google.com, pub-7556925068511030, DIRECT, f08c47fec0942fa0

Lubartów - atrakcje turystyczne

Lubartów dawniej nazywany był Lewartowem – od herbu „Lewart” założyciela miasta Piotra Firleja, wojewody lubelskiego i ruskiego. Prawo miejskie uzyskał w 1543 roku od Zygmunta I Starego. Syn Piotra – Mikołaj Firlej uczynił z Lewartowa znan  ośrodek ruchu reformatorskiego z gimnazjum kalwińskim, zamienionym później w ariańskie.

Lubartów - atrakcje turystycznePałac Sanguszków w Lubartowie

fot. Radek Czarnecki/CC BY-SA

Kolejnym znakomitym okresem w jego dziejach był wiek XVIII, kiedy to właścicielami miasta zostali książęta Sanguszkowie. Paweł Karol Sanguszko wystarał się u króla Augusta III o potwierdzenie praw miejskich i zmianę nazw  na Lubartów. Książę ufundował też trzy zachowane do dzisiaj najcenniejsze zabytki Lubartowa:  pałac w geometrycznym parku ze stawem oraz kościoły – parafialny p.w. św. Anny i klasztorny Kapucynów p.w. św. Wawrzyńca. Pałac Sanguszków powstał w końcu XVII w., najprawdopodobniej według projektu Tylmana z Gameren, a przebudował go inny wielki  architekt  epoki baroku – Paweł Antoni Fontana, dodając okazałej budowl  m.in. trzecią  kondygnację i portyk. Niestety, wspaniał  rezydencja ulegała później licznym zmianom, pełniąc rolę szpitala wojskowego i klasztoru. Dwukrotnie zniszczona, na skutek działań wojennych i pożaru, została odbudowana dopiero w II poł. XX w. (dziś jest użytkowana przez Starostwo Powiatowe).

Od 2000 roku przy kościele św. Anny działa Muzeum Parafialne, prezentujące cenne zbiory obrazów, szat, ksiąg i naczyń liturgicznych. Przy lubartowskim rynku zachowała się część starej zabudowy z XVI-XIX w., a wśród innych zabytków warto wymienić dwa murowane dworki z I poł. XIX w. przy ul. Kościuszki (w jednym z nich mieści się muzeum).

Muzeum Regionalne, ul. Kościuszki 28
www.muzeumlubelskie.pl
Parafia pw.św. Anny (Muzeum Parafialne), ul. Słowackiego 6
www.parafia.lubartow.pl/anna

Poznaj rezydencję, która dawniej uchodziła za jedną z ...

Czy wiecie, że jest w Polsce miejsce, gdzie ...

Pałac Goetzów powstał w latach 1889 – 1900, ...

O największej atrakcji jaką jest zamek w Nowym ...

Położony nieopodal Sobieszowa (dzielnicy Jeleniej Góry) zamek Chojnik ...

Pozostałości  czternastowiecznego  zamku  krzyżackiegoto wizytówka  Człuchowa. Najlepiej zachowanym  ...

nocleg

gastronomia

rozrywka

sport

atrakcje

https://veturo.pl/article/3059/lubartow-atrakcje-zabytki-palac-sanguszkow-co-warto-zobaczyc/