google.com, pub-7556925068511030, DIRECT, f08c47fec0942fa0

Charakterystyka Estonii

Zwiedzających Estonię na pewno wprawią w zachwyt tereny podmokłe, lasy, moczary, na  których nie postała wcześniej ludzka stopa, ponad 1400 jezior, 3794 km linii brzegowej z zatokami i cieśninami.

Estonia może poszczycić się około 1500 malowniczymi wyspami i wysepkami, a także licznymi rzekami i strumieniami. Kraj wyróżnia się też przepięknym krajobrazem kolorowych miast, historycznych wsi i miasteczek, w których można  zobaczyć wiele dworków, zamków i tradycyjnych domów krytych strzechą. Stolica Estonii, Tallinn, to najstarsze miasto stołeczne w  Europie. Tallińską Starówkę uważa się za jeden z najlepiej  zachowanych średniowiecznych grodów   warownych.

Północna linia brzegowa, przy której leży Tallinn, charakteryzuje się  występowaniem  wysokich wapiennych  klifów, z których tryskają wodospady oraz białych, piaszczystych plaż ukrytych w gęstych lasach sosnowych.

Tartu  znajduje się w południowej Estonii i jest drugim pod względem wielkości miastem w kraju oraz ośrodkiem uniwersyteckim. Warto odwiedzić to przyjemne i spokojne miejsce, by poznać jego niepowtarzalny charakter.

Wschodnią granicę Estonii wyznacza głównie ciągnąca się kilometrami linia brzegowa jeziora Pejpus (piąte  największe  jezioro  w  Europie), wzdłuż której położone są wsie słynące z wędzonych ryb, ogórków i najlepszej cebuli w kraju. Na zachodzie brzegi porasta jałowiec, a wzdłuż nich horyzont upiększa nieprzebrana iloś  wysp Archipelagu Estońskiego, cechujących się drewnianymi wiatrakami i tradycyjnymi domami z bali krytymi strzechą sięgającą prawie do ziemi.

Najpopularniejszy kurort  nadmorski  w  Estonii  to  jej  „letnia stolica”,  czyli  położona  na  południowozachodnim wybrzeżu Parnawa. Znana jest ze wspaniałych, piaszczystych plaż, bogatego życia nocnego i leczniczych ośrodków wypoczynkowych.

Enterprise Estonia, Estonian Tourist Board © 2010
Autor tekstu: Ulvar Käärt. Tłumaczenie: Laura Brzezińska we współpracy ze Skrivanek Sp. z o.o.

Kilka godzin, a najlepiej cały dzień, warto ponadto ...

Tallin od dawna nazywany jest Perłą Bałtyku lub ...

Haapsalu znane jako „Wenecja  Północy”, to wspaniałe nadbrzeżne ...

Letnia stolica Estonii, czyli Parnawa (Pärnu), to dobrze ...

Zostawiając tallińskie Stare Miasto możemy udać się na ...

https://veturo.pl/article/3190/estonia-charakterystyka-kraju/