google.com, pub-7556925068511030, DIRECT, f08c47fec0942fa0

Park Zdrojowy w Kudowie-Zdroju

Kudowa-Zdrój, położona na pograniczu Gór Stołowych i Pogórza Orlickiego, słynie przede wszystkim z walorów przyrodoleczniczych i łagodnego klimatu. Sanatoria, pensjonaty, liczne atrakcje w okolicy, a także sąsiedztwo Czech, sprawiają, że turyści i kuracjusze przyjeżdżają tu chętnie przez cały rok.

Park Zdrojowy w Kudowie-ZdrojuPark Zdrojowy w Kudowie-Zdroju

fot. kudowa.pl

Spacerujący kuracjusze po Parku Zdrojowym  zachwycają się bogactwem kolorów rozległych rabat, które od wiosny do jesieni tworzą barwne kwiatowe kobierce. Przechadzają się wzdłuż szpalerów drzew i chłodzą się w cieniu fontanny. W czasie gdy rodzice zażywają leczniczych kąpieli, dzieci bawią się na świetnie wyposażonym placu zabaw. Nowe oświetlenie i iluminacje głównego placu parku i pobliskiej muszli koncertowej powodują, że park  zyskał atrakcyjną wieczorną oprawę.

Park ma jeszcze jedną nową ozdobę – ogród muzyczny, w którym zieleń i kwiaty pną się po podporach w kształcie instrumentów muzycznych – fortepianu, harfy, kontrabasu, a także pulpitu  dyrygenta. Tło dla kwiatowej „sali koncertowej” tworzą rabaty przypominające scenę. Zabytkowy Park Zdrojowy jest dziś kwitnącym centrum miasta. Odbywają się tu imprezy plenerowe, sportowe i ważne wydarzenia  kulturalne,  m.in.  Międzynarodowy Festiwal Moniuszkowski.

Kudowa-Zdrój należy do najstarszych uzdrowisk w Europie. Pierwsze wzmianki o źródłach mineralnych pochodzą z 1580 roku. W latach 30. XVII wieku zaczęły się pojawiać urządzenia do leczniczych kąpieli. W  dwudziestoleciu międzywojennym Kudowa cieszyła się sławą modnego i ekskluzywnego kurortu, przyciągając wielu znamienitych gości. Teraz nadszedł czas na powrót do czasów  świetności. Sercem uzdrowiska jest rozległy czternastohektarowy Park Zdrojowy u podnóża Góry Parkowej. Niemal  wszyscy, którzy odwiedzają to miejsce, kierują pierwsze kroki do przestronnej Pijalni Wód Mineralnych, jednej z najpiękniejszych w Polsce. Wzniesiono ją na początku XX wieku w stylu nawiązującym do architektury baroku.

Pijalnia łączy się z dużą otwartą halą spacerową zwaną Teatrem pod Blachą, w której często odbywają się koncerty. Naprzeciwko wznosi się tzw. Zameczek, wybudowany w 1772 roku jako dom gościnny dla kuracjuszy, a obecnie mieszczący sanatorium. Uwagę przyciąga także wspaniałe sanatorium Polonia, w którego wnętrzu mieści się Teatr Zdrojowy im. Stanisława Moniuszki.

kudowa.pl

Wykorzystano fragmenty przewodnika turystycznego "Polska Pięknieje - sladem funduszy europejskich"
Autorzy tekstów: Jolanta Sieradzka-Kasprzak, Joanna Zaborowska, Wanda Michalska
Wydawca: Ministerstwo Rozwoju Regionalnego, ul. Wspólna 2/4, 00-926 Warszawa

Podczas jednej wizyty w gospodarstwie "Szlak ginących zawodów"  ...

Polska pełna jest naprawdę urokliwych miejsc. Nasze góry ...

Do świątyni w Wambierzycach prowadzą monumentalne, kamienne schody ...

Niewielka barokowa kaplica murowana w Czermnej posadowiona na ...

Park Narodowy Gór Stołowych został utworzony  w 1993 ...

Kudowę Zdrój można poznawać z wielu perspektyw: może ...

nocleg

sport

atrakcje

https://veturo.pl/article/3083/kudowa-zdroj-park-zdrojowy-pijalnia-wod-gora-parkowa-atrakcje/