google.com, pub-7556925068511030, DIRECT, f08c47fec0942fa0

Zarzecze - artystyczna dzielnica Wilna

Zarzecze to jedna z najładniejszych starych dzielnic Wilna. Otoczona przez zakole Wilenki, pnąca się po zboczu wzgórza osada zaczęła rozrastać się w XVI w.

Zarzecze - artystyczna dzielnica WilnaZarzecze - restauracja

fot.http://poznajwilno.pl

Na przedmieściu Wilna zaczęli osiedlać się rzemieślnicy i drobni kupcy. Dawne czasy pamięta malutki kościółek św. Bartłomieja, pierwszy raz zbudowany w XVIII wieku, później przebudowywany po pożarach. Niedaleko na południowym zboczu wąwozu Wilenki rozciąga się jeden z najstarszych w mieście, założony w  1810  r.  Cmentarz  Bernardyński.  Pod  względem  oryginalności  nagrobków oraz ich wartości artystycznej należy do grona najpiękniejszych europejskich nekropolii.

Zarzecze, które zachowało ukształtowany przez stulecia układ ulic i domów, szczególnie odżyło po odzyskaniu niepodległości przez Litwę, kiedy ten dotąd zaniedbany  rejon  upodobali sobie artyści. Wileńska bohema całą dzielnicę ogłosiła „Republiką Zarzecza“, a jej honorowymi obywatelami zostali prezydent Litwy  Valdas Adamkus,  duchowy  przywódca  Tybetu  Dalajlama,  ojciec chrzestny amerykańskiego kina awangardowego i litewski emigrant Jonas Mekas oraz inne wybitne osobowości. Pełno tu galerii sztuki, warsztatów artystów i rzemieślników,  przytulnych kawiarenek; często odbywają się tu koncerty, wystawy, festiwale, wieczorki poetyckie. Przed kilkoma laty na głównym placu „republiki” stanął opiekun Zarzecza – anioł, a na brzegu Wilenki zagnieździła się rusałka. Mówi się, że jej spojrzenie może rzucić urok, dzięki któremu zadurzysz się bez pamięci w artystycznej atmosferze Zarzecza, dzielnicy często porównywanej do paryskiego Montmartru. Na Zarzeczu znajdziesz wiele miejsc, z których roztaczają się  przepiękne widoki na wileńską  Starówkę.

Vilnius City Municipal Government
Tourism and Promotion Division

Założony  na  początku  XIX  w.  cmentarz na Rossie ...

Wieża założyciela Wilna i wielkiego księcia litewskiego Giedymina ...

Zwiedzanie Wilna proponujemy zacząć od jego historycznego serca ...

https://veturo.pl/article/3188/ciekawe-ulice-i-dzielnice-wilna-zarzecze-atrakcje/