google.com, pub-7556925068511030, DIRECT, f08c47fec0942fa0

Pińczów - atrakcje turystyczne

Pińczów, serce  Ponidzia, miejscowość położona nad Nidą, 39 km na południe od Kielc. W  1424  r. niewielka wówczas osada stała się własnością rodu Oleśnickich.

Pińczów - atrakcje turystycznePanorama Pińczowa

fot. Jarosław Kruk CC BY-SA

 Wybudowali oni na Górze Zamkowej rezydencję, a w 1436 r. ufundowali klasztor Paulinów. Wcześniej, król Władysław Jagiełło nadał Pińczowowi prawa miejskie. W czasach reformacji, w latach 1550-51 z miasta wypędzono paulinów, a kościół zmieniono w zbór kalwiński. W budynkach poklasztornych powstało słynne na całą Europę Gimnazjum Pińczowskie nazywane później „sarmackimi Atenami”. Tu kształcił się współtwórca Konstytucji 3 Maja Hugo Kołłątaj, tu dokonano pierwszego (1563 r.) przekładu na język polski Biblii zwanej brzeską lub pińczowską. W mieście będącym wówczas centrum ruchu reformacyjnego funkcjonowała drukarnia ariańska, odbyły się też 22 synody reformacyjne.

Będąc w Pińczowie należy znaleźć czas na obejrzenie: popaulińskiego zespołu klasztornego, kościoła i klasztoru reformatów z 1578 roku, pałacu Wielopolskich, domu na Mirowie zwanego „Drukarnia Ariańską” czy jedynej architektonicznej pozostałości bogatej kultury żydowskiej - renesansowej synagogi. Warto też wejść na Wzgórze Klasztorne do manierystycznej kaplicy św. Anny, skąd roztacza się wspaniała panorama na miasto i dolinę Nidy.

Centrum Informacji Turystycznej Ponidzia
ul. Piłsudskiego 2 a, Pińczów

W  centrum  Buska,  w  pobliżu  rynku, położony  jest  ...

Wiślica jeden z najstarszych ośrodków plemiennych, w średniowieczu ...

Sandomierz - perła na Wisłą, w której czuć ...

Nie dajcie sobie wmówić, że jesteście za duzi ...

Busko-Zdrój położone jest w malowniczym regionie Polski Południowej, ...

Bastionowy biały zamek w Baranowie Sandomierskim z rdzawym ...

nocleg

sport

atrakcje

https://veturo.pl/article/3115/pinczow-atrakcje-co-warto-zobaczyc-ciekawe-miejsca/