google.com, pub-7556925068511030, DIRECT, f08c47fec0942fa0

Futbol po amerykańsku

Sportowe emocje - futbol amerykański

Narodowy sport Stanów Zjednoczonych na dobre zagościł w naszym kraju, zdobywając dziesiątki tysięcy kibiców i kilkuset profesjonalnych zawodników. Nie tylko możemy na żywo obserwować rozgrywki na wielkich stadionach, ale i sami spróbować swoich sił z niezbyt okrągłą piłką.

Futbol po amerykańskuVIII Super FInał, Warszawa, Stadion Narodowy

fot. Marcin Warpechowski, www.plfa.pl

Polska Liga Futbolowa, licząca obecnie aż 74 drużyny, i opiekujący się nią Polski Związek Futbolu Amerykańskiego to dwie prężnie działające organizacje. Co roku w naszym kraju rozgrywane są mecze o tytuł mistrza Polski, a kobiety które dotychczas zajmowały się kibicowaniem oraz pokazami chearleaderek, zakładają swoje własne amatorskie drużyny. Dlaczego ten sport warto zobaczyć? Co to jest futbol amerykański i jak się w to gra?

Futbol amerykański jest jedną z dyscyplin sportowych, które przywędrowały do Polski ze Stanów Zjednoczonych i w dość krótkim czasie zdobyły zainteresowanie naszych rodaków. W meczu biorą udział dwie drużyny, z czego każda liczy około 50 zawodników. Na boisku gra jednak tylko po jedenastu z każdej drużyny. Wykopują piłkę o kształcie elipsoidy, a następnie niosąc ją i rzucając do innego zawodnika, próbują przedostać ją do linii punktowej, podać zawodnikowi stojącemu w polu punktowym czy wykopać do bramki przeciwnika.

Ze względu na brutalność gry, zawodnicy noszą specjalny strój ochronny, w skład którego wchodzi kask, naramienniki oraz ochraniacze na biodra i kolana. Pozwala to na zmniejszenie ilości kontuzji podczas gry. Ciekawostką jest, że ich liczba jest dużo mniejsza niż podczas gry w tradycyjną piłkę nożną. Podczas meczu zawodnikom nie wolno uderzać, kopać i podcinać przeciwników, jak również łapać za kratkę ochronną wmontowaną w kask. Sam mecz trwa 60 minut i wymaga koncentracji nie tylko od zawodników...

Polskie gwiazdy?

Mecze futbolu amerykańskiego w Polsce wyglądają niemal identycznie jak te w Stanach Zjednoczonych. Po trybunach chodzą hostessy oferując hamburgery, hot dogi i coca-colę, a w przerwach występują cheerleaderki oraz orkiestra. Jedyną różnicą jest hymn narodowy.

Na polskie mecze zawodowców przychodzi nawet kilkanaście tysięcy kibiców, a na zeszłoroczny polski Super Bowl bilety zakupiło ponad 25 tysięcy osób. Polska Liga Futbolu Amerykańskiego (PLFA), powstała w 2006 roku. Opiekę nad nią sprawuje Polski Związek Futbolu Amerykańskiego (PZFA). Skład profesjonalnych drużyn tej dziedziny sportu tworzą tylko i wyłącznie mężczyźni. Powstały jednak amatorskie i kobiece odmiany futbolu amerykańskiego. Zawodniczki trenują tylko dla własnej przyjemności, nie biorąc udziału w mistrzostwach. W stolicy prężnie działa kobieca drużyna o nazwie Warszawskie Syreny. W zeszłym roku liczyła ona 40 zawodniczek. Dziewczyny trenują dwa razy w tygodniu po dwie godziny.

Rozgrywki futbolowe w Polsce zostały podzielone na mecze zasadnicze, półfinały i super bowl, czyli finał, który kończy się uzyskaniem, przez zwycięską drużynę, tytułu mistrza Polski. Znani sportowcy, należący do drużyn futbolu amerykańskiego to między innymi koszykarz Maciej Zieliński, zapaśnik Damian Janikowski, sześciokrotny medalista Mistrzostw Europy w judoku, Janusz Wojnarowicz oraz piłkarz Grzegorz Matlak. Grają dla przyjemności i... dla sportu. Mecze to nie tylko widowisko sportowe, ale i świetna impreza rodzinna. Kibice przychodzą więc całymi grupami. Dzieciaki w przerwie mogą porzucać na murawie, zwykle organizuje się też dla nich zajęcia. Informacje o meczach można znaleźć na stronach PLFA, sezon zaczyna się zwykle w kwietniu.

Jak dostać się do drużyny?
Chcąc dostać się do jednej z drużyn PLFA, należy przejść rekrutację, w ramach której przeprowadzane są testy sprawnościowe. Podczas naboru komisja ocenia także wagę, wzrost (większe szanse mają tak zwani duzi mężczyźni), szybkość i spryt. Jeśli już uda się dostać do zespołu, należy liczyć się z ciężkimi treningami trzy do czterech razy w tygodniu.

Gdzie szukać informacji o naborze? Przede wszystkim na portalach i blogach drużyn, a także na oficjalnej stronach Polskiej Ligii oraz Polskiego związku Futbolu Amerykańskiego. W ostatnich latach rekrutacje obywały się między innymi w Toruniu, Opolu, Płocku, Lublinie, Słupsku i w Warszawie. Nabór prowadziły również drużyny kobiece w Opolu i Warszawie. Tu jednak nie było ograniczeń dotyczących sylwetki, wieku czy kondycji. Na trening mogła zgłosić się każda dziewczyna, która miała na to ochotę, niezależnie od predyspozycji.

Nowy sezon rozpoczyna się w kwietniu. Warto rozejrzeć się za meczem w okolicy.

Szukasz pomysłu, jak w ciekawy sposób spędzić weekend? ...

Historia Polski robi niesamowite wrażenie zarówno na Polakach, ...

Organizacja przyjęcia urodzinowego dla bliskiej osoby to spore ...

Spacerowanie to jedna z przyjemniejszych form poznawania miasta. ...

Kiedy przechadzamy się alejkami Łazienek Królewskich w Warszawie, ...

Park rozrywki Julinek jest największą tego typu atrakcją ...

atrakcje

https://veturo.pl/article/312/futbol-amerykanski/