google.com, pub-7556925068511030, DIRECT, f08c47fec0942fa0

Śląskie Centrum Edukacji Regionalnej

Koszęcin to najbardziej roztańczona i rozśpiewana miejscowość Śląska. Tu, w pięknym okazałym pałacu ma siedzibę Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk” im. Stanisława Hadyny. Jeden  największych, najsłynniejszych i najbardziej lubianych polskich zespołów folklorystycznych powstał w 1953 roku.

Śląskie Centrum Edukacji RegionalnejKoszęcin

fot. flog.pl

Na początku prezentował folklor śląski, z czasem jednak repertuar objął także kulturę ludową innych regionów Polski. Śląsk koncertował w blisko pięćdziesięciu krajach na całym świecie. Koszęcin jest jedną z największych i najatrakcyjniejszych gmin w powiecie lublinieckim. Otoczona lasami, polami i łąkami, pozbawiona zanieczyszczeń przemysłowych, gmina wzbudza zainteresowanie turystów.

W okolicy wytyczono szlaki turystyczne, przy których nie brakuje zabytków sztuki świeckiej i sakralnej. W tak malowniczej okolicy znajduje się koszęciński zabytek. Otoczony  zabytkowym parkiem angielskim, należy do największych w Polsce zespołów pałacowych utrzymanych  w  stylu  neoklasycyzmu. Powstał w XVI wieku. W 1945 roku opuścili go ostatni właściciele – członkowie książęcego rod  Hohenlohe-Ingelfingenów. To właśnie za ich czasów, w latach 1829–1930, przeprowadzono przebudowę, której zawdzięczamy obecny kształt architektoniczny gmachu. Do  1998  roku  pałac  był  obiektem  zamkniętym,  przeznaczonym  wyłącznie  dla zespołu pieśni i tańca. Obecnie otworzył się na świat jako Śląskie

Centrum Edukacji Regionalnej, a dzięki renowacji odzyskał dawną świetność. Turystom udostępniono do zwiedzania pałacowe wnętrza, m.in. sale: Zieloną, Chóralną i Kominkową, która została zaadaptowana na reprezentacyjną jadalnię. Na poddaszu lewego skrzydła urządzono bazę noclegową, a nawet gabinet odnowy biologicznej. Centrum jest miejscem koncertów, widowisk muzycznych i spektakli teatralnych. Przeprowadzona modernizacja umożliwiła artystom „Śląska” koncertowanie na miejscu i zapraszanie innych  zespołów.

Śląskie Centrum Edukacji Regionalnej
ul. Zamkowa 3, 42-286 Koszęcin

Wykorzystano fragmenty przewodnika turystycznego "Polska Pięknieje - sladem funduszy europejskich"
Autorzy tekstów: Jolanta Sieradzka-Kasprzak, Joanna Zaborowska, Wanda Michalska
Wydawca: Ministerstwo Rozwoju Regionalnego, ul. Wspólna 2/4, 00-926 Warszawa

Podobno Beskidy to nie bajka. Tymczasem przygodę z ...

Ustroń to miejsce, w którym panuje cisza i ...

W ostatnim czasie Katowice przeszły ogromną metamorfozę. Niedoceniane ...

Zabierz znajomych na podróż po industrialnym Śląsku lub ...

Alternatywą dla pieszych wycieczek górskich może być wyprawa ...

Giszowiec, dzielnica Katowic wyglądem odbiega od typowych obrazków ...

nocleg

atrakcje

https://veturo.pl/article/3063/koszecin-slaskie-centrum-edukacji-regionalnej-zespol-slask/