google.com, pub-7556925068511030, DIRECT, f08c47fec0942fa0

Żydzi w Lublinie

Historyczny Lublin nazywany  był  „Jerozolimą  Królestwa  Polskiego”. Pierwsi żydowscy osadnicy pojawili się w XV w. i wznieśli własne miasto u stóp królewskiego zamku, a później zasiedlili przedmieścia: Kalinowszczyzna,  Piaski  i  Wieniawa.

Żydzi w LublinieŻydzi lubelscy

fot.teatmn.pl

Lublin był wiodącym ośrodkiem kultury i religii judaistycznej, w tym chasydyzmu, którego najwybitniejszymi przedstawicielami byli cadycy Jakub Izaak Horowitz-Szternfeld zwany „Widzącym z Lublina” oraz Reb Judah Lejb zw. „Płaczącym Cadykiem”. W latach 30. XX w. działała słynna w świecie wyższa uczelnia talmudyczna  Jeszywas  Chachmej  Lublin  (Uczelnia  Mędrców  Lublina), założona przez rabina Majera Jehudę Szapirę, która dziś na powrót służy społeczności żydowskiej i turystom, mieszcząc m.in. salę pamięci, synagogę i hotel.

W  latach  1942-43 Niemcy zburzyli żydowskie miasto, a jego  mieszkańców  wymordowali  w  obozach  na  Majdanku, w Bełżcu i Sobiborze.

Ślady obecności żydowskiej społeczności przypomina Szlak Pamięci Żydów Lubelskich, na którym znajdują się m.in.: stary kirkut na Kalinowszczyźnie z macewami z XVI w. (!) oraz dziewiętnastowiecznym  ohelem  „Widzącego  z  Lublina”,  nowy kirkut przy ul. Walecznych z Izbą Pamięci fundacji rodziny Frenklów, synagoga Chewra Nosim przy ul. Lubartowskiej i Brama Grodzka, zwana w przeszłości Bramą Żydowską, bo oddzielała Wzgórze Zamkowe i rozłożoną  u jego stóp dzielnicę  żydowską od Starego Miasta.

Gmina  Wyznaniowa  Żydowska  w  Warszawie  –  Filia  w  Lublinie
ul.  Lubartowska 85
20-123 Lublin, tel. 81 747 09 92
www.lublin.jewish.org.pl

Jeden z najstarszych i najcenniejszych kościołów i klasztorów ...

Staromiejski  zespół Starego Miasta w Lublinie zamykają  na ...

Patrząc na elegancką, jasną bryłę zamku, trudno uwierzyć, ...

Największe polskie miasto po wschodniej strony Wisły, ponad ...

Lublin - dla nas prawie zapomniany, ale dla ...

Był to jeden z pierwszych w Polsce kościołów ...

nocleg

gastronomia

rozrywka

sport

atrakcje

https://veturo.pl/article/3198/zydzi-w-lublinie-historia-lublina/