google.com, pub-7556925068511030, DIRECT, f08c47fec0942fa0

Dwór Kossaków w Górkach Wielkich

Górki Wielkie nieopodal Skoczowa, od kilku lat cieszą się coraz większym zainteresowaniem. Magnesem przyciągającym gości w te okolice jest otwarte Centrum Kultury i SztukiDwór Kossaków” – miejsce, w którym przez wiele lat mieszkała i tworzyła zasłużona dla polskiej kultury pisarka Zofia Kossak.

Wzniesiony w 1734 roku  dwór przez długie lata był rodzinnym siedliskiem kolejnych właścicieli, później, gdy przeszedł w ręce Habsburgów, przekształcił się w spichlerz austriackiej Komory Cieszyńskiej.

W  1922 roku wydzierżawili go od skarbu odradzającego się państwa polskiego Tadeusz i Anna Kossakowie, a w kolejnym roku zamieszkała z nimi młodo owdowiała córka Zofia wraz z synami. Majątek rozkwitał, dwór znów tętnił życiem, a stare mury nasiąkały kulturalną i artystyczną atmosferą. Bywali tu pisarze, m.in. Maria Dąbrowska, Jan  Sztaudynger, Melchior Wańkowicz, Stanisław Ignacy Witkiewicz, często zaglądał brat bliźniak gospodarza – uznany malarz Wojciech Kossak.

W 1939 roku rodzina opuściła dom, który okupant przystosował go do własnych celów. W maju 1945 roku dwór spalono pod nieobecność właścicieli. Pozostały po nim ruiny, które z roku na rok niszczały coraz bardziej. Dzięki staraniom Fundacji im. Zofii Kossak, dwór znów żyje i jak przed laty czaruje gości artystyczną atmosferą. Przeprowadzona  adaptacja  efektownie  wyeksponowała  ruiny,  przypominające  nieco  pozostałości  warownego  zameczku. W środkowej części wzniesiono piętrowy budynek, a dwa boczne segmenty zachowano, pozostawiając je bez zadaszenia. W ten sposób powstały kameralne sceny pod  gołym  niebem, a szacowne mury stworzyły nastrojową oprawę dla odbywających się tu koncertów, przedstawień teatralnych i innych spektakli. Adaptacja nie naruszyła charakteru tego miejsca – nowocześnie zaaranżowany budynek tworzy z zabytkową resztą intrygującą całość. We wnętrzu urządzono multimedialną ekspozycję  poświęconą życiu i  twórczości Zofii Kossak, intrygującym losom jej rodziny i samego dworu. Ściany zajmują wielkoformatowe  wydruki, na monitorach wyświetlane są zdjęcia, można także usłyszeć nagrania z wypowiedziami pisarki i jej córki. W jednym z pomieszczeń powstała bajkowa kraina tytułowego bohatera Przygód Kacperka, góreckiego skrzata, który dzięki wyobraźni pisarki zamieszkał właśnie tu w  góreckim  dworku.  Do jego komnaty wchodzi się przez... dziurkę od klucza.

W Dworze Kossaków zawsze panuje ożywienie – odbywają się warsztaty plastyczne, pisarskie, dziennikarskie, a także wystawy, przedstawienia, koncerty, plenery malarskie i wiele innych imprez organizowanych z myślą o integracji mieszkańców regionu i turystach. Ci ostatni przybywają coraz liczniej, zainteresowani nie tylko  nową  Kossakówką i  jej urokliwym otoczeniem, ale także bogatą ofertą kulturalną tego miejsca i potencjałem rekreacyjnym okolic.

Godziny otwarcia:
poniedziałek-niedziela: 9.00 -17.00

Kontakt:
Fundacja im. Zofii Kossak
ul. Stary Dwór 4
43-436 Górki Wielkie
tel. +48 33 851 03 51
dworkossakow.pl


Wykorzystano fragmenty przewodnika turystycznego "Polska Pięknieje - sladem funduszy europejskich"
Autorzy tekstów: Jolanta Sieradzka-Kasprzak, Joanna Zaborowska, Wanda Michalska
Wydawca: Ministerstwo Rozwoju Regionalnego, ul. Wspólna 2/4, 00-926 Warszawa

O największej atrakcji jaką jest zamek w Nowym ...

Trudno uwierzyć, że wszystko zaczęło się od ludowej ...

Największą  atrakcją Jarosławca jest ogromny  Aquapark kompleks  basenów  ...

Pobyt w grodzie rycerskim w Biskupicach pod Byczyną ...

Zgromadzono tu kilkadziesiąt miniatur budowli z całego świata. ...

Turyści w Mrągowie mogą przez cały rok poczuć ...

nocleg

gastronomia

rozrywka

atrakcje

https://veturo.pl/article/3066/gorki-wielkie-atrakcje-dla-dzieci-dwor-kossakow-wydarzenia/