google.com, pub-7556925068511030, DIRECT, f08c47fec0942fa0

Podkowa Leśna – Stawisko

Dom Iwaszkiewiczów, muzeum i miejsce spotkań ludzi kultury – dom, w którego wnętrzach nadal wyczuwa się atmosferę pracy twórczej jego dawnych właścicieli. Stawisko przez ponad pół wieku było centrum Iwaszkiewiczowskiego świata.

Podkowa Leśna  – StawiskoMuzeum im. Anny i Jarosława Iwaszkiewiczów w Stawisku

fot: E.Traczyk/stawisko.pl

Tutaj realizowały się jego życiowe plany. W domu wychowywały się jego córki i wnuki, mieszkały jego siostry, ciotki, pomocnicy, rezydenci, goście, wreszcie okupacyjni uciekinierzy. Ponad pięćdziesięcioletnia historia tego domu, gdyby ją szczegółowo spisać, byłaby zajmującym i reprezentatywnym kawałkiem historii współczesnej kultury polskiej. Dziś jest tam muzeum... ale i teraz jeszcze czuć charakter tego domostwa, jak je nazwał z sarmacką skromnością jego gospodarz.

Anna i Jarosław Iwaszkiewiczowie nazwali Stawiskiem usytuowaną pod Podkową Leśną posiadłość, wydzieloną z rozległych dóbr ojca Anny, Stanisława Wilhelma Lilpopa. Dom w Stawisku został zbudowany w 1928 r. Wznosił się w sercu rozległego folwarku (przeszło 45 ha). Stanowił – aż do śmierci Jarosława w 1980 r. – własność Iwaszkiewiczów. Oto jak o swym domu w Stawisku pisał sam Jarosław: …już od 40 lat jest moim mieszkaniem i przytułkiem dla wielu ludzi. Trudność utrzymania – zwłaszcza w obecnych czasach – olbrzymiego domu, niemożność obsłużenia go i opalenia, odpłaca piękne położenie, zaciszność domu, las otaczający i cały urok pejzażu mazowieckiego tak cenny w brzydkich okolicach Warszawy...

Dzieje domu nierozerwalnie związane są z osobami ich gospodarzy. anna – niezwykle wrażliwa na sztukę, zwłaszcza literaturę, znająca się doskonale na muzyce, wywodziła się z zamożnej rodziny przemysłowców przybyłych do Polski z Grazu w drugiej połowie XViii wieku.

Jarosław wywodził się ze szlacheckiej rodziny, przybyłej do Warszawy z Ukrainy. był poetą, prozaikiem, dramatopisarzem, eseistą i tłumaczem. Współtworzył poetycką grupę Skamander, w której działali J. Tuwim, J. lechoń, A. Słonimski, K. Wierzyński. W rok po ślubie z Anną (1923 r.) został sekretarzem marszałka sejmu M. Rataja. W latach 1932–1935 był sekretarzem poselstwa polskiego w Danii. W okresie przedwojennym dom w Stawisku był miejscem spotkań artystów związanych nie tylko ze Skamandrem. Gościli tu także m.in. S. Baliński i K. Szymanowski. Wtedy też Jarosław Iwaszkiewicz napisał swe najlepsze opowiadania: brzeziny, Panny z Wilka i wiersze ze zbioru lato 1932.

Muzeum im. Anny i Jarosława Iwaszkiewiczów w Stawisku
ul. Gołębia 1 05-807 Podkowa Leśna
tel.: (22) 758-93-63,  
www.stawisko.pl

Wykorzystano fragment: Zamki, pałace i dwory Mazowsza
Opracowanie: Robert Sypek
Wydawca: Samorząd Województwa Mazowieckiego
03-719 Warszawa, ul. Jagiellońska 26
e-mail: urząd_marszalkowski@mazovia.pl

Szukasz pomysłu, jak w ciekawy sposób spędzić weekend? ...

Historia Polski robi niesamowite wrażenie zarówno na Polakach, ...

Organizacja przyjęcia urodzinowego dla bliskiej osoby to spore ...

Spacerowanie to jedna z przyjemniejszych form poznawania miasta. ...

Kiedy przechadzamy się alejkami Łazienek Królewskich w Warszawie, ...

Park rozrywki Julinek jest największą tego typu atrakcją ...

nocleg

gastronomia

zdrowie i uroda

rozrywka

sport

atrakcje

https://veturo.pl/article/3223/podkowa-lesna-atrakcje-stawisko-muzeum-iwaszkiewicza/