google.com, pub-7556925068511030, DIRECT, f08c47fec0942fa0

Kościół św. Jakuba

Kościół św. Jakuba to jedna z najstarszych budowli ceglanych w Polsce. Został zbudowany w pierwszej połowie XIII w. w stylu romańskim. Szczególnie cenny jest doskonale zachowany romański portal w wejściu głównym zwany bramą niebios. W otoczeniu świątyni zwracają uwagę lipy, niektóre są pomnikami przyrody.

Kościół św. JakubaKościół św. Jakuba w Sandomierzu

fot. Jakub Hałun CC BY-SA

Według legendy budowniczy tego kościoła św. Jacek Odrowąż zasadził je do góry korzeniami. Świątynia znajduje się na Wzgórzu Staromiejskim, na którym tysiąc lat temu powstała pierwsza osada. Naprzeciwko istniał już w XII w. pierwszy kościół w Sandomierzu pw. św. Jana. Tam też w wyniku badań archeologicznych znaleziono wiele pamiątek z początków miasta, m.in. słynne szachy sandomierskie. Jest to jedyny w Europie prawie kompletny zestaw bierek szachowych typu arabskiego z XII w. wykonany z rogu jelenia.

Wnętrze kościoła św. Jakuba zachowało surowy wystrój romański. Z północnej strony znajduje się barokowa kaplica męczenników dominikańskich zamordowanych tutaj w czasie drugiego najazdu tatarskiego w 1260 r. Po przeciwległej stronie jest kaplica Matki Bożej Różańcowej – piękny przykład secesji w sztuce. Autorem malowideł na ścianach oraz projektantem kraty jest Karol Frycz. Jego autorstwa są też witraże w prezbiterium i w oknach nad chórem. Spośród trzech skrzydeł klasztoru dominikanów zachowane zostało wschodnie oraz część zachodniego, w którym znajduje się obecnie kaplica św. Jacka. Ślady wcześniejszej romańskiej świątyni, gotyckie i późniejsze nagrobki, barokowy sarkofag księżniczki Adelajdy wykonany z jednego dębowego kloca, liczne legendy związane z tym miejscem, występowanie w dziełach literackich i filmowych (m.in. Popiołach Stefana Żeromskiego i ich ekranizacji w reżyserii Andrzeja Wajdy), młoda winnica obok (tak jak w średniowieczu) - dopełniają katalog cech świadczących o atrakcyjności tego miejsca.

ul. Staromiejska 3, 27-600 Sandomierz
www.sandomierz.dominikanie.pl
Godziny zwiedzania: 9.00-13.00 i 15.00-17.00

Opracowanie tekstu:
Katarzyna Batko, Renata Stawowy
Wydawca:
Regionalna Organizacja Turystyczna Województwa Świętokrzyskiego
ul. Ściegiennego 2/32, 25-033 Kielce, tel.: 41 361 80 57
e-mail: rot@swietokrzyskie.travel, www.rot.swietokrzyskie.travel

 

Zamiast spędzać czas w domu przed telewizorem, warto ...

Przedmiotem kultu w Sanktuarium Matki Boskiej Bolesnej jest ...

Historia Koprzywnicy nierozerwalnie związana jest z zakonem cystersów, ...

Sandomierz posiada metrykę starszą niż piastowskie państwo. W ...

Centrum Wikliniarstwa w Rudniku nad Sanem to instytucja ...

Stalowa  Wola  to  turystyczna  niespodzianka.  Kojarzona  głównie z ...

nocleg

https://veturo.pl/article/3150/sandomierz-co-warto-zobzaczyc-kosciol-sw-jakuba/