Kościół św. Jakuba w Sandomierzu

Kościół św. Jakuba

Kościół św. Jakuba to jedna z najstarszych budowli ceglanych w Polsce. Został zbudowany w pierwszej połowie XIII w. w stylu romańskim. Szczególnie cenny jest doskonale zachowany romański portal w wejściu głównym zwany bramą niebios. W otoczeniu świątyni zwracają uwagę lipy, niektóre są pomnikami przyrody.

Według legendy budowniczy tego kościoła św. Jacek Odrowąż zasadził je do góry korzeniami. Świątynia znajduje się na Wzgórzu Staromiejskim, na którym tysiąc lat temu powstała pierwsza osada. Naprzeciwko istniał już w XII w. pierwszy kościół w Sandomierzu pw. św. Jana. Tam też w wyniku badań archeologicznych znaleziono wiele pamiątek z początków miasta, m.in. słynne szachy sandomierskie. Jest to jedyny w Europie prawie kompletny zestaw bierek szachowych typu arabskiego z XII w. wykonany z rogu jelenia.

Wnętrze kościoła św. Jakuba zachowało surowy wystrój romański. Z północnej strony znajduje się barokowa kaplica męczenników dominikańskich zamordowanych tutaj w czasie drugiego najazdu tatarskiego w 1260 r. Po przeciwległej stronie jest kaplica Matki Bożej Różańcowej – piękny przykład secesji w sztuce. Autorem malowideł na ścianach oraz projektantem kraty jest Karol Frycz. Jego autorstwa są też witraże w prezbiterium i w oknach nad chórem. Spośród trzech skrzydeł klasztoru dominikanów zachowane zostało wschodnie oraz część zachodniego, w którym znajduje się obecnie kaplica św. Jacka. Ślady wcześniejszej romańskiej świątyni, gotyckie i późniejsze nagrobki, barokowy sarkofag księżniczki Adelajdy wykonany z jednego dębowego kloca, liczne legendy związane z tym miejscem, występowanie w dziełach literackich i filmowych (m.in. Popiołach Stefana Żeromskiego i ich ekranizacji w reżyserii Andrzeja Wajdy), młoda winnica obok (tak jak w średniowieczu) – dopełniają katalog cech świadczących o atrakcyjności tego miejsca.

ul. Staromiejska 3, 27-600 Sandomierz
www.sandomierz.dominikanie.pl
Godziny zwiedzania: 9.00-13.00 i 15.00-17.00

Opracowanie tekstu:
Katarzyna Batko, Renata Stawowy
Wydawca:
Regionalna Organizacja Turystyczna Województwa Świętokrzyskiego
ul. Ściegiennego 2/32, 25-033 Kielce, tel.: 41 361 80 57
e-mail: rot@swietokrzyskie.travel, www.rot.swietokrzyskie.travel

 

Wszystkie pola:

array(19) { ["key_words"]=> string(0) "" ["meta_title"]=> string(70) "Sandomierz - Kościół św. Jakuba - co warto zobaczyć w Sandomierzu" ["meta_desc"]=> string(102) "Co warto zobaczyć w Sandomierzu - wycieczkę po Sandomierzu i kościół św. Jakuba poleca veturo.pl" ["watermark"]=> string(0) "" ["interesting_places"]=> string(0) "" ["author"]=> string(66) "Regionalna Organizacja Turystyczna Województwa Świętokrzyskiego" ["latlng"]=> array(3) { ["address"]=> string(0) "" ["lat"]=> float(50.67688460042010234474219032563269138336181640625) ["lng"]=> float(21.744314429118499987225732184015214443206787109375) } ["highlight_search"]=> bool(false) ["is_news"]=> bool(false) ["is_home_page_title"]=> bool(false) ["is_poradnik"]=> bool(false) ["is_sprzet"]=> bool(false) ["is_outwear"]=> bool(false) ["use_video"]=> bool(false) ["video"]=> string(0) "" ["show_map"]=> bool(true) ["country"]=> string(3) "POL" ["meta_key"]=> string(0) "" ["home-visible"]=> bool(false) }

key_words:

meta_title: Sandomierz - Kościół św. Jakuba - co warto zobaczyć w Sandomierzu

meta_keys:

meta_desc: Co warto zobaczyć w Sandomierzu - wycieczkę po Sandomierzu i kościół św. Jakuba poleca veturo.pl

watermark:

interesting_places:

author: Regionalna Organizacja Turystyczna Województwa Świętokrzyskiego

latlng: Array

highlight_search:

is_news:

is_home_page_title:

is_poradnik:

is_sprzet:

is_outwear:

use_video:

video:

show_map: 1

Pola do umieszczenia w nagłówku

meta_title: Sandomierz - Kościół św. Jakuba - co warto zobaczyć w Sandomierzu

meta_keys:

meta_desc: Co warto zobaczyć w Sandomierzu - wycieczkę po Sandomierzu i kościół św. Jakuba poleca veturo.pl

Pola do umieszczenia w treści

watermark:

watermark:

author: Regionalna Organizacja Turystyczna Województwa Świętokrzyskiego

meta_desc: Co warto zobaczyć w Sandomierzu - wycieczkę po Sandomierzu i kościół św. Jakuba poleca veturo.pl