google.com, pub-7556925068511030, DIRECT, f08c47fec0942fa0

Zamek Giedymina

Wieża założyciela Wilna i wielkiego księcia litewskiego Giedymina to symbol Wilna. Istnieją przesłanki, że od rzeczki Wilenki (lit. Vilnia), płynącej u stóp wzgórza, na którym wznosi się zamek, swą nazwę wzięło całe miasto.

Zamek GiedyminaBaszta Giedymina

fot. mat. prasowe

Za datę założenia Wilna zwykło się uważać rok 1323, kiedy to Giedymin zaczął listownie zapraszać rzemieślników i kupców z zachodnich krajów do przybycia i osiedlenia się w Wilnie. Wówczas centrum Wilna stanowił kompleks trzech obronnych zamków – Górnego, Dolnego i Krzywego oraz niewielkie osiedla na podgrodziu. W  mieszczącym się w Wieży Giedymina muzeum eksponowane  są  zrekonstruowane makiety wileńskich zamków z XIV i XVII w., broń oraz ikonografia związana ze starym Wilnem.

Nad wieżą powiewa trójkolorowa litewska flaga, która pierwszy raz zawisła tu 1 stycznia 1919 r. i symbolizuje niepodległość kraju (ogłoszoną 16 lutego 1918 r.). W ramach obchodów Dnia Flagi Litewskiej co roku 1 stycznia w samo południe odbywa się tu uroczysta ceremonia zmiany flagi.

Zwiedzających przyciąga wspaniała panorama, która otwiera się ze szczytu wieży. Na południu widnieje najeżona wieżami kościołów barokowa wileńska Starówka, która w 1994 r. została wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO. Na zachodzie leży centrum miasta, a trochę na prawo, za Wilią, można zobaczyć wieżowce nowego centrum Wilna. Na północy i wschodzie ciągnie się Park Górny, Góra Trzech Krzyży i cały łańcuch malowniczych wzgórz.

Vilnius City Municipal Government
Tourism and Promotion Division

Założony  na  początku  XIX  w.  cmentarz na Rossie ...

Zarzecze to jedna z najładniejszych starych dzielnic Wilna. ...

Zwiedzanie Wilna proponujemy zacząć od jego historycznego serca ...

https://veturo.pl/article/3187/atrakcje-wilna-zamek-giedymina-litwa/