google.com, pub-7556925068511030, DIRECT, f08c47fec0942fa0

Kładka na Chłodnej

Dzielnica żydowska w Warszawie podzielona była podczas okupacji na małe i duże getto. Ulica Chłodna stanowiła ważne strategicznie miejsce w ciągu komunikacyjnym miasta.

Niemcy postanowili w tym miejscu nie budować muru getta, by nie zakłócać swobodnego przeprowadzania wojsk na drugą stronę Wisły. W ten sposób powstała kładka - most, która łączyła ulicę Żelazną, przebiegając nad ulicą Chłodną. Umożliwiała ona ruch pieszy z jednej strony na drugą. W ten sposób ulica Chłodna cała pozostawała w aryjskiej części miasta. Kładka powstała na początku 1942 roku.

Wysokość konstrukcji sięgała drugiego piętra pobliskich kamienic, wykonana była z drewna i wsparta schodami po obu stronach. Kładka została rozebrana po likwidacji małego getta w 1942 roku. Kładka stała się jednym z największych i najważniejszych symboli getta w Warszawie. Replika kładki znajduje się także w Muzeum Holocaustu w Waszyngtonie.

Wykorzystano fragment przewodnika po Woli pod redakcją Urszuli Kasińskiej. Tekst: Urszula Kasińska. Wydawca: Urząd Dzielnicy Wola m.st. Warszawy

Szukasz pomysłu, jak w ciekawy sposób spędzić weekend? ...

Historia Polski robi niesamowite wrażenie zarówno na Polakach, ...

Organizacja przyjęcia urodzinowego dla bliskiej osoby to spore ...

Spacerowanie to jedna z przyjemniejszych form poznawania miasta. ...

Kiedy przechadzamy się alejkami Łazienek Królewskich w Warszawie, ...

Park rozrywki Julinek jest największą tego typu atrakcją ...

nocleg

gastronomia

zdrowie i uroda

rozrywka

sport

atrakcje

https://veturo.pl/article/3127/kladka-nad-ulica-chlodna-male-i-duze-getto/