google.com, pub-7556925068511030, DIRECT, f08c47fec0942fa0

Zamek w Iłży

Iłża położona jest w powiecie radomskim, przy drodze łączącej RadomOstrowcem Świętokrzyskim. Dojeżdżając do Iłży, z  daleka możemy zobaczyć szczyt wapiennej wieży zamku biskupiego z XIV wieku. Zamek zachował się w postaci malowniczej ruiny. Jest to jedna z najefektowniejszych siedzib średniowiecznych na Mazowszu. Zamek był wielokrotnie przebudowywany i rozbudowywany. Do dnia dzisiejszego najlepiej zachowała się wieża – najstarszy element warowni.

Pod koniec XIII wieku tatarzy zniszczyli najstarszy gród obronny w Iłży. Wówczas siedzibę biskupów przeniesiono na obecne wzgórze zamkowe. Wtedy też wzniesiono umocnienia o podobnej konstrukcji. Budowę murowanego zamku rozpoczął biskup krakowski Jan Grot w 1328 r. Przyjmuje się, że pierwszy etap prac trwał do 1347 r. Jeszcze tego samego roku zamek został poddany pierwszej próbie. W czasie zatargu z królem Kazimierzem Wielkim o dziesięciny biskup schronił się na zamku w Iłży. Pod zamek podeszły wojska królewskie, które nie zdołały opanować warowni. Mimo iż prace na zamku nie zostały jeszcze ukończone, mury i wieża zapewniły biskupiej załodze wystarczające schronienie.

W XIV wieku istniał tylko obecny zamek górny, otoczony murami obwodowymi z kamienia polnego. Po śmierci biskupa Jana Grota pieczę nad obiektem sprawowali kolejni biskupi krakowscy. Nie przebywali tu jednak na stałe. W ich imieniu zarządzał zamkiem i sprawował wyższą władzę sądowniczą nad miastem starosta biskupi. Dzięki biskupowi Florianowi z Mokrska, podczas prac nad wznoszeniem murów miejskich, zamek połączono wspólnymi umocnieniami z miastem.

Na początku XVI wieku, podczas pożaru, jaki nawiedził miasto i warownię, zamek spłonął. Jego odbudowy podjął się biskup Jan Konarski. kolejny z biskupów, Filip Padniewski, około 1560 r. przebudował wnętrza zamkowe w stylu renesansowym. Zamek wraz z wieżami uzyskał wówczas renesansowe zwieńczenia w postaci attyk, które są widoczne na rysunku Eryka Dahlberga z połowy XVII wieku. W 1655 r. zamek spalili Szwedzi. W czasach okupacji austriackiej w jej wnętrzach mieścił się szpital wojskowy. Po pożarze w połowie XiX wieku zamek popadł w ruinę.

Wstęp na teren zamkowy jest wolny. Jedynie wejście na wieżę gotycką, z której rozpościera się wspaniały widok na miasto i Przedgórze Iłżeckie, jest możliwe po wcześniejszym uzgodnieniu tego faktu z pracownikami Muzeum Regionalnego. Wieża udostępniana jest w sezonie wiosenno-jesiennym (maj – październik) w godzinach: pon.-pt. 10.00– 16.00; sob.-niedz. 14.00–18.00.

W ruinach rozległego zamku dolnego co roku rozgrywany jest Turniej Rycerski. Termin turnieju ustalany jest rokrocznie (zazwyczaj przypada na maj). W tym samym miejscu organizowane są także inne imprezy plenerowe, jak np. koncert rokowy (sierpień) czy Dni Średniowiecza (pokazy rycerskie, rzemieślnicze, pokaz średniowiecznej mody).

Muzeum Regionalne w Iłży ul. Błazińska 1
tel.: (48) 616-29-29
www.muzeumilza.pl
 
Wykorzystano fragment: Zamki, pałace i dwory Mazowsza
Opracowanie: Robert Sypek
Wydawca: Samorząd Województwa Mazowieckiego
03-719 Warszawa, ul. Jagiellońska 26
e-mail: urząd_marszalkowski@mazovia.pl

Poznaj rezydencję, która dawniej uchodziła za jedną z ...

Czy wiecie, że jest w Polsce miejsce, gdzie ...

Pałac Goetzów powstał w latach 1889 – 1900, ...

O największej atrakcji jaką jest zamek w Nowym ...

Położony nieopodal Sobieszowa (dzielnicy Jeleniej Góry) zamek Chojnik ...

Pozostałości  czternastowiecznego  zamku  krzyżackiegoto wizytówka  Człuchowa. Najlepiej zachowanym  ...

rozrywka

atrakcje

https://veturo.pl/article/3220/ilza-atrakcje-ciekawe-miejsca-zamek-muzeum-regionalne/