google.com, pub-7556925068511030, DIRECT, f08c47fec0942fa0

Dwór w Dłużewie

Nieduża osada, jaką jest Dłużew, położona jest kilkanaście kilometrów na południe od Mińska Mazowieckiego. Usytuowany malowniczo nad Świdrem dwór stanowi – zdaniem historyków sztuki – ważne ogniwo w kształtowaniu się tzw. stylu dworkowego.

Dwór w DłużewieDwór w Dłużewie

fot: CC BY-SA

Dwór w Dłużewie wzniesiono w latach 1901–1902 według projektu Jana Heuricha młodszego dla Stanisława Dłużewskiego (Dłużewscy jako jedni z pierwszych w tej części Mazowsza przeprowadzili uwłaszczenie chłopów w dobie powstania styczniowego). Stanisław Dłużewski, zakochany w architekturze podhalańskiej, początkowo zamierzał wznieść dwór drewniany. Projekt takiego dworku dostarczył Stanisław Witkiewicz.

Do realizacji projektu nie doszło, bowiem zgromadzony materiał budowlany strawił pożar. Zrażony do drewnianej zabudowy fundator wzniósł zatem murowany dwór, przypominający szlacheckie dworki mazowieckie. budynek rozplanowano na rzucie prostokąta. był on podpiwniczony i tylko częściowo piętrowy. Po śmierci Stanisława majątek przeszedł na własność jego dwóch córek: Marii Rzewuskiej i Zofii Kańskiej. W 1937 r. Zofia wykupiła go od siostry, skupiając w całości dobra dłużewskie. W jej posiadaniu pozostawały aż do II wojny światowej.

Po 1946 r. majątek upaństwowiono i rozparcelowano. W 1978 r. w dworku umiejscowiono ośrodek pracy twórczej akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. taki stan pozostaje do dziś. Piękno przyrody, park krajobrazowy, czyste wody rzeki Świder sprawiają, że Dłużew to wspaniałe miejsce pełnego wypoczynku. W dworku znajdują się pokoje noclegowe i sala jadalna.

Dom Plenerowy Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie
Dłużew 40 05-332 Siennica
tel.: (25) 799-25-85


Wykorzystano fragment: Zamki, pałace i dwory Mazowsza
Opracowanie: Robert Sypek
Wydawca: Samorząd Województwa Mazowieckiego
03-719 Warszawa, ul. Jagiellońska 26
e-mail: urząd_marszalkowski@mazovia.pl

Poznaj rezydencję, która dawniej uchodziła za jedną z ...

Czy wiecie, że jest w Polsce miejsce, gdzie ...

Pałac Goetzów powstał w latach 1889 – 1900, ...

O największej atrakcji jaką jest zamek w Nowym ...

Położony nieopodal Sobieszowa (dzielnicy Jeleniej Góry) zamek Chojnik ...

Pozostałości  czternastowiecznego  zamku  krzyżackiegoto wizytówka  Człuchowa. Najlepiej zachowanym  ...

atrakcje

https://veturo.pl/article/3219/dluzew-atrakcje-okolic-minska-mazowieckiego-nad-swidrem-dwor/