google.com, pub-7556925068511030, DIRECT, f08c47fec0942fa0

Przemęcki Park Krajobrazowy

Przemęcki Park Krajobrazowy obejmuje fragment Pojezierza Sławskiego leżący na obszarze gmin: Przemęt, Śmigiel, Święciechowa, Wijewo, Włoszakowice oraz Wschowa.

Przemęcki Park KrajobrazowyWyspa Konwaliowa

fot: CC BY-SA

Celem ochrony parku jest zachowanie urozmaiconego krajobrazu polodowcowego wraz z zespołami leśno-jeziorno-łąkowymi. Na terenie parku istnieją 24 jeziora, głównie o charakterze rynnowym, połączone licznymi ciekami. Największe z nich   to jeziora Przemęckie, Dominickie i Wieleńskie.

Mozaikowy krajobraz stwarza dogodne warunki do życia dla licznych gatunków ptaków, w tym między innymi perkozów dwuczubych (ptak herbowy), gęgaw, bąków, a także drapieżnych bielików i błotniaków stawowych. Jednym z najbardziej znanych atrakcji przyrodniczych parku jest Wyspa Konwaliowa na Jeziorze Radomierskim, na której rosną konwalie o unikatowym, różowym zabarwieniu pręcików.

Park przyciąga turystów przede wszystkim w porze letniej, kiedy nad jeziorami pojawia się  wielu amatorów kąpieli i sportów wodnych. Na kajakarzy czeka malowniczy Szlak Konwaliowy. Wśród zabytków nie sposób nie wspomnieć o pocysterskim  klasztorze w Przemęcie oraz pałacu Sułkowskich we Włoszakowicach – dawnej siedzibie masonów.

Lokalną ciekawostką jest Galeria Rzeźb Ptaków w Górsku, z kolekcją naturalnej wielkości rzeźb poszczególnych gatunków zamieszkujących Ziemię  Przemęcką oraz serią płaskorzeźb przedstawiających sceny z Pana Tadeusza. Od leśniczówki Przemęt aż po Torfowisko nad Jeziorem Świętym wytyczono interesującą ścieżkę przyrodniczą, której zwiedzanie można połączyć z wizytą na wieży widokowej w Olejnicy.

autor: Zespół Parków Krajobrazowych Województwa Wielkopolskiego, www.zpkww.pl
tekst, zespół w składzie: Piotr Basiński, Aleksandra Bukowska, Karolina Ferenc, Artur Golis, Agata Grunt, Magdalena Grunt, Michał Klawinski, Małgorzata Kołtowska, Monika Konatowska, Dariusz Król, Maciej Nowak, Aurelia Pawlak, Natalia Sulanowska, Paweł Śliwa.

Łomzyński Park Krajobrazowy Doliny Narwi leży w zachodniej ...

Żerkowsko-Czeszewski Park Krajobrazowy położony jest w środkowej części ...

Rogaliński Park Krajobrazowy powstał na obszarze Kotliny Śremskiej ...

Pszczewski Park Krajobrazowy położony jest na pograniczu Wielkopolski ...

Powidzki Park Krajobrazowy położony jest na obszarze gmin: ...

Park Krajobrazowy Puszcza Zielonka położony jest na północny-wschód ...

https://veturo.pl/article/3210/przemecki-park-krajobrazowy-atrakcje-szlaki-siedliska-ptakow/