google.com, pub-7556925068511030, DIRECT, f08c47fec0942fa0

Parnawa - atrakcje turystyczne

Letnia stolica Estonii, czyli Parnawa (Pärnu), to dobrze znany  kurort  na  południowo-zachodnim  wybrzeżu. Turystów przyciągają zacienione parki, atrakcyjne, białe, piaszczyste plaże i świetne restauracje, a także ośrodki  wypoczynkowe i  życie  nocne.

Parnawa - atrakcje turystyczneParnawa, Willa Ammende

fot. Ivo Falk CC BY -SA

 W  przypadku  tłoku na głównej plaży można udać się na pobliskie plaże Valgeranna, Kabli i Lemme. Przez cały rok łatwo znaleźć tu dla siebie rozrywkę  dzięki różnym festiwalom  kulturalnym, licznym  galeriom sztuki, wystawom, muzeum sztuki współczesnej, Teatrowi Endla i sali koncertowej. Jak większość dużych  miast w Estonii, Parnawa posiada ładną Starówkę.

Dzieci przyciągnie z pewnością ośrodek basenowy,  minizoo znane z kolekcji gadów i płazów oraz przepiękna plaża oferująca wiele atrakcji. W Parnawie warto także obejrzeć najbardziej stylową i niemalże idealnie zachowaną secesyjną Willę  Ammende, zbudowaną w 1904 roku przez zamożnego niemieckiego kupca na wesele jego córki, a obecnie pełniącą rolę hotelu i restauracji.

W okolicy Parnawy w ziemię wżera się Piekło Tori, czyli głęboka na 8,5 metra jaskinia wydrążona w piaskowcu przez naturalne źródła. Mówi się, że jaskinia łączy się z zaświatem i prowadzi do samego diabła.

W pobliżu znajduje się również Muzeum Gospodarstwa Wzorcowego Kurgja, które niegdyś było domem i miejscem pracy Estończyka Carla  Roberta  Jakobsona, rolnika, polityka i ważnej postaci estońskiego  odrodzenia  narodowego. Gospodarstwo to powstało jako modelowy przykład  a uprawa i hodowla zwierząt, w tym estońskich ras bydła, odbywają się obecnie tak samo jak wieki temu.

Enterprise Estonia, Estonian Tourist Board © 2010
Autor tekstu: Ulvar Käärt. Tłumaczenie: Laura Brzezińska we współpracy ze Skrivanek Sp. z o.o.

Kilka godzin, a najlepiej cały dzień, warto ponadto ...

Tallin od dawna nazywany jest Perłą Bałtyku lub ...

Haapsalu znane jako „Wenecja  Północy”, to wspaniałe nadbrzeżne ...

Zostawiając tallińskie Stare Miasto możemy udać się na ...

Tallinn to najstarsze miasto stołeczne w północnej Europie.  ...

https://veturo.pl/article/3193/estonia-parnawa-ciekawe-atrakcje-turystyczne/