego. Do tej znanej i cenionej szkoły uczęszczali m.in.: kanclerz i hetman wielki koronny Jan Zamoyski, biskup chełmski i prymas Polski Jakub Uchański, pisarz teologiczny Józef Wereszczyński. Krasnystaw to stolica polskich chmielarzy i piwowarów – od ponad 30 lat spotykają si  t  w końcu lata na Chmielakach Krasnostawskich.  W  tym Ogólnopolskim Święcie Chmielarzy i Piwowarów uczestniczy większość krajowych browarów i kompanii piwowarskich oraz tysiące smakoszy chmielowego trunku. A historię polskiego browarnictwa popularyzuje krasnostawskie muzeum.

Muzeum Regionalne, ul. Piłsudskiego 5a
www.muzeumkrasnystaw.webd.pl

Jeden z ważniejszych Grodów Czerwieńskich, zwany w przeszłości ...

Twierdza Zamość przeszła rewitalizację i turyści mogą podziwiać ...

Nawet jeśli jesteście w Zamościu tylko przejazdem, warto ...

Skarby natury i zabytki jednego z najpiękniejszych terenów ...

Miłośnicy nowoczesnych technologii mogą zwiedzać Roztocze Środkowe korzystając ...

atrakcje

https://veturo.pl/article/3058/krasnystaw-atrakcje-co-warto-zobaczyc-muzeum-regionalne/