google.com, pub-7556925068511030, DIRECT, f08c47fec0942fa0

Żywa galeria designu w Cieszynie

Cieszyn słynie nie tylko z malowniczego położenia, urokliwego rynku, zabytków i ciekawych imprez kulturalnych. Magnesem przyciągającym turystów jest, przede wszystkim dawny pałac Habsburgów na historycznym Wzgórzu Zamkowym, ale to nie wszystko.

Żywa galeria designu w CieszynieKlubokawiarnia Presso w Cieszynie

fot. mat. prasowe

Miasto nad Olzą znane jest także dzięki innym działaniom Zamku Cieszyn, a konkretnie Ośrodka Badań i Dokumentacji nad Kulturą Materialną i Wzornictwem. W odnowionej zamkowej oranżerii powstało niezwykłe miejsce  –  klubokawiarnia Presso.  Właśnie tu realizowany jest projekt „Design Alive!” – pierwsza w Polsce żywa galeria designu. Kanapy, fotele, krzesła, siedziska, regały, lampy, naczynia, dywany i inne przedmioty, które do tej pory podziwiało się głównie w katalogach i na wystawach, funkcjonują tu w swym naturalnym środowisku i są wykorzystywane przez kawiarnianych gości.

Przy okazji klient zawsze może zwrócić uwagę na metkę z oryginalną nazwą, nazwiskiem projektanta, nazwą producenta i ceną. Galeria oswaja ze sztuką użytkową, uświadamia, że otaczanie się takimi przedmiotami nie musi być przywilejem grupy wybrańców. Bo mebel czy sprzęt, owszem, powinien się podobać, intrygować formą, ale przede wszystkim ma czemuś służyć. Musi być funkcjonalny i wygodny w użyciu. Klubokawiarnia jest więc swego rodzaju poligonem doświadczalnym, gdzie każdy może przetestować dzieła  projektantów.

Goście polubili to miejsce. Przychodzą, by porozmawiać, poczytać, delektować się wyśmienitą kawą, deserem, a latem odpocząć w ogródku na leżaku. Często odbywają się tu wystawy, spotkania, warsztaty artystyczne i wiele innych ciekawych imprez. Co pewien czas pojawiają się nowe przedmioty, a na ścianach grafiki obiecujących artystów. W  klubokawiarni świetnie czują się też dzieci. Specjalnie dla nich przygotowano kolorowe kredy, a jedną ze ścian pokryto farbą tablicową.  Okazuje się, że równie chętnie korzystają z niej rodzice – wpisują tu komentarze, uwagi, zostawiają wiadomości dla swoich znajomych...

Klubokawiarnia Presso
Zamkowa 3, 43-400 Cieszyn


Wykorzystano fragmenty przewodnika turystycznego "Polska Pięknieje - sladem funduszy europejskich"
Autorzy tekstów: Jolanta Sieradzka-Kasprzak, Joanna Zaborowska, Wanda Michalska
Wydawca: Ministerstwo Rozwoju Regionalnego, ul. Wspólna 2/4, 00-926 Warszawa

nocleg

gastronomia

atrakcje

https://veturo.pl/article/3067/cieszyn-ciekawe-miejsca-atrakcje-klubokawiarnia-presso/