google.com, pub-7556925068511030, DIRECT, f08c47fec0942fa0

Klasztor w Wąchocku

Wąchock leży 5 km na zachód od Starachowic nad rzeką Kamienną. Kościół klasztorny pw. Najświętszej Marii Panny i św. Floriana w Wąchocku jest najlepiej zachowaną romańską świątynią w Polsce.

Klasztor w WąchockuKlasztor w Wąchocku

fot:wrota.swietokrzyskie

Klasztor wywodził się bezpośrednio od burgundzkiego opactwa w Morimond. Opactwo fundował prawdopodobnie w 1179 r. biskup krakowski Gedko z rodu Gryfitów. W pierwszej połowie XIII wieku biskup Iwo Odrowąż - sprowadził do Wąchocka włoski warsztat budowlany mistrza Simona, który rozpoczął budowę trójnawowej bazyliki z transeptem i kaplicami po bokach prezbiterium.

Klasztor dwukrotnie niszczyły najazdy tatarskie, lecz dzięki wytężonej pracy zakonników powoli odzyskał on dawną świetność. W XV wieku kościół przebudowano w stylu gotyckim, a w następnym stuleciu dostawiono pałac opacki. W latach 40. XVII wieku klasztor przekształcono w stylu barokowym, dodając w skrzydle zachodnim dwie narożne baszty, a pośrodku wznosząc wysoką wieżę, która spełnia dziś także rolę dzwonnicy. W 1656 r. Wąchock najechały wojska Jerzego Rakoczego, spustoszyły miasto i okolicę, a klasztor pozbawiły skarbca, cennych zabytków i bogatego archiwum. W wyniku kasacji w 1818 r. przez władze carskie, nastąpił upadek zakonu.

Dopiero w 1951 r. klasztor cysterski w Wąchocku znów się odrodził, a dzięki staraniom konwentu i władz państwa podjęto restaurację tego cennego zabytku. Wtedy też do Wąchocka powrócili Cystersi. Przez teren klasztoru przewijały się oddziały powstańcze z 1863 r. gen. Langiewicza i Czachowskiego. W okresie drugiej wojny światowej z pomocy braci zakonnych korzystały oddziały majora Hubala oraz partyzanci „Ponurego” i „Nurta” . To właśnie w Wąchocku odbył się pogrzeb majora Jana Piwnika „Ponurego” w 1988 r., którego prochy sprowadzono z Nowogródczyzny po kilkunastu latach starań. Uroczystość ta stała się wówczas wielką manifestacją narodową i patriotyczną. W 1991 r. przy klasztorze powstała izba pamięci narodowej, a 4 lata później ukończono pracę nad utworzeniem Panteonu Pamięci Podziemnego Państwa Polskiego 1939-45. W budynku klasztornym obok furty mieści się Muzeum Ojców Cystersów powstałe w oparciu o unikalna kolekcję pamiątek z okresu powstań narodowych.

Muzeum Ojców Cystersów – Klasztor w Wąchocku
ul. Kościelna 14, 27-215 Wąchock,
tel. 41 275 02 00
www.cystersi.pl

Wśród zalesionego pasma Gór Jeleniowskich, na Wyżynie Sandomierskiej ...

Ostrowiec Świętokrzyski to niewielkie, malownicze miasteczko położone blisko ...

Miał być najpiękniejszym zamkiem, jaki widziała Europa. Dziś ...

Archeologia eksperymentalna... Brzmi nieźle, prawda? Ale czy na ...

Podziemna trasa turystyczna w Krzemionkach jest jedynym tego ...

rozrywka

atrakcje

https://veturo.pl/article/3196/wachock-atrakcje-klasztor-cystersow/