google.com, pub-7556925068511030, DIRECT, f08c47fec0942fa0

Lednicki Park Krajobrazowy

Lednicki Park Krajobrazowy leży w środkowej części Wielkopolski,  na terenie Pojezierza Gnieźnieńskiego. W skład parku wchodzą tereny czterech gmin: Kiszkowo, Kłecko, Łubowo i Pobiedziska.

Lednicki Park KrajobrazowyLednicki Park Krajobrazowy

fot:regionwielkopolska.pl

Celem istnienia parku jest zachowanie terenów  stanowiących kolebkę państwa  polskiego, a także ochrona przyrody i cennego, kulturowego  krajobrazu rolniczego.

W parku dominują równiny z nielicznymi pagórkami morenowymi,  ukształtowane podczas ostatniego zlodowacenia. Krajobraz urozmaicony jest zadrzewieniami śródpolnymi, miedzami oraz oczkami wodnymi. Niewielkie fragmenty lasów zachowały się tylko na północy. O walorach krajobrazowych w dużej mierze decydują  jeziora, w tym przede wszystkim rozległe rynnowe jezioro Lednica. Nad jego brzegami obok licznych perkozów dwuczubych i łysek gniazdują gęgawy, błotniaki stawowe i bąki.

Wiosną i jesienią jezioro wraz z otaczającymi terenami staje się miejscem odpoczynku dla stad “dzikich gęsi” (czyli gęsi zbożowych i białoczelnych) liczących niekiedy 20 tysięcy osobników. Lednicki  Park  Krajobrazowy  znany  jest  przede  wszystkim  z  walorów  kulturowych. 

W parku znajdują się liczne stanowiska archeologiczne. Najcenniejszy obiekt stanowi wyspa zwana Ostrowem Lednickim, z zachowanymi pozostałościami piastowskiego grodu, ruinami pałacu książęcego (palatium) z kaplicą, ruinami drugiego kościoła oraz dwoma  basenami chrzcielnymi.

Ostrów Lednicki z jego zabytkami został uhonorowany wpisem na prestiżową listę Pomników Historii. Interesujące są również bogate zbiory dawnego budownictwa wiejskiego, które można obejrzeć w położonym na brzegu jeziora Lednica - Wielkopolskim Parku Etnogra-ficznym w Dziekanowicach. Po drugiej stronie jeziora, w rejonie Imiołek na Polach Lednickich przy ogromnej Bramie III Tysiąclecia w kształcie ryby od 1997 roku odbywa się Ogólnopolskie Spotkanie Młodych Lednica 2000. Park leży na trasie Szlaku Piastowskiego.


autor: Zespół Parków Krajobrazowych Województwa Wielkopolskiego, www.zpkww.pl
tekst, zespół w składzie: Piotr Basiński, Aleksandra Bukowska, Karolina Ferenc, Artur Golis, Agata Grunt, Magdalena Grunt, Michał Klawinski, Małgorzata Kołtowska, Monika Konatowska, Dariusz Król, Maciej Nowak, Aurelia Pawlak, Natalia Sulanowska, Paweł Śliwa.

Łomzyński Park Krajobrazowy Doliny Narwi leży w zachodniej ...

Żerkowsko-Czeszewski Park Krajobrazowy położony jest w środkowej części ...

Rogaliński Park Krajobrazowy powstał na obszarze Kotliny Śremskiej ...

Pszczewski Park Krajobrazowy położony jest na pograniczu Wielkopolski ...

Przemęcki Park Krajobrazowy obejmuje fragment Pojezierza Sławskiego leżący ...

Powidzki Park Krajobrazowy położony jest na obszarze gmin: ...

atrakcje

https://veturo.pl/article/3204/lednicki-park-krajobrazowy-ptaki-zwierzeta-szlaki-atrakcje/