google.com, pub-7556925068511030, DIRECT, f08c47fec0942fa0

Drewniane kościoły puszczy Zielonka

Puszcza Zielonka, największy obszar leśny w pobliżu Poznania, od dawna cieszył się powodzeniem jako teren rekreacyjny. Prowadzi tędy wiele szlaków rowerowych, jest kilka kąpielisk. W 1993 r. w puszczy utworzono park krajobrazowy, czyli obszar chroniony ze względu na wartości przyrodnicze, historyczne i kulturowe. Na jego terenie wydzielono rezerwaty przyrody – trzy florystyczne i dwa leśne. Dzięki inicjatywie Związku Międzygminnego „Szlak kościołów drewnianych wokół puszczy Zielonka”, która uzyskała dofinansowanie z FE, oferta rekreacyjna regionu została wzbogacona o możliwość poznania dwunastu drewnianych kościołów zachowanych na tym terenie.

Drewniane kościoły puszczy ZielonkaKościół w Długiej Goślinie, Szlak Kościołów drewnianych

fot. mat. prasowe

Dzięki przygotowaniu i oznakowaniu tras, wydaniu map, przewodnika znacznie wzrosło zainteresowanie pozostającymi wcześniej nieco w ukryciu skarbami architektury sakralnej. Na wyznaczonym szlaku znajduje się dwanaście wiejskich kościółków z XVI–XIX w. Świątynie urzekają skromnością, a jednocześnie prawie w każdej z nich kryją się wspaniałe dzieła sztuki, od gotyku przez barok po czasy współczesne. Na szlaku znajdują się kościoły: św. Józefa Oblubieńca NMP w Kicinie, św. Mikołaja w Wierzenicy, św. Michała Archanioła w Uzarzewie, św. Marii Magdaleny w Długiej Goślinie, św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Węglewie, św. Jana Chrzciciela w Kiszkowie, Bożego Ciała w Łagiewnikach Kościelnych,  kaplica św. Rozalii w Sławnie, kościół św. Mikołaja Biskupa w Skokach, św. Michała Archanioła w Jabłkowie, Wszystkich Świętych w Raczkowie, Najświętszego Serca Pana Jezusa w Rejowcu.

Szlak kościołów drewnianych poprowadzony wokół puszczy, czyli zaplecza naturalnego budulca, pokazuje jak bliskie było niegdyś współistnienie człowieka ze środowiskiem naturalnym.


Wykorzystano fragmenty przewodnika turystycznego "Polska Pięknieje - sladem funduszy europejskich"
Autorzy tekstów: Jolanta Sieradzka-Kasprzak, Joanna Zaborowska, Wanda Michalska
Wydawca: Ministerstwo Rozwoju Regionalnego, ul. Wspólna 2/4, 00-926 Warszawa

Turyści przybywający na teren Gościnnej  Wielkopolski  mogą  wędrować  ...

Biskupizna to mikroregion o wyjątkowej tradycji i folklorze, ...

Gdyby nie dziecięca ciekawość i dociekliwość, pewnie nigdy ...

Jeden z największych grodów, jakie powstały w okresie ...

Jakie było twoje marzenie z dzieciństwa? Możliwość teleportacji, ...

W Kaliszu zwiedzać można jeden z nielicznych w ...

nocleg

gastronomia

rozrywka

sport

atrakcje

https://veturo.pl/article/3085/puszcza-zielonka-szlak-kosciolow-drewnianych-okolice-poznania/