google.com, pub-7556925068511030, DIRECT, f08c47fec0942fa0

Zespół pałacowo-parkowy w Żmigrodzie

O tym, jak piękne mogą być ruiny i ich otoczenie, warto się przekonać, odwiedzając Żmigród. Na turystycznej mapie Polski żmigrodzki zespół pałacowo-parkowy jest miejscem szczególnym. Położony na terenie obszarów chronionych NATURA 2000 oraz Szlaku Dolnośląskich Zamków i Pałaców, systematycznie przekształca się w tury-styczno-kulturalną atrakcję regionu.

Zespół pałacowo-parkowy w ŻmigrodzieZespół pałacowo-parkowy w Żmigrodzie

fot. it.zmigrod.pl

Udostępnione do zwiedzania malownicze ruiny podziwia coraz więcej turystów, powstał taras widokowy, ożyły parkowe alejki i dróżki. Z myślą o rodzinnym wypoczynku nad stawem utworzono polanę piknikową, a na środku największej z wysp plac rekreacyjny z miejscem na ognisko, stanowiskami do grillowania, pergolą i altaną.

Dla zakochanych jest nawet romantyczna przystań z łódkami. Ciekawość zwiedzających wzbudza bogata przeszłość żmigrodzkich ruin. W średniowieczu stała tu  obronna warownia, w późniejszych czasach rezydowali biskupi, książęta, rycerze i kolejne pokolenia możnych rodów. Zamek był też twierdzą obleganą, a w końcu zdobytą, przez Szwedów. W latach 80. XVII wieku ówczesny właściciel żmigrodzkich dóbr, Melchior von Hatzfeldt, nakazał zburzyć fortyfikacje, a na miejscu zamku wznieść barokowy pałac.  Okazała, imponująco wyposażona rezydencja spłonęła w styczniu 1945 roku. Po dawnej świetności zostały ruiny pałacu, pamiętająca XVI wiek wieża mieszkalna, mury kaplicy, a także kilkunastohektarowy park.

Zagospodarowane ruiny tworzą idealną scenerię przedstawień teatralnych, inscenizacji historycznych, wystaw, koncertów czy spektakli typu światło i dźwięk. Dzięki renowacji XVI-wieczna wieża mieszkalna, zwana basztą, odzyskała funkcje użytkowe. Urządzono w niej stylowo zaaranżowany punkt informacji turystycznej, dwie sale – konferencyjną i ekspozycyjną, a także apartament z miejscami noclegowymi.

Wykorzystano fragmenty przewodnika turystycznego "Polska Pięknieje - sladem funduszy europejskich"
Autorzy tekstów: Jolanta Sieradzka-Kasprzak, Joanna Zaborowska, Wanda Michalska
Wydawca: Ministerstwo Rozwoju Regionalnego, ul. Wspólna 2/4, 00-926 Warszawa

Przyjeżdżający do Wrocławia turyści mogą być zdziwieni potrawą, ...

Położony na Dolnym Śląsku Wrocław jest miastem licznie ...

We Wrocławiu jest wiele fascynujących miejsc, jednak największe ...

Co roku 25 kwietnia obchodzony jest Światowy Dzień ...

Wrocławski Mostek Czarownic to nie tylko miejsce, gdzie ...

Wrocław, jak przystało na miasto odwiedzane przez rzesze ...

https://veturo.pl/article/3064/zmigrod-atrakcje-ciekawe-miejsca-zespol-palacowo-parkowy/