google.com, pub-7556925068511030, DIRECT, f08c47fec0942fa0

Narwiański Park Narodowy

Około cztery tysiące lat temu Narew wystąpiła z brzegów zalewając całą dolinę. Zaczęła płynąć wieloma drogami jednocześnie tworząc skomplikowany system rzeczny, prawdziwy wodny labirynt. Dziś, patrząc na rzekę z lotu ptaka, widzimy układ splątanych koryt, na przemian łączących się i rozdzielających, przypominających nieco pajęczynę.

Narwiański Park NarodowyNarew, Narwiański Park Narodowy

fot. pixabay.com

W trosce o ochronę naturalnej bagiennej doliny rzecznej i procesów w niej zachodzących w 1996 roku stworzono w województwie podlaskim Narwiański Park Narodowy. Płynąc wieloma korytami Narew tworzy w granicach Parku niepowtarzalną sieć. Jest to prawdziwy ptasi raj, na co wskazuje występowanie 203 gatunków, wśród nich 28 zagrożonych w skali światowej lub europejskiej.

Dobrą okazją do obserwacji ptaków w ich naturalnym środowisku są spływy kajakowe i łodziami na terenie Parku. Pośród malowniczych szlaków wodnych proponujemy między innymi 12,5-kilometrowy „Kajakiem wokół Kurowa”, który prowadzi przez jeden z najciekawszych fragmentów Parku, obok reduty „Koziołek” z XVI w., położonej na bagnach oraz „zerwanego  mostu” pod Kruszewem. Na okolicznych łąkach, pod koniec lata, widzimy wznoszące się wysokie kopce siana, jakby wyjęte z obrazów Moneta. Wokół – cisza i sielski spokój.

Osoby, które mają więcej czasu wolnego i lubią wyzwania zapraszamy do „Narwiańskiego Labiryntu” – szlaku wodnego o długości 45 km. Prowadzi on przez cały Narwiański Park Narodowy i zazwyczaj potrzeba 2-3 dni by go pokonać. Po drodze mijamy wsie i miasteczka: Suraż, Uhowo, Bokiny, Topilec, Izbiszcze, Waniewo, Kurowo. W wielu z nich pozostały tradycyjne drewniane zagrody i budynki wiejskie kryte strzechą, studnie z żurawiem, drewniane wiatraki, stare krzyże przydrożne i bielone kapliczki z kolorowymi kwiatami – dziedzictwo historyczne.

Siedziba NPN mieści się w zabytkowym dworku w Kurowie, położonym w pięknym parku, przez który przebiega ścieżka przyrodnicza „Kładka wśród bagien”. Symbol Parku to błotniak stawowy.

Narwiański Park Narodowy
Kurowo 10, 18 - 204 Kobylin Borzymy
tel./fax 85 718 14 17
www.npn.pl     

W plebiscycie na białostoczanina XX wieku wygrał lekarz, ...

Wystarczy pojechać na Podlasie, by zobaczyć drewniane wioski, ...

Sezon rowerowy i bociany mają coś wspólnego - ...

Pałac Branickich w Białymstoku jest zaliczany do najpiękniejszych ...

Mamy Państwu do zaoferowania zwiedzenie najstarszego w Polsce ...

Stolicę Podlasia można zwiedzać przy pomocy audioprzewodników.

atrakcje

https://veturo.pl/article/3118/narwianski-park-narodowy-przyroda-splywy-kajakowe/