Tallinn

Tallin – atrakcje turystyczne

Tallinn to najstarsze miasto stołeczne w północnej Europie.  Pierwsza wzmianka o nim – z 1154 roku – pochodzi z zapisków arabskiego kartografa al-Idrisiego.

Przez  kolejne 800 lat w Tallinnie pojawiły się kolorowe budynki, smukłe wieżyczki, starodawne zajazdy i przyjemne place. Starówka w Tallinnie to jedn  z najlepiej zachowanych  miast średniowiecznych w Europie. Została wpisana  na Listę  Światowego  Dziedzictwa  Kultury  UNESCO.

Wycieczkę dobrze rozpocząć  od Placu Ratuszowego, na  którym  stoi  późnogotycki ratusz pochodzący z początku XIII wieku. Budynek ten posiada wysoką na 64 metry ośmiokątną  wieżyczkę, na szczycie której znajduje się charakterystyczny wiatrowskaz  przedstawiający  Starego Tomasza (Vana  Toomas). Latem  turyści  chętnie  wchodzą  na  jej szczyt, skąd rozpościera się przepiękna panorama miasta. Stary Tomasz o długich i gęstych wąsach jest symbolem Tallinna. W pobliżu Ratusza turyści odwiedzić mogą Aptekę Magistracką (Raeapteek), jedną z najstarszych aptek w Europie, która oferuje zarówno nowoczesne leki, jak i preparaty przygotowane na podstawie średniowiecznych receptur.

Najbardziej charakterystycznymi kościołami na Starym Mieście są te największe.  Kościół  św.  Mikołaja  poszczycić  się  może  najstarszym  znanym  portalem  dekoracyjnym  w  Tallinnie.  Obecnie kościół spełnia rolę muzeum i sali koncertowej, a jego główną atrakcję stanowi malowidło  jednego z najbardziej  znanych średniowiecznych artystów, Bernta Notke. Kościół św. Olafa z wieżą mierzącą 123,7 metra, jest najwyższym budynkiem sakralnym w Estonii, a w latach 1549-1625 był najwyższą budowlą na świecie. Z jego tarasu widokowego rozciąga się jedyny w swoim rodzaju widok na niemalże całe miasto.

Kolejny ważny punkt w Tallinnie, wzgórze Toompea, to miejsce, w którym znajdują się główne budynki rządu Estonii, w tym siedziba biur premiera – posiadłość Stenbock. W zamku Toompea mieści się obecnie estoński parlament.

Wszystkie pola:

array(19) { ["key_words"]=> string(0) "" ["meta_title"]=> string(77) "Tallinn - atrakcje turystyczne, ciekawe miejsca, co warto zobaczyć - Estonia" ["meta_desc"]=> string(103) "Tallinn - stolica Estonii. Co warto zobaczyć - ciekawe miejsca i atrakcje turystyczne poleca veturo.pl" ["watermark"]=> string(0) "" ["interesting_places"]=> string(0) "" ["author"]=> string(8) "mat.red." ["latlng"]=> array(3) { ["address"]=> string(0) "" ["lat"]=> float(59.42468336318810173679594299755990505218505859375) ["lng"]=> float(24.75631713522459875775894033722579479217529296875) } ["highlight_search"]=> bool(false) ["is_news"]=> bool(false) ["is_home_page_title"]=> bool(false) ["is_poradnik"]=> bool(false) ["is_sprzet"]=> bool(false) ["is_outwear"]=> bool(false) ["use_video"]=> bool(false) ["video"]=> string(0) "" ["show_map"]=> bool(true) ["country"]=> string(3) "EST" ["meta_key"]=> string(0) "" ["home-visible"]=> bool(false) }

key_words:

meta_title: Tallinn - atrakcje turystyczne, ciekawe miejsca, co warto zobaczyć - Estonia

meta_keys:

meta_desc: Tallinn - stolica Estonii. Co warto zobaczyć - ciekawe miejsca i atrakcje turystyczne poleca veturo.pl

watermark:

interesting_places:

author: mat.red.

latlng: Array

highlight_search:

is_news:

is_home_page_title:

is_poradnik:

is_sprzet:

is_outwear:

use_video:

video:

show_map: 1

Pola do umieszczenia w nagłówku

meta_title: Tallinn - atrakcje turystyczne, ciekawe miejsca, co warto zobaczyć - Estonia

meta_keys:

meta_desc: Tallinn - stolica Estonii. Co warto zobaczyć - ciekawe miejsca i atrakcje turystyczne poleca veturo.pl

Pola do umieszczenia w treści

watermark:

watermark:

author: mat.red.

meta_desc: Tallinn - stolica Estonii. Co warto zobaczyć - ciekawe miejsca i atrakcje turystyczne poleca veturo.pl