google.com, pub-7556925068511030, DIRECT, f08c47fec0942fa0

Muzeum Południowego Podlasia

Usytuowane w kilku obiektach poradziwiłłowskiego zespołu zamkowego, muzeum słynie przede wszystkim z jednej z największych w kraj  kolekcji rosyjskich ikon. Zbiór liczy ponad 1600 obrazów malowanych tradycyjną techniką temperową na desce, ale także ikon metalowych, z okresu od XVII do pocz. XX w.

Muzeum Południowego PodlasiaMuzeum Południowego Podlasia

fot.bialapodlaska.pl

W dużej części są to zabytki pochodzące z nielegalnego przemytu odkrywanego na wschodniej granicy. Dział Artystyczny bialskiego muzeum może też pochwalić się świetną kolekcją obrazów, rysunków i grafik, zatytułowaną „Konie, jeźdźcy,  zaprzęgi  w  malarstwie  polskim  XIX  i  XX  w.”.  Możemy tu oglądać dzieła wielu wybitnych twórców, m.in. Piotra Michałowskiego, Alfreda Wierusz Kowalskiego, Juliusza, Wojciecha i Jerzego Kossaków.

Zbiór ten uzupełniają prace polskich artystów II poł. XX w., uczestniczących w organizowanych przez blisko ćwierć wieku plenerach malarskich w nieodległym Janowie Podlaskim, znanym ze stadniny koni arabskich. W  muzeum warto zwrócić uwagę na dział etnografii, w tym największy w kraju zbiór obrazów, akwarel i rysunków uznanego ludowego twórcy Bazylego Albiczuka z Dąbrowicy Małej, który w polskiej sztuce ludowej zasłynął cyklem niesamowicie barwnych obrazów przedstawiających wiejskie ogrody.

Muzeum Południowego Podlasia,
ul. Warszawska 12, 21-500 Biała Podlaska,
tel. 83 341 67 57
www.muzeumbiala.pl

Muzeum Ceramiki od ponad 45 lat gromadzi zbiory ...

Żagań szczyci się ponadsiedemsetletnią historią. W drugiej połowie ...

Podczas jednej wizyty w gospodarstwie "Szlak ginących zawodów"  ...

Przyglądałeś się kiedyś porcelanowej filiżance? Ciekawa myśl: jak ...

Złoto można znaleźć nie tylko w Westernach, ale ...

Siostrzane miasta, śląskie Bielsko i małopolska Biała, połączo-ne ...

nocleg

atrakcje

https://veturo.pl/article/3200/biala-podlaska-co-warto-zwiedzic-muzeum-poludniowego-podlasia/