google.com, pub-7556925068511030, DIRECT, f08c47fec0942fa0

Sandomierz - atrakcje turystyczne

Sandomierz posiada metrykę starszą niż piastowskie państwo. W „Kronice” Galla uznawany jest obok Krakowa i Wrocławia za jeden z ważniejszych lechickich grodów. To miasto  ponad 120 cennych i niezwykłych zabytków architektury z różnych epok, będących świadectwem znaczenia jakie odgrywało w historii Polski i Europy.

Sandomierz - atrakcje turystyczneSandomierz

fot. pixabay.com

Specyficzny charakter Sandomierzowi nadają kościoły, muzea, zabytki, a panorama od strony Wisły należy do najatrakcyjniejszych w Polsce. Sandomierz jako zespół urbanistyczno – architektoniczno – krajobrazowy został wpisany do rejestru zabytków o światowej randze. Do najwyższej klasy zaliczane są: średniowieczny układ urbanistyczny  miasta  z  renesansowym ratuszem w centrum rynku oraz jeden z najstarszych obiektów ceglanych na terenie naszego kraju – kościół św. Jakuba, Zamek Kazimierzowski – obecnie siedziba

Muzeum Okręgowego, Brama Opatowska – jedyna zachowana do dziś brama w systemie obwarowań murów obronnych oraz katedra z XIV w. z cennymi freskami bizantyjsko-ruskimi wewnątrz. W późnorenesansowym Collegium Gostomianum z XVII w. od ponad 400 lat funkcjonuje jedna z najstarszych szkół średnich w kraju, a Dom  Długosza – doskonale zachowany przykład gotyckiego domu mieszkalnego – mieści bogate zbiory Muzeum Diecezjalnego. Na turystów czekają również owiane tajemnicą sandomierskie lochy – Podziemna Trasa Turystyczna o długości 470 m i głębokości dochodzącej do 12 m poniżej poziomu rynku. Jak głosi legenda – zginęła tam zasypana zwałami osuwającej się ziemi córka miejscowego wójta, Halina Krempianka, która podziemnymi korytarzami wprowadzała najeżdżających na miasto Tatarów.

Punkt Informacji Turystycznej
Oddział PTTK w Sandomierzu
Rynek 12, 27-600 Sandomierz
www.pttk-sandomierz.pl

Zamiast spędzać czas w domu przed telewizorem, warto ...

Przedmiotem kultu w Sanktuarium Matki Boskiej Bolesnej jest ...

Historia Koprzywnicy nierozerwalnie związana jest z zakonem cystersów, ...

Kościół św. Jakuba to jedna z najstarszych budowli ...

Centrum Wikliniarstwa w Rudniku nad Sanem to instytucja ...

Stalowa  Wola  to  turystyczna  niespodzianka.  Kojarzona  głównie z ...

nocleg

https://veturo.pl/article/3112/sandomierz-zabytki-zwiedzanie-sandomierza/