google.com, pub-7556925068511030, DIRECT, f08c47fec0942fa0

Trzebinia - trasy rowerowe

Zwolennikom aktywnego wypoczynku na rowerze gmina Trzebinia oferuje możliwość przejechania wytyczonymi w otoczeniu lasów i łąk ścieżkami o łącznej długości niemal 116 km, prowadzącymi przez teren urozmaicony niewielkimi wzniesieniami, niezbyt trudny nawet dla początkujących miłośników jazdy na rowerze. Najdłuższy szlak (czerwony, początek przy Dworcu PKP) ma 49 km i pozwala na przejechanie przez cały obszar gminy i zapoznanie się z niektórymi z występujących tu atrakcji przyrodniczych, geologicznych i historycznych.

Trzebinia - trasy rowerowerowerzysta

fot. pixabay.com

Szlak czerwony z Trzebini PKP 49,1 km
Początek trasy przy Dworcu PKP w Trzebini. Szlak w niemal połowie prowadzi asfaltem, nie są to jednak drogi o dużym natężeniu ruchu. Trasa wiedzie obok Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej w kierunku Zalewu Chechło i potem przez Piłę Kościelecką do Bolęcina. Następnie łagodnie zakręca wzdłuż granicy gminy i w Puszczy Dulowskiej wyjeżdża na tzw. Drogą Alwerską, po czym wiedzie z Dulowej przez Psary do Sierszy i Czyżówki, a następnie przez Podbuczyna i Wodną doprowadza z powrotem do centrum Trzebini i dworca PKP.

Szlak niebieski z Trzebini 11,1 km
Szlak rozpoczyna się na ulicy Rybnej w Trzebini i wiedzie w kierunku cmentarza. Stąd drogą polną prowadzi w stronę zabudowań Młoszowej i Kowalikowej Góry. Dalej należy skierować się w stronę rezerwatu „Ostra Góra”, a następnie Nowej Wsi. Trasa prowadzi teraz w kierunku lasu Gąszcze, a dalej dociera do szlaku rowerowego zielonego gminy Krzeszowice, gdzie niebieski szlak się kończy.

Szlak czarny z Trzebini 3,8 km
Trasa biegnie od cmentarza w Trzebini w kierunku wzniesienia Na Skałkach i dociera do Wzgórza. W Młoszowej należy przeciąć bardzo ruchliwą ulicę Krakowską i dojechać do skraju Puszczy Dulowskiej, a stąd do początku ścieżki dydaktycznej, przy której szlak dobiega końca.

Szlak czarny z Płok 4,7 km
Szlak prowadzi z ulicy Głównej sprzed kościoła w Płokach w kierunku północno-wschodnim. Z ulicy Jurajskiej należy zjechać z asfaltu na wyraźną leśną drogę. Kierując się teraz przez las trasa prowadzi w kierunku północno-wschodnim do drogi Niesułowskiej, gdzie spotyka rowerowy szlak olkuski (niebieski).

Szlak niebieski z Lgoty 3,8 km
Szlak rozpoczyna się w centrum Lgoty i ulicami najpierw Kościelną, a potem Płocką dociera do gruntowej drogi wiodącej w stronę lasu, którym prowadzi aż do ulicy Pod Buczyną w Płokach, a następnie ulicą Stoki i Główną dociera do Sanktuarium Maryjnego w Płokach.

Szlak zielony z Lgoty 4,0 km
Trasa rozpoczyna się w centrum Lgoty i biegnie początkowo ulicą Kościelną w kierunku północno-zachodnim, po czym wchodzi do lasu i poprzez Kopisówkę i Podgórkę wiedzie najpierw w kierunku północno-zachodnim, a dalej skręca na północny wschód, by wkrótce połączyć się z czarnym łącznikowym szlakiem rowerowym, który prowadzi w stronę Bukowna i Olkusza.

Dodatkowe informacje o szlakach turystycznych znajdują się na stronie www.trzebinia.pl

Ostatnio szlaków rowerowych po Polsce zdecydowanie przybywa, dzięki ...

Odcinek prowadzący przez cztery różniące się od siebie ...

Wspaniałe góry, czyste powietrze, cisza, spokój – ta ...

Głuszyca, miasto położone nad rzeką Bystrzycą, w kotlinie ...

Miejsce tajemniczych obrzędów ku czci słońca i innych ...

Wybierając się na wycieczkę w góry czasem zastanawiamy ...

nocleg

sport

atrakcje

https://veturo.pl/article/3185/trzebinia-trasy-rowerowe-aktywny-wypoczynek/