google.com, pub-7556925068511030, DIRECT, f08c47fec0942fa0

Muzeum Ziemi Chełmskiej

Muzeum ma główną siedzibę w gmachu dawnego klasztoru i kolegium pijarskiego przy Lubelskiej 55. Mieści się tu dział sztuki współczesnej, z kolekcją opartą na dokonaniach słynnej Galerii 72.

Muzeum Ziemi ChełmskiejMuzeum Ziemi Chełmskiej

fot. mat. prasowe

Galeria, założona w 1972 r. przez jednego z czołowych twórców polskiej powojennej awangardy  Kajetana  Sosnowskiego, a później przez blisko 30 lat prowadzona przez dr Bożenę Kowalską, zorganizowała blisko 200 wystaw i zgromadziła imponujący zbiór współczesnej sztuki polskiej i zagranicznej, głównie nurtu abstrakcyjnego i metaforycznego. W sąsiednim budynku przy Lubelskiej 57 znajdują się działy historyczny i przyrodniczy, a przy Lubelskiej 56a archeologiczny i etnografi czny. Dział sztuki dawnej, z bogatą kolekcją rzemiosła artystycznego oraz sztuki sakralnej obrządków rzymskokatolickiego, greckokatolickiego i prawosławnego, urządzono w dawnej cerkwi unickiej przy ul. Św. Mikołaja 4.

Szczególny zbiór cennych archiwaliów i muzealiów pozostawił dla  muzeum  jego  założyciel i pierwszy kustosz Wiktor Grzegorz Ambroziewicz. Był dyrektorem Gimnazjum im. Stefana Czarnieckiego i pierwszym cywilnym komisarzem miasta po odzyskaniu niepodległości w 1918 r. Rok później stworzył przy gimnazjum muzeum na bazie zbiorów rozwiązanego zaborczego Muzeum Cerkiewno-Archeologicznego.

Muzeum Ziemi Chełmskiej im. W.G. Ambroziewicza,
ul. Lubelska 55-57,
22-100 Chełm, tel. 82 565 26 93
www.muzeum.chelm.pl

Początki Chełma sięgają wczesnego średniowiecza (VIII-X  w.), kiedy ...

Chełmskie Podziemia Kredowe to unikalny na skalę światową ...

Gotania to obszar we wschodniej Polsce, w południowo-wschodniej ...

Jeżeli chcesz, odpocząć od miejskiego zgiełku, poznać niedostępne ...

https://veturo.pl/article/3199/chelm-ciekawe-miejsca-muzeum-ziemi-chelmskiej/