google.com, pub-7556925068511030, DIRECT, f08c47fec0942fa0

Droga Królewska dla niepełnosprawnego turysty w Krakowie

Najważniejsza w Krakowie trasa turystyczna zaczyna się na placu Matejki, prowadzi obok XV-wiecznego Barbakanu, następnie ulicą Floriańską, przez Rynek Główny i ulicą Grodzką na Zamek Królewski na Wawelu.

Przed wiekami podążały tędy orszaki koronacyjne wprowadzające króla na Wawel, dziś o każdej porze roku wędruje tłum turystów. Najważniejsze obiekty na trasie mogą podziwiać również osoby niepełnosprawne, głównie niewidome i słabowidzące.

Pierwsza na trasie jest makieta Barbakanu z ocalałymi fragmentami murów obronnych, usytuowana przy zewnętrznej stronie murów. Następna, prezentująca obszar całego Starego Miasta makieta, ustawiona jest koło Bramy Floriańskiej (od strony ulicy Floriańskiej). Kolejna to płaskorzeźba twarzy Jana Matejki umieszczona na jego domu – XVI-wiecznej kamienicy przy ul. Floriańskiej 45. Czwarta, przedstawiająca bazylikę Mariacką, znajduje się przy placu Mariackim. Piąta, umieszczona przy wejściu do Wieży Ratuszowej, ukazuje, jak wyglądał ratusz pod koniec XVIII stulecia.

Szósty model prezentuje Sukiennice i znajduje się pod arkadami tego zabytku od strony kościoła Mariackiego. Opuszczając Rynek Główny ulicą Grodzką, należy skręcić w prawo, w stronę kościoła i klasztoru Franciszkanów – makieta obiektu jest ustawiona przy zachodnim wejściu do świątyni. Wracając, warto zajrzeć do nowoczesnego Pawilonu Wyspiańskiego, gdzie umieszczono model słynnego witrażu Wyspiańskiego Bóg Ojciec – Stań się! z kościoła Franciszkanów. Kolejne trzy makiety znajdują się przy ulicy Grodzkiej.

To modele barokowego kościoła Świętych Piotra i Pawła oraz sąsiadującego z nim romańskiego kościoła św. Andrzeja, a także wyobrażenie okna romańskiego. Ostatnie na trasie są makiety pałacu biskupa Erazma Ciołka (w sieni pałacu przy ul. Kanoniczej 17) oraz wzgórza wawelskiego (na dziedzińcu zamkowym). Makiety opatrzono krótkimi  opisami w alfabecie Braille’a, zamontowano też urządzenia umożliwiające posiadaczom telefonów komórkowych z GPS lub Bluetooth wysłuchanie rozszerzonych opisów  (w wersji  polskiej lub angielskiej). Do makiet można podjechać na wózku inwalidzkim.


Wykorzystano fragmenty przewodnika turystycznego "Polska Pięknieje - sladem funduszy europejskich"
Autorzy tekstów: Jolanta Sieradzka-Kasprzak, Joanna Zaborowska, Wanda Michalska
Wydawca: Ministerstwo Rozwoju Regionalnego, ul. Wspólna 2/4, 00-926 Warszawa

Gdy wybierasz się na wypoczynek, musisz zadbać nie ...

Auschwitz - czyli jedno z najważniejszych miejsc w ...

Wylatujesz na urlop i zamierzasz zostawić auto na ...

Najstarsza kopalnia soli w Polsce zaprasza do przeżycia ...

Zobaczyć Biskupin, Monte Cassino, Bitwę pod Grunwaldem i ...

Ogród Doświadczeń – to brzmi tajemniczo i intrygująco... ...

nocleg

gastronomia

rozrywka

sport

atrakcje

zakupy

https://veturo.pl/article/3077/droga-krolewska-w-krakowie-makiety-zabytkow/