google.com, pub-7556925068511030, DIRECT, f08c47fec0942fa0

Zagroda Albrechta w Swołowie

Swołowo, niewielka pomorska wieś w pobliżu Słupska, urzeka od pierwszego wejrzenia. Jej unikalny pejzaż tworzą skupione wokół malowniczego stawu szachulcowe domy i budynki gospodarcze. Są charakterystyczne dzięki widocznej drewnianej konstrukcji ścian przecinającej ceglane lub otynkowane wypełnienie, tworzącej wyrazisty rysunek kratki.

Zagroda Albrechta w SwołowieZagroda Albrechta w Swołowie

fot. mat. prasowe

To właśnie dzięki takiej architekturze ten region Pomorza nazywany jest Krainą w Kratę. Swołowo – jedna z najstarszych i najlepiej zachowanych wsi jest jego stolicą. Szczyci się także tytułem Europejskiej Wsi Dziedzictwa Kulturowego. Turystycznym sercem Swołowa jest zagroda Albrechta, która przez trzy stulecia należała do rodu zamożnych pomorskich chłopów. Od 2002 roku jej gospodarzem jest Muzeum Pomorza Środkowego. Dzięki pasji, zaangażowaniu i pomysłom jego pracowników stare, zniszczone gospodarstwo odzyskało dawną świetność. Zagroda Albrechta to coś więcej niż skansen. To prężnie działający ośrodek animacji kultury. Imprezy folklorystyczne, szkolenia, plenery artystyczne, koncerty, festiwale i pikniki – jest w czym wybierać. W zagrodzie turyści poznają codzienność XIX-wiecznej wsi pomorskiej. Z ciekawością zaglądają do wnętrz, którym przywrócono wystrój z czasów przedwojennych, a w sali kinowej na piętrze oglądają filmy poświęcone kulturze i tradycjom okolic. Obejście wygląda tak, jakby gospodarze właśnie przerwali codzienne zajęcia. W stodole przechowywane jest siano i zboże, stoją zabytkowe maszyny rolnicze (wszystkie działają!), bryczka, wóz drabiniasty, sanie.

A w oborze znów mieszkają zwierzęta - owce, gęsi, kury, konie – co szczególnie cieszy najmłodszych gości z miasta. W oborze urządzono punkt sprzedaży rękodzieła, a na piętrze warsztaty rękodzielnicze, w których można obserwować, jak powstają tradycyjne wyroby. Wypiękniał także stary sad i ogród z grządkami warzywnymi. W głębi, w odnowionym budynku, zaprasza gospoda Pod Wesołym Pomorzaninem serwująca lokalne przysmaki. Tu również odbywają się lubiane przez wszystkich minifestiwale kulinarne, m.in.  jesienny konkurs na najlepszą pomorską nalewkę.

Muzeum Kultury Ludowej Pomorza w Swołowie
Swołowo 8
76-206 Słupsk
www.swolowo.pl

Wykorzystano fragmenty przewodnika turystycznego "Polska Pięknieje - sladem funduszy europejskich"
Autorzy tekstów: Jolanta Sieradzka-Kasprzak, Joanna Zaborowska, Wanda Michalska
Wydawca: Ministerstwo Rozwoju Regionalnego, ul. Wspólna 2/4, 00-926 Warszawa

Ciechanowiec uważany jest za jedno z najciekawszych i ...

Jeśli chcemy przenieść się w przeszłość i dowiedzieć ...

Turyści przybywający na teren Gościnnej  Wielkopolski  mogą  wędrować  ...

Drzewa, domy i kwiaty, słoneczniki schylające ciężkie od ...

Skansen Archeologiczny Karpacka Troja położony jest Trzcinicy, w ...

Od kowalstwa po kaszubską kuchnię – Wdzydze oferuje ...

nocleg

zdrowie i uroda

rozrywka

sport

atrakcje

https://veturo.pl/article/3090/swolowo-atrakcje-ciekawe-miejsca-zagroda-albrechta-pomorze/