Zamek w Iłży

Iłża położona jest w powiecie radomskim, przy drodze łączącej Radom z Ostrowcem Świętokrzyskim. Dojeżdżając do Iłży, z  daleka możemy zobaczyć szczyt wapiennej wieży zamku biskupiego z XIV wieku. Zamek zachował się w postaci malowniczej ruiny. Jest to jedna z najefektowniejszych siedzib średniowiecznych na Mazowszu. Zamek był wielokrotnie przebudowywany i rozbudowywany. Do dnia dzisiejszego najlepiej zachowała się wieża – najstarszy element warowni.

Pod koniec XIII wieku tatarzy zniszczyli najstarszy gród obronny w Iłży. Wówczas siedzibę biskupów przeniesiono na obecne wzgórze zamkowe. Wtedy też wzniesiono umocnienia o podobnej konstrukcji. Budowę murowanego zamku rozpoczął biskup krakowski Jan Grot w 1328 r. Przyjmuje się, że pierwszy etap prac trwał do 1347 r. Jeszcze tego samego roku zamek został poddany pierwszej próbie. W czasie zatargu z królem Kazimierzem Wielkim o dziesięciny biskup schronił się na zamku w Iłży. Pod zamek podeszły wojska królewskie, które nie zdołały opanować warowni. Mimo iż prace na zamku nie zostały jeszcze ukończone, mury i wieża zapewniły biskupiej załodze wystarczające schronienie.

W XIV wieku istniał tylko obecny zamek górny, otoczony murami obwodowymi z kamienia polnego. Po śmierci biskupa Jana Grota pieczę nad obiektem sprawowali kolejni biskupi krakowscy. Nie przebywali tu jednak na stałe. W ich imieniu zarządzał zamkiem i sprawował wyższą władzę sądowniczą nad miastem starosta biskupi. Dzięki biskupowi Florianowi z Mokrska, podczas prac nad wznoszeniem murów miejskich, zamek połączono wspólnymi umocnieniami z miastem.

Na początku XVI wieku, podczas pożaru, jaki nawiedził miasto i warownię, zamek spłonął. Jego odbudowy podjął się biskup Jan Konarski. kolejny z biskupów, Filip Padniewski, około 1560 r. przebudował wnętrza zamkowe w stylu renesansowym. Zamek wraz z wieżami uzyskał wówczas renesansowe zwieńczenia w postaci attyk, które są widoczne na rysunku Eryka Dahlberga z połowy XVII wieku. W 1655 r. zamek spalili Szwedzi. W czasach okupacji austriackiej w jej wnętrzach mieścił się szpital wojskowy. Po pożarze w połowie XiX wieku zamek popadł w ruinę.

Wstęp na teren zamkowy jest wolny. Jedynie wejście na wieżę gotycką, z której rozpościera się wspaniały widok na miasto i Przedgórze Iłżeckie, jest możliwe po wcześniejszym uzgodnieniu tego faktu z pracownikami Muzeum Regionalnego. Wieża udostępniana jest w sezonie wiosenno-jesiennym (maj – październik) w godzinach: pon.-pt. 10.00– 16.00; sob.-niedz. 14.00–18.00.

W ruinach rozległego zamku dolnego co roku rozgrywany jest Turniej Rycerski. Termin turnieju ustalany jest rokrocznie (zazwyczaj przypada na maj). W tym samym miejscu organizowane są także inne imprezy plenerowe, jak np. koncert rokowy (sierpień) czy Dni Średniowiecza (pokazy rycerskie, rzemieślnicze, pokaz średniowiecznej mody).

Muzeum Regionalne w Iłży ul. Błazińska 1
tel.: (48) 616-29-29
www.muzeumilza.pl
 
Wykorzystano fragment: Zamki, pałace i dwory Mazowsza
Opracowanie: Robert Sypek
Wydawca: Samorząd Województwa Mazowieckiego
03-719 Warszawa, ul. Jagiellońska 26
e-mail: urząd_marszalkowski@mazovia.pl

Wszystkie pola:

array(19) { ["key_words"]=> string(0) "" ["meta_title"]=> string(111) "Iłża - atrakcje turystyczne, ciekawe miejsca - Zamek w Iłży - okolice Radomia i Ostrowca Świętokrzyskiego" ["meta_desc"]=> string(119) "Zamek w Iłży - jest to jedna z najefektowniejszych siedzib średniowiecznych na Mazowszu. Atrakcję poleca veturo.pl" ["watermark"]=> string(0) "" ["interesting_places"]=> string(0) "" ["author"]=> string(49) "Samorząd Województwa Mazowieckiego/Robert Sypek" ["latlng"]=> array(3) { ["address"]=> string(0) "" ["lat"]=> float(51.16211764964629793439598870463669300079345703125) ["lng"]=> float(21.2409925431231982884128228761255741119384765625) } ["highlight_search"]=> bool(false) ["is_news"]=> bool(false) ["is_home_page_title"]=> bool(false) ["is_poradnik"]=> bool(false) ["is_sprzet"]=> bool(false) ["is_outwear"]=> bool(false) ["use_video"]=> bool(true) ["video"]=> string(41) "https://www.youtube.com/embed/CyLRzMtJ4iQ" ["show_map"]=> bool(true) ["country"]=> string(3) "POL" ["meta_key"]=> string(0) "" ["home-visible"]=> bool(false) }

key_words:

meta_title: Iłża - atrakcje turystyczne, ciekawe miejsca - Zamek w Iłży - okolice Radomia i Ostrowca Świętokrzyskiego

meta_keys:

meta_desc: Zamek w Iłży - jest to jedna z najefektowniejszych siedzib średniowiecznych na Mazowszu. Atrakcję poleca veturo.pl

watermark:

interesting_places:

author: Samorząd Województwa Mazowieckiego/Robert Sypek

latlng: Array

highlight_search:

is_news:

is_home_page_title:

is_poradnik:

is_sprzet:

is_outwear:

use_video: 1

video: https://www.youtube.com/embed/CyLRzMtJ4iQ

show_map: 1

Pola do umieszczenia w nagłówku

meta_title: Iłża - atrakcje turystyczne, ciekawe miejsca - Zamek w Iłży - okolice Radomia i Ostrowca Świętokrzyskiego

meta_keys:

meta_desc: Zamek w Iłży - jest to jedna z najefektowniejszych siedzib średniowiecznych na Mazowszu. Atrakcję poleca veturo.pl

Pola do umieszczenia w treści

watermark:

watermark:

author: Samorząd Województwa Mazowieckiego/Robert Sypek

meta_desc: Zamek w Iłży - jest to jedna z najefektowniejszych siedzib średniowiecznych na Mazowszu. Atrakcję poleca veturo.pl