rowerzysta

Trzebinia – trasy rowerowe

Zwolennikom aktywnego wypoczynku na rowerze gmina Trzebinia oferuje możliwość przejechania wytyczonymi w otoczeniu lasów i łąk ścieżkami o łącznej długości niemal 116 km, prowadzącymi przez teren urozmaicony niewielkimi wzniesieniami, niezbyt trudny nawet dla początkujących miłośników jazdy na rowerze. Najdłuższy szlak (czerwony, początek przy Dworcu PKP) ma 49 km i pozwala na przejechanie przez cały obszar gminy i zapoznanie się z niektórymi z występujących tu atrakcji przyrodniczych, geologicznych i historycznych.

Szlak czerwony z Trzebini PKP 49,1 km
Początek trasy przy Dworcu PKP w Trzebini. Szlak w niemal połowie prowadzi asfaltem, nie są to jednak drogi o dużym natężeniu ruchu. Trasa wiedzie obok Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej w kierunku Zalewu Chechło i potem przez Piłę Kościelecką do Bolęcina. Następnie łagodnie zakręca wzdłuż granicy gminy i w Puszczy Dulowskiej wyjeżdża na tzw. Drogą Alwerską, po czym wiedzie z Dulowej przez Psary do Sierszy i Czyżówki, a następnie przez Podbuczyna i Wodną doprowadza z powrotem do centrum Trzebini i dworca PKP.

Szlak niebieski z Trzebini 11,1 km
Szlak rozpoczyna się na ulicy Rybnej w Trzebini i wiedzie w kierunku cmentarza. Stąd drogą polną prowadzi w stronę zabudowań Młoszowej i Kowalikowej Góry. Dalej należy skierować się w stronę rezerwatu „Ostra Góra”, a następnie Nowej Wsi. Trasa prowadzi teraz w kierunku lasu Gąszcze, a dalej dociera do szlaku rowerowego zielonego gminy Krzeszowice, gdzie niebieski szlak się kończy.

Szlak czarny z Trzebini 3,8 km
Trasa biegnie od cmentarza w Trzebini w kierunku wzniesienia Na Skałkach i dociera do Wzgórza. W Młoszowej należy przeciąć bardzo ruchliwą ulicę Krakowską i dojechać do skraju Puszczy Dulowskiej, a stąd do początku ścieżki dydaktycznej, przy której szlak dobiega końca.

Szlak czarny z Płok 4,7 km
Szlak prowadzi z ulicy Głównej sprzed kościoła w Płokach w kierunku północno-wschodnim. Z ulicy Jurajskiej należy zjechać z asfaltu na wyraźną leśną drogę. Kierując się teraz przez las trasa prowadzi w kierunku północno-wschodnim do drogi Niesułowskiej, gdzie spotyka rowerowy szlak olkuski (niebieski).

Szlak niebieski z Lgoty 3,8 km
Szlak rozpoczyna się w centrum Lgoty i ulicami najpierw Kościelną, a potem Płocką dociera do gruntowej drogi wiodącej w stronę lasu, którym prowadzi aż do ulicy Pod Buczyną w Płokach, a następnie ulicą Stoki i Główną dociera do Sanktuarium Maryjnego w Płokach.

Szlak zielony z Lgoty 4,0 km
Trasa rozpoczyna się w centrum Lgoty i biegnie początkowo ulicą Kościelną w kierunku północno-zachodnim, po czym wchodzi do lasu i poprzez Kopisówkę i Podgórkę wiedzie najpierw w kierunku północno-zachodnim, a dalej skręca na północny wschód, by wkrótce połączyć się z czarnym łącznikowym szlakiem rowerowym, który prowadzi w stronę Bukowna i Olkusza.

Dodatkowe informacje o szlakach turystycznych znajdują się na stronie www.trzebinia.pl

Wszystkie pola:

array(19) { ["key_words"]=> string(0) "" ["meta_title"]=> string(37) "Trzebinia - atrakcje - trasy rowerowe" ["meta_desc"]=> string(181) "Zwolennikom aktywnego wypoczynku na rowerze gmina Trzebinia oferuje możliwość przejechania wytyczonymi w otoczeniu lasów i łąk ścieżkami o łącznej długości niemal 116 km" ["watermark"]=> string(0) "" ["interesting_places"]=> string(0) "" ["author"]=> string(12) "trzebinia.pl" ["latlng"]=> array(3) { ["address"]=> string(0) "" ["lat"]=> float(50.1595690031987970769478124566376209259033203125) ["lng"]=> float(19.471893307836399600319055025465786457061767578125) } ["highlight_search"]=> bool(false) ["is_news"]=> bool(false) ["is_home_page_title"]=> bool(false) ["is_poradnik"]=> bool(false) ["is_sprzet"]=> bool(false) ["is_outwear"]=> bool(false) ["use_video"]=> bool(false) ["video"]=> string(0) "" ["show_map"]=> bool(true) ["country"]=> string(3) "POL" ["meta_key"]=> string(0) "" ["home-visible"]=> bool(false) }

key_words:

meta_title: Trzebinia - atrakcje - trasy rowerowe

meta_keys:

meta_desc: Zwolennikom aktywnego wypoczynku na rowerze gmina Trzebinia oferuje możliwość przejechania wytyczonymi w otoczeniu lasów i łąk ścieżkami o łącznej długości niemal 116 km

watermark:

interesting_places:

author: trzebinia.pl

latlng: Array

highlight_search:

is_news:

is_home_page_title:

is_poradnik:

is_sprzet:

is_outwear:

use_video:

video:

show_map: 1

Pola do umieszczenia w nagłówku

meta_title: Trzebinia - atrakcje - trasy rowerowe

meta_keys:

meta_desc: Zwolennikom aktywnego wypoczynku na rowerze gmina Trzebinia oferuje możliwość przejechania wytyczonymi w otoczeniu lasów i łąk ścieżkami o łącznej długości niemal 116 km

Pola do umieszczenia w treści

watermark:

watermark:

author: trzebinia.pl

meta_desc: Zwolennikom aktywnego wypoczynku na rowerze gmina Trzebinia oferuje możliwość przejechania wytyczonymi w otoczeniu lasów i łąk ścieżkami o łącznej długości niemal 116 km