google.com, pub-7556925068511030, DIRECT, f08c47fec0942fa0

Wojciechów - atrakcje turystyczne

Znana  wieś  agroturystyczna  regionu  lubelskiego, położona ok.  25 km na zachód od Lublina, słynie z żywych tradycji ludowego kowalstwa. Działająca od blisko wieku kuźnia rodziny Czernieców, jest miejscem corocznych ogólnopolskich warsztatów kowalskich,  a sam  Wojciechów  zamienia się w początkach lipca  w wielki jarmark artystycznych wyrobów z żelaza i innych przedmiotów sztuki ludowej.

Wojciechów - atrakcje turystyczneWojciechów

fot. mat. prasowe

Najwybitniejszym zabytkiem wsi jest Wieża  Ariańska. Zbudowana w XVI-XVII wieku przez Pileckich, jest interesującym przykładem architektury mieszkalno-obronnej przełomu gotyku i renesansu. Wysoka na 25 m, czterokondygnacyjna, ma w podstawie mury grubości 2 m. Dzisiaj  wieża  jest siedzibą  Gminnego Ośrodka Kultury oraz Muzeum Kowalstwa.

Drugi z cennych zabytków Wojciechowa to kościół parafi alny pw. św. Teodora, zbudowany w 1725 r. przez Teodora Orzechowskiego, jako wotum dziękczynne za powrót fundatora (pod wpływem misji jezuickich) do kościoła katolickiego. Wykonany w całości z drewna modrzewiowego, ma we wnętrzu barokowy ołtarz główny i rokokowe ołtarze boczne. Znajdują się w nich bezcenne kurdybany – tłoczone skóry, dekorowane bogatym ornamentem, malowane i złocone. Wraz z kościołem  wzniesiono  zachowaną  do  dziś  drewnianą  dzwonnicę,  a  w  1802  roku  nowy  właściciel  Wojciechowa – Ignacy Morski  otoczył cmentarz  kościelny murowanym  parkanem z  bramkami, kapliczkami i kostnicą.

Przez Wojciechów poprowadzono tematyczny Szlak Żelaza i Kowalskich Tradycji, który oprócz kuźni i wspomnianych  zabytków, pozwala zwiedzić jeszcze Młyn Hipolit nad rzeką Bystrą w Nowym Gaju z ciekawą kolekcją minerałów, amonitów  i  wielu  innych  skamieniałości.

Muzeum  Kowalstwa  –  Gminny  Ośrodek  Kultury, 
24-204  Wojciechów  9,  tel.  81  517  72  10; 
www.kowale.com.pl, 
www.gokwojciechow.pl

Kuźnia  Romana  Czernieca,  Wojciechów  153
www.czerniec.pl

Młyn  Hipolit,  Nowy  Gaj  18A,  24-204  Wojciechów
www.mlynhipolit.pl

Historyczny Lublin nazywany  był  „Jerozolimą  Królestwa  Polskiego”. Pierwsi ...

Jeden z najstarszych i najcenniejszych kościołów i klasztorów ...

Staromiejski  zespół Starego Miasta w Lublinie zamykają  na ...

Patrząc na elegancką, jasną bryłę zamku, trudno uwierzyć, ...

Największe polskie miasto po wschodniej strony Wisły, ponad ...

Lublin - dla nas prawie zapomniany, ale dla ...

nocleg

gastronomia

rozrywka

sport

atrakcje

https://veturo.pl/article/3202/wojciechow-lubelski-ciekawe-atrakcje-turystyczne/